1 ms MPRT vs 1 ms GtG

SystemRoot

Centipat
Daha fazla  
3060 Ti'li bir sistem alıyorum ve 2 monitör arasında kaldım. Genelde Valorant oynayan birisiyim ama sistem geldiğinde illa farklı oyunlara da ara ara geçerim diye düşünüyorum ama öncelik Valorant tabii ki 2K'lık bir monitör alırsam hikayeli oyunlarda daha ön plana çıkar ya da güzel bir film izlediğimde daha çok zevk alırım diye düşünüyordum. Ama bu 2 kavram kafamı çok karıştırdı :)

Monitörlere gelirsek:

ASUS TUF Gaming 27″ VG27aqz 165Hz 2K 1 ms (MPRT),

ASUS 24, 5" VG259QM 1ms 280Hz 1 ms.

Şu iki kavramı hem anladım hem anlamadım 2 gündür sürekli okuyorum ama.
1 ms MPRT 4Ms'ye eşit diyorlar, böyle bir şey varsa bu sefer rekabetçi oyunlarda çok dezavantajlı bir durum oluyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sistem nedir tam özellikler?

AQZ olan modeli öneririm hocam. Kendim de kullanıyorum. Hem ips Panel. Öbür monitör 280 hz olsa da zaten FPS değeriniz oyun içinde 280 altında kalacak çok birşey farketmiyor.

3 - 5 MS farkı lehine çevirebilecek bir oyuncu ben görmedim. O kadar takılmaya gerek yok. Ayrıca ikinci monitör 1080P çözünürlükte ve gecikme oranı en düşük IPS'lerden birisi aklında olsun.

Neresi dezavantajlı oluyor? Ne için ms farkı arıyorsun kardeşim? Saçma sapan arayışlar bunlar. 4 ms ile bir fark bul arasında gel yüzüme tükür. İnsanların şu anlamsız şeyler peşinde koşmasına inanamıyorum. Yahu 5 ms pingle sanki e-spor oyuncusu bütün aksesuarları 1 ms pingi var ondan sonra da monitörde 0.5 ms yok 1 ms gibi enayi terimleri koyuyor monitör üreticileri. Azıcık realist olmak lazım.

Sistem nedir tam özellikler?

i5 12400F ve ASUS RTX 3060 Ti Dual V2 OC 8 GB GDDR6'li bir sistem alacağım hocam.

Aqz olan modeli öneririm hocam. Kendim de kullanıyorum. Hem IPS panel. Öbür monitör 280 Hz olsa da zaten FPS değeriniz oyun içinde 280 altında kalacak çok bir şey fark etmiyor.

Sistemin kendisi valonratta +300 FPS gözüküyor ama i5 ve 3060 Ti'li sistemlerde YouTube'deki baktığım videolarda da en az 290 FPS'e düştüğünü gördüğüm için 280Hz almak mantıklı gelmişti.

Neresi dezavantajlı oluyor? Ne için ms farkı arıyorsun kardeşim? Saçma sapan arayışlar bunlar. 4 ms ile bir fark bul arasında gel yüzüme tükür. İnsanların şu anlamsız şeyler peşinde koşmasına inanamıyorum. Yahu 5 ms pingle sanki e-spor oyuncusu bütün aksesuarları 1 ms pingi var ondan sonra da monitörde 0.5 ms yok 1 ms gibi enayi terimleri koyuyor monitör üreticileri. Azıcık realist olmak lazım.
Hocam bu kadar yükselmenin anlamı yok sanki daha sakin bir şekilde anlatabilirdin :))

i5 12400F ve ASUS RTX 3060 Ti Dual V2 OC 8 GB GDDR6'li bir sistem alacağım hocam.

Sistemin kendisi valonratta +300 FPS gözüküyor ama i5 ve 3060 Ti'li sistemlerde YouTube'deki baktığım videolarda da en az 290 FPS'e düştüğünü gördüğüm için 280Hz almak mantıklı gelmişti.

Hocam bu kadar yükselmenin anlamı yok sanki daha sakin bir şekilde anlatabilirdin :))
Sana bir şey demedim ben genel diyorum insanlar için.

YouTube'da Hardware Unboxed kanalı var. Orada monitör incelemelerinde tepki süresini filan ölçüyorlar. Bu 1 MS diye lanse edilenlerin hemen hemen hepsi sallama değer.
İşin aslı ekrandaki her piksel aynı anda aynı tepki süresine filan sahip değil. Atıyorum ekrandaki pikselleri yüzde 5'i 1 MS değere ulaşabiliyor. Firma bu monitörü 1 MS diye lanse ediyor. Önemli olan giriş gecikmesi ile toplam gecikme. Ayrıca ghostingin tersi olan overshoot terimi var. Çok hızlı tepki süresine zorlayınca monitörü overshoot yüzde yirmileri aşınca görüntü berbat oluyor. Düşük overshoot oranına sahip toplam gecikmesi 8-10 MS monitörü öpüp başımıza koyalım derim.

Yeni konular

Geri
Yukarı