"%0 Kullanılabilir (prize takılı)" hatası

• Konuyu başlatan chon
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 12
  • Görüntüleme 28B

chon

Kilopat
Yer
Milky Way
Sağlıklı günler.
Laptop'um normal şartlarda 15-20 dakika prize takılı olmadan çalışabiliyordu. Dün bataryası bitti ve hiçbir uyarı vermeden bilgisayar kapandı.
Bu olaydan itibaren batarya dolmamaya başladı. Eklediğim ekran görüntüsündeki gibi bir durum mevcut.
Batarya bir anda ölmüş olabilir mi yoksa durum BIOS ile mi ilgili? Verebileceğiniz önerilere açığım. Teşekküler.

Denediğim yolları sıralarsam:
- Güç için Sorun gidericiyi başlattım. (Başarısız)
- Bataryayı söktüm, Aygın Yöneticisinden Piller sekmesi altındaki 2 öğeyi kaldırdım. Bilgisayarı kapatıp bataryayı taktım. Yeniden açtım. (olmadı)
- Bilgisayar kapalı halde şarj etmeyi denedim, Turuncu "Şarj Oluyor" ışığı yanıyor ancak hiçbir şekilde şarj tutmuyor.

Dosya Ekleri

• SORUN.jpg
    SORUN.jpg
    20,1 KB · Görüntüleme: 1.244
Selam,

Mevcut rapora göre fişten çektiğinizde direkt kapanmaması lazım ancak pil ömrünüz azalmış ciddi anlamda bunu söyleyebiliriz rapora göre.

30 mWh pil gücü varken tasarım kapasitesine göre, şu anki pil gücü 19 mHw civarında.

Hatta temmuz ayında 5 mWh civarına kadar düşmüş ki bu şekilde düşüş pilin sıkıntılı olduğunu gösterir.

Eğer ürünün garantisi var ise servise göndermenizi tavsiye ederim. Pil bir nevi zamanla ömründe azalabilen bir parça olduğu için kullanım kaynaklıysa garanti dahili olsa bile ücretli pil değişimi önerebilirler.

2021-08-23 - 2021-08-305.580 mWh30.620 mWh
merhaba yanıtınız için teşekkür ederim ürün garantisi mevcut değil lenovo servisi sadece bilgisayara bakmak için bile 100 tl + kdv istediler. Bugün lenovo teknik servisi ile 42 dk görüşme yaptım ve herhangi bir çözüm bulamadık tek denemediğim şey bios yazılımını geri almak bunu nasıl deneyeceğimi bilmiyorum bu konuda bilginiz var mı ? bu da işe yaramazsa kendim bir uyumlu bir batarya alıp değiştireceğim .

Asus X541SA model notebook'da da aynı problem var ve yıllardır var. 2 senedir bu şekilde(bir anda oldu, nasıl oldu bilmiyoruz?). Hep turuncu pil ışığı yanıyor ve aygıt yöneticisinde de pil gözükmüyor, BIOS bile güncelleyemiyorum lütfen cihazı prize takın diyor.

CMD Powercfg'de rapor da atamıyorum çünkü böyle bir aygıt yok diyor :/

Geri
Yukarı