Çözüm 0xc00000e mavi ekran hatası

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

ego_1981

Hectopat
Daha fazla  
RAM
Gskill trident 3600mhz cl16 4x8 32GB
SSD veya HDD modeli
Samsung 970 evo plus 512gb - Kingston K3000 1TB
Ekran kartı
Gigabyte rtx 3070 vision 8GB
Anakart
Asus Rog Strix B550 F wifi II
İşlemci
Amd Ryzen 5800x3D
Merhaba, farklı marka NVMe'leri aynı PC'de kullanmak isteyecek arkadaşlar için buraya çözüm konusunda bilgi yazmak istedim, (spoiler) sorunumu çözdüm sonunda! "Blue screen" seni yendim.

Özetlemek gerekirse; Samsung 970 EVO Plus SSD yerine yeni aldığım Kingston KC3000 SSD geçmek istememle başladı her şey, yani asıl amacım gen3 SSD'mi gen4'le değiştirip diğerini eski bilgisayarımda kullanmaktı, fakat başta SSD'yi bilgisayara taktığımda başlayan sorunlar başımı bayağı ağrıttı!

Sorun başlangıçta yeni SSD'nin BIOS'ta görüyor fakat Windows da sürücü olarak görünmemesi gibi duruyordu, bende clone disk alabilmek için internetten diski niye görmüyor diye yerli yabancı birçok kaynakta yazanları uygulayarak sorunuma çözüm bulmaya çalışıyordum, fakat bir türlü olmuyordu!

Clone disk alabilmem için iki diski bir arada çalıştırıyor olmam gerekiyordu fakat bir türlü kopyasını oluşturmak istediğim SSD ile yeni aldığımı birlikte çalıştıramıyordum. Sonunda üçüncü bir diske sıfırdan Windows kurup sorunumu çözebileceğimi düşündüm, yeni kurduğum Windows iki diski de görmesine ve clone alabilmeme rağmen bu sefer de clone Windows attığım yeni SSD ile bilgisayarı açmak istediğimde mavi ekran ve boot sorunları vermeye başladı, aklınıza gelebilecek en basitinden SSD bozuktan, komut istemi (CMD) ve diskpart üzerinden uefi/boot sorunları gidermeye kadar birçok yöntem denedim fakat bir türlü olmuyordu, artık yeni SSD'ye sıfır Windows kurmuştum ve Steam Epic gibi platformlara oyunları yedek diskten okutuyordum ki geçte olsa sorunun çözümünü buldum. En başından beri olan SSD görmeme ve mavi ekran sorunlarının kaynağı aygıt yöneticisi>depolama denetleyicileri kısmında Windows'un yeni SSD taktığımda standart denetleyici sürücüsünü (standart nvm Express denetleyicisi) yükleyememesi/geçememesin'den kaynaklandığını bir makalede okuyup denedikten sonra anladım.😬

Bu durumu çözene kadar harcadığım zamana (1 hafta) attığım onca format, Windows kurulum ve clone disk denemelerim sonunda başarmak gerçekten insanı mutlu ediyor:)

Okuduğunuz için teşekkürler:)

Not: Benim yaşadığım soruna benzer durumla karşı karşıya mısınız anlamak ve çözümü için resimde gördüğünüz iki denetleyiciyi aygıt yönetici kısmında bulunuyor mu diye kontrol ediniz. Eğer bulunmuyorsa, standart nvm Express denetleyicisi sürücüsünü yüklemek için "aygıt yöneticisi>depolama denetleyicileri açıp, yanlış yüklü olan denetleyiciye mouse sağ tuş yapıp, sürücüyü güncelleştir >> bilgisayarımdaki sürücülere göz at >> bilgisayarımdaki kullanılabilir sürücülerin bir listesinden seçmeme izin ver" tıklayarak listedeki standart nvm Express denetleyicisi seçerek sorununuzu çözebilirsiniz...bitti:))

Dosya Ekleri

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    94,8 KB · Görüntüleme: 21

Geri
Yukarı