2 Kediyi Birbirine Arkadaş Etme

Randower

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Üniversite öğrencisi
Profil Kapağı
1524136703
Evde kedi besliyoruz ve 2. kediyi de aldık. İlk kedimiz "Mocha" dişi ve 1.5 senedir bizimle. Dışarı kaçma isteği olmayan masum bir kedi. Ve 2. yavru kedimizi de sahiplendik ismi "Duman", o da dişi. İkisi bir araya geldiğinde ilk kedimiz olan Mocha hep Duman'a adeta kaplan gibi "hhhh" sesi çıkarıyor. Duman ise masum oyun oynamak için arkasından koşturuyor. Mocha kendi evi olmasına rağmen Duman'ın olduğu ortamlara gelmiyor kendini köşeye kapatıyor. Ben hep gidip Mocha'yı seviyor ve ilgileniyorum ama bana bile tripli. 2'sinin kokusu olduğu şeyleri birbirlerinin takıldığı alanlara bırakıyorum ki kokularına alışsınlar diye. Duman koklayıp bırakıyor zaten takmıyor bile ama Mocha hemen kokuyu alıp irkiliyor. Duman'ı sevip Mocha'yı kucaklarsam ve kokusu üstümdeyse inmek istiyor. Duman evde yokken Mocha'yı Duman'ın olduğu yere koyuyorum Mocha direk "hhh" sesleri çıkartıp etrafına bakınıyor ve hemen odadan çıkıyor. Çözüm önerileriniz nelerdir :/

Son düzenleyen: Moderatör:
Bende horoz besliyordum, ötmeye başladığında bir tanıdığa verdim ilk verdiğim haftada büyük horozlar benim horozumu dövüyordu. Tanıdık benim horoz için küçük bir kafes yaptı. 1 haftaya alıştılar.

Bir süre farklı odalarda birbirlerinin kokusuna alışana kadar tutmalısınız. Hemen bir araya getirmemelisiniz. Mocha sizin ilk kediniz olmakla berabar sizi ve ortamı sahiplenen bir dişi. Sizi paylaşmak istememesi doğal. Duman'ın da dişi olması ayrı bir handikap. Dişi kedilerin bir arada pek anlaşabildiğini görmedim. Bizim kafeteryamızda 3 dişi kedi var, bunlar aralarındaki hiyerarşiyi kurana kadar birbirlerine cehennem ızdırabı yaşattılar bir kaç ay. Evimin önünde aynı batından doğma 6 aylık 3 dişi kedi var, en küçük kardeşlerini reddettiler. Onun yemek yemesini engelliyorlar. O küçük kardeşlerini hayatta tutabilmek için çok uğraştım, hala yemek arayamıyor, öğrenemedi çünkü diğer 2 kardeş kendi başlarına yaşayabilmeyi öğrenmelerine rağmen bu kedicik bize bağlandı. Köpek beslediğim için de eve alamadım. Her gün kuru mamasını ve suyunu veriyorum ben de.
Neyse konu çok dağıldı, sizin sıkıntınız ikisinin de dişi olması ve ilk kedinizin ortamı fazla sahiplenmesi. İlk başlarda kavgalar olacaktır ancak Duman'a üstünlüğünü kabul ettirince sorun ortadan kalkacak. Yavaş yavaş tanıştırın yine de

İkisinin de mamasını aynı zamanda ver. Farklı odalarda olsun. Sonra her geçen gün 5-10 cm yaklaştır biribirine. En sonunda yan yana geldiklerinde göreceksin ki normal normal mama yiyecekler ve kavga etmeyecekler. Tabiki zaman da lazım. 1 ay, 2 ay, 5 ay, 10 ay gibi.

Mocha ve Duman'a benzer durumda kedilerim yok ama Duman hiçbir zaman kabul görmeyebilir de. Benim kedilerin çoğu ev ve bahçe birlikte hibrit yaşıyorlar. Arkadaş olmayı başarmış kedi çiftleri, genelde bahçe ağırlıklı yaşayanlardan. Yani mama için aynı yerde bekleyen (kapı önü, pencere), soğukta antreye aldığım için 2 metrekare yerde birlikte uyumak zorunda kalan kediler. Çok sık evde yaşayanlardan arkadaş olabilenler ise sadece zaten kardeş olanlar.
Genelleme yapması çok zor canlılar ama benim çözüm önerim biribirlerinden uzaklaşamadıkları anlar ve ortamlar için çaba sarfedilebilir. Örneğin Mocha hemen odadan çıkamasın.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı