30 bin TL hazır sistem önerisi

Bütçe
30000

littlePhoenix

Zeptopat
Daha fazla  
Merhaba, 4-5 yıldır Lenovo IdeaPad bir laptop kullanıyorum. Maalesef artık yeterli gelmiyor. Zaten AAA oyunları oynamam söz konusu bile değilken artık işimi bile iyi yapamıyorum.

Unity de oyun geliştiriyorum ve programın yavaş çalışması bana çok zaman kaybettiriyor. Ve artık yeni bir bilgisayar almanın vakti geldi diye düşünüyorum.

Aynı zamanda Blender öğrenmek istiyorum ama grafik kartım yok.

E tabii artık AAA oyunları da oynayabilmek istiyorum. Örneğin Starfield denemek isterim.

Gördüğünüz gibi gereksinimlerim aşağı yukarı bu kadar. 30 bine kadar bir bütçem var, 1-2 binlik bir esneme payım da olabilir. İtopya'dan bakıyorum ama donanım parçalarından çok anlamadığım için kafam iyice karıştı.

Bir de şu çok önemli benim için, sistem yükseltmeye açık olmalı. Örneğin ileride Intel i5'ten i7'ye yükseltebilmeliyim ya da RTX 4060tan 4090'a yükseltebilmeliyim.

Monitör, klavye vs her şeyim tamam sadece bilgisayar gerek. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Şimdiden teşekkürler.

Bu sistemlere bakabilirsiniz.

Yukarıdaki sistemde Am5 işlemci soketi kullanıldığı için geleceğe dönüktür.

Bu sistemde aynı şekilde.

Bu sistemin ekran kartı çok güzel ancak işlemci soketi am4 ve işlemci ekran kartının seviyesinde bir işlemci değil.

Bu sistemlere bakabilirsiniz.

Yukarıdaki sistemde Am5 işlemci soketi kullanıldığı için geleceğe dönüktür.

Bu sistemde aynı şekilde.

Bu sistemin ekran kartı çok güzel ancak işlemci soketi am4 ve işlemci ekran kartının seviyesinde bir işlemci değil.
Çok teşekkürler kardeşim, ilk iki sistem çok iyi gözüküyo. Ddr5 ve am5 işlemci soketi anladığım kadarıyla daha yeni bir teknoloji o yüzden ileriye yönelik.
Bir de ekran kartının 8gb değil de daha yüksek olması gerektiğini söyleyenler var, 12 gb gibi. Bu konuda bir bilgin var mı? Önemli bir şey mi bu?

Evet var dediğin doğru 8gb vram gelecek için çok yeterli değil diye söyleniyor ancak 12 gb ekran kartları bu bütçede çok iyi değil çünkü 3060 'ın 12gb' ı 4060'ın 8gb sinden kötü çünkü 4060'ın hem yazılımsal olarak hem de ham güç olarak daha yüksek bu yüzden bence 8gb ekran kartlarının bazıları yine geleceğe dönük ancak bu benim fikrim istersen technopat ta bunun hakkında bir konu açabilirsin.

Evet var dediğin doğru 8gb vram gelecek için çok yeterli değil diye söyleniyor ancak 12 gb ekran kartları bu bütçede çok iyi değil çünkü 3060 'ın 12gb' ı 4060'ın 8gb sinden kötü çünkü 4060'ın hem yazılımsal olarak hem de ham güç olarak daha yüksek bu yüzden bence 8gb ekran kartlarının bazıları yine geleceğe dönük ancak bu benim fikrim istersen technopat ta bunun hakkında bir konu açabilirsin.
Anladım çok teşekkürler, bu mevzuda ayrı bi konu açsam daha iyi olucak evet.

Yeni konular

Geri
Yukarı