2013 model Fiesta araç duman atıyor

Nazghul052

Decapat
Daha fazla  
İyi akşamlar herkese. 2013 model fiesta 1.5 dizel aracım var. Yaklaşık bir ay önce ilk çalıştırmada mavi duman atıp yaklaşık beş saniye sonra kesti. Sabah erken saatte havalar soğuk iken yaptı bunu. Ardından beyaz duman atmaya başladı o da motor ısınınca kesti. Hareket halinde iken duman atma sorunu yok. Ben de bunun için bir ustaya gittim. Enjektörlerin uçları yenilendi. Ama sorun ortadan kalkmadı. Halen daha ilk çalıştırmada mavi duman ile beyaz duman karışık atıyor. Sonra kesiliyor. Dikkat ediyorum su eksiltme yok yağ eksiltme yok. Çekişte herhangi bir düşüş yok. Yani anormal bir durum yok kısacası. Bir de daha birkaç gün önce Egr'yi iptal ettirdim. Arıza veriyordu beyinden. Dip gaz yapınca siyah duman atıyor şu an. Gazdan çekince kesiyor. Velhasıl genel olarak neden olabilir bunların hepsi. Böyle bir durum yaşayan arkadaşlar yarımcı olursa sevinirim.

Hocam bence anlattığın her şey normal. Dip gaz yapınca beyaz veya siyah duman atıp daha sonrasında kesmesi normal. EGR'yi de iptal etmişsin zaten. Onla ilgili de bir şey yapmana gerek yok. Kısa süreli duman atması bu yaştaki bir araba için normal bence. Ben de 1 sene öncesinde 1.2 dizel 2011 Corsa kullanıyordum. Anlattıklarının hepsi bende de vardı ama ne yağ ne su eksilmesi söz konusu değildi. Bence dert edeceğin bir şey yok.

Mavi duman demek yağ yakıyor demek. Var mı böyle bir durum?
Araçta yağ yakma yok yağını yeni değiştirdim bi 500 km oldu değişeli. Kontrol ediyorum eksilme yok.

Hocam bence anlattığın her şey normal. Dip gaz yapınca beyaz veya siyah duman atıp daha sonrasında kesmesi normal. EGR'yi de iptal etmişsin zaten. Onla ilgili de bir şey yapmana gerek yok. Kısa süreli duman atması bu yaştaki bir araba için normal bence. Ben de 1 sene öncesinde 1.2 dizel 2011 Corsa kullanıyordum. Anlattıklarının hepsi bende de vardı ama ne yağ ne su eksilmesi söz konusu değildi. Bence dert edeceğin bir şey yok.
Biraz titizim bu konuda hocam. Ses geliyor kafam takılıyor hemen. Ama duman işin içine girince biraz korkuyorum. Yani eldekinden olmayalım mantığı.

Son düzenleme:
Araçta yağ yakma yok yağını yeni değiştirdim bi 500 km oldu değişeli. Kontrol ediyorum eksilme yok.

Biraz titizim bu konuda hocam. Ses geliyor kafam takılıyor hemen. Ama duman işin içine girince biraz korkuyorum. Yani eldekinden olmayalım mantığı.
Çok haklısın hocam ama bunlar kısa süreliyse zaten çok kafaya takacak bir şey yok. Sürekli olmaya başlarlarsa o zaman işte o işler sıkıntıya biner. İşler değişir.

Beyaz yada siyah duman atması nasıl normal olabilir? 300 bine gelip dip gazda gram duman atmayan araçlar var. Net bariz bir sorun bu. Çok olmaması geçiştirilebilir önemsiz olduğu anlamına gelmiyor.

500km de bunu anlayamazsınızki. Yağ yakmayan hiçbir araç mavi duman atmaz. İyi bir ustaya inceletmek gerek. Enjektörler ve turboda revizyon isteyebilir.

Beyaz yada siyah duman atması nasıl normal olabilir? 300 bine gelip dip gazda gram duman atmayan araçlar var. Net bariz bir sorun bu. Çok olmaması geçiştirilebilir önemsiz olduğu anlamına gelmiyor.

500km de bunu anlayamazsınızki. Yağ yakmayan hiçbir araç mavi duman atmaz. İyi bir ustaya inceletmek gerek. Enjektörler ve turboda revizyon isteyebilir.
Enjektörlerin uçları değişti turboda da bir sıkıntı yok demişti gösterdiğim usta. Çünkü araçta en ufak bir çekiş problemi yok. Aracın yağı bu seviyede yağ çubuğunun üzerinde dolum yapan usta sıkıntı olmaz dedi. Ben araştırdığımda ise sübap keçelerinin sızdırmasından kaynaklı duman yapabilir diyor. Yani segmanlardan olsa sıkıntı sürekli mavi duman atar. Ama öyle bir sorun da yok anlamadım.

Dosya Ekleri

• 20231210_140551.jpg
    20231210_140551.jpg
    65,4 KB · Görüntüleme: 26
Enjektörlerin uçları değişti turboda da bir sıkıntı yok demişti gösterdiğim usta. Çünkü araçta en ufak bir çekiş problemi yok. Aracın yağı bu seviyede yağ çubuğunun üzerinde dolum yapan usta sıkıntı olmaz dedi. Ben araştırdığımda ise sübap keçelerinin sızdırmasından kaynaklı duman yapabilir diyor. Yani segmanlardan olsa sıkıntı sürekli mavi duman atar. Ama öyle bir sorun da yok anlamadım.
Maxın biraz fazla üzerinde yağ. Yerinizde olsam gidip fazlalığı aldırırdım. Ne demek sıkıntı olmaz. Bunun gibi asalak ustalar yüzünden millet sanayiden iğrendi

Geri
Yukarı