5800x3D OC ve 7900XT için güç kaynağı önerisi

Bütçe
5000
750w ihtiyaçlarımı karşılıyacağını düşünmüyorum ekran kartı olarak 7900xt takacağım bu kart için 750w ucu ucuna yeter ama ben powerin sürekli %100 kullanımda çalışmasını sağlıklı bulmuyorum.

Hayır ucu ucuna yetmesi diye bir şey söz konusu değil. Öyle bir şey olsa önermezdim zaten.

7900XT anlık power spike'lar ile milisaniyelik olarak 420W güç tüketiyor. Ortalamada 330W civarı bir tüketimi var. PSU %50 yüke anca giriyor.

Güç kaynağımın üstünde 12v çıkışından 648W yazdığı

Bu arada ben bunu görmemiştim. Bu da yeterli olur. Güç tüketimleri çok abartılıyor.

Power Boost Warrior modeli ile sama Warrior modelleri aynı, diğer Power Boost gibi marka basılıp satılan modellerinden değil. 1. sınıf Japon kapasitörleri mevcut PSU'da :)

Ben o kadar emin olmazdım. Şu anda kaç tane hayatta olan Powerboost 1200W kullanıcısı tanıyoruz ya da var?

535.jpg

5445.jpg

Hayır ucu ucuna yetmesi diye bir şey söz konusu değil. Öyle bir şey olsa önermezdim zaten.

7900XT anlık power spike'lar ile milisaniyelik olarak 420W güç tüketiyor. Ortalamada 330W civarı bir tüketimi var. PSU %50 yüke anca giriyor.

Bu arada ben bunu görmemiştim. Bu da yeterli olur. Güç tüketimleri çok abartılıyor.
Merhabalar hocam ben indirimden yararlanmak için High Power Performans Serisi 850W 80+ GOLD Gen5, ATX 3.0 & PCIe 5.0 12VHPWR Güç Kaynağı (HP1-S2850GD-F14C) teknobiyotikten bunu almıştım , ürün bozuk geldi iade sürecini başlattım. Güç tüketimi çok abartılıyor yazmışsınız bu konuda sizden detaylı bilgi rica etmek istiyorum. Benim şuanda kullandığım power gigabyte b700h adlı bir model 700w fakat 648w 12v çıkışından veriyor bu bağlamda mesela 7900xt almak yerine 7900gre modeline düşsem elimdeki power yeterli olurmu. Şuan böyle birşey yapmayı düşünmeye başladım çünkü iade etmekte olduğum power beni biraz korkuttu sisteme takınca yanık kokusu geldi çok şükür eski poweri takınca sorunsuz çalıştırdı ama şuan bu yeni power mevzuu beni baymaya başladı. İnternet üzerinden power hesaplama sitelerine giriyorum 750w öneriyor hepsi. Sistemimi zaten full yükte kullanmıyorum ama kısaca özetleme gerekirse anakart msi x570a pro ,5800x3d kombo strike 3 açık, 2x 1tb ssd ,1x 2tb hdd, 3 tane 3000mhz ram kule tipi 2 fanlı soğutucu ve sistemimde 4 adet beequite marka fan takılı. Bu konudaki görüş ve önerilerinize talibim. Ekran kartını yazmamışım 7900xt veya gre takacağım için 6700xt şuanki.

Güç tüketimi çok abartılıyor yazmışsınız bu konuda sizden detaylı bilgi rica etmek istiyorum.

Detaylı bilgi vereyim madem.

7900XT'nin ortalamada güç tüketimi oyunlarda 300W civarlarında. İşlemci ile beraber %60 yüke anca girecek güç kaynağınız.

1715078031652.png

Şimdi harcadığı average güç tek başına bir anlam ifade etmiyor.

1715078115091.png

İnsanların düşündüğü ve gerçekte olan güç tüketimi farklı. Aşağıda da görebileceğiniz üzere sürekli bir in-çık durumu söz konusu güç tüketimi esnasında. Buna power spike diyoruz. Power spike konusunda da testlere bakmamız gerekir. Power spike'ı son kullanıcı ölçemez, çok hassas ölçüm yapabilen cihazlar ile lab ortamında test edilir.
Ölçememesinin sebebi de bu spike'ların milisaniyelik gerçekleşmesi ve dahili hiçbir sensörün bu kadar hassas ölçüm yapamaması. MSI Afterburner ve türevi yazılımlar ile spike ölçemezsiniz.

1715078345023.png

Techpowerup'ın 20 ms hassasiyette ölçüm yapabilen cihazları mevcut. 6900XT mesela, iki tabloyu da karşılaştırın. Ortalama ve milisaniyelik spike gerçekleştiğinde aradaki devasa tüketim farkını görüyorsunuz değil mi? Çoğu zaman PSU bu spike'lara yeterince hızlı yanıt veremediği için sistem kapanır.

Neyse asıl konumuz 7900XT'nin ise maksimum 412W civarında power spike görülmüş. Ortalama güç ile arada korkunç bir fark yok. Elinizdeki işlemci ile birleştirince, mevcut kullandığınız PSU ile teoride sorun çıkarmadan çalışabilir.

Zaten önce bir test edin, sistemde bir instabilite fark ederseniz PSU değişimine gidersiniz, olmadı kullanmaya devam edersiniz.

Pişman etmez. Fiyatına göre ideal bir model.

High Power bir tık pişman etti galiba ama benim asıl önerim bu değildi zaten. Şuydu:

Ek olarak önerileri minimum 650W bir PSU. 750 veya 850'ye minimum dememe sebepleri, power spike'ın aşırı olmaması. 6900XT için bakarsanız o zaman işin değiştiğini görürsünüz.

1715078900037.png

Detaylı bilgi vereyim madem.

7900XT'nin ortalamada güç tüketimi oyunlarda 300W civarlarında. İşlemci ile beraber %60 yüke anca girecek güç kaynağınız.

Eki Görüntüle 2189185

Şimdi harcadığı average güç tek başına bir anlam ifade etmiyor.

Eki Görüntüle 2189186

İnsanların düşündüğü ve gerçekte olan güç tüketimi farklı. Aşağıda da görebileceğiniz üzere sürekli bir in-çık durumu söz konusu güç tüketimi esnasında. Buna power spike diyoruz. Power spike konusunda da testlere bakmamız gerekir. Power spike'ı son kullanıcı ölçemez, çok hassas ölçüm yapabilen cihazlar ile lab ortamında test edilir.
Ölçememesinin sebebi de bu spike'ların milisaniyelik gerçekleşmesi ve dahili hiçbir sensörün bu kadar hassas ölçüm yapamaması. MSI Afterburner ve türevi yazılımlar ile spike ölçemezsiniz.

Eki Görüntüle 2189189

Techpowerup'ın 20 ms hassasiyette ölçüm yapabilen cihazları mevcut. 6900XT mesela, iki tabloyu da karşılaştırın. Ortalama ve milisaniyelik spike gerçekleştiğinde aradaki devasa tüketim farkını görüyorsunuz değil mi? Çoğu zaman PSU bu spike'lara yeterince hızlı yanıt veremediği için sistem kapanır.

Neyse asıl konumuz 7900XT'nin ise maksimum 412W civarında power spike görülmüş. Ortalama güç ile arada korkunç bir fark yok. Elinizdeki işlemci ile birleştirince, mevcut kullandığınız PSU ile teoride sorun çıkarmadan çalışabilir.

Zaten önce bir test edin, sistemde bir instabilite fark ederseniz PSU değişimine gidersiniz, olmadı kullanmaya devam edersiniz.

High Power bir tık pişman etti galiba ama benim asıl önerim bu değildi zaten. Şuydu:

Hocam zaman ayırdığınız için teşekkür ederim bana çok faydalı olduğunu düşündüğüm bilgiler verdiniz , adamsınız. Ekran kartı siparişi veriyorum sorun yaşarsam corsairden şaşmıcam busefer saygılarımla.

Hocam zaman ayırdığınız için teşekkür ederim bana çok faydalı olduğunu düşündüğüm bilgiler verdiniz , adamsınız. Ekran kartı siparişi veriyorum sorun yaşarsam corsairden şaşmıcam busefer saygılarımla.

Rica ederim. Sorun yaşarsanız ve Corsair'ın fiyatı veya stoğu ölürse yazarsınız, tekrardan model seçeriz.

Yeni konular

Geri
Yukarı