7. sınıf Türkçe sorusu nasıl çözülmeli?

prof_efe

Decapat
Merhabalar, ben Efe. 7.sınıfım, bugün Türkçe sınavına girdim. İş oluş durumlarla ilgili bir kısım vardı. Cümleleri vermiş bizde yanına uygun olanı getiriyoruz. Ağaç kesmekten testere köreldi gibi bir soru vardı. Daha sınav açıklanmadı ancak bazıları durum bazıları oluş diyor. Ben oluş yazmıştım. Sizce ağaç kesmekten testere köreldi sorusuna hangisi gelir?

İş-kılış fiillerinin başına ''onu'' kelimesini getirip fiille okuyun.

''Onu'' köreldi. Olmuyor.

Bu yüzden durum olacaktır.

İş-kılış fiillerinde fiilden etkilenen bir nesne olur. ''neyi, kimi, ne'' sorularına yanıt verir. Durumda böyle bir şey yok. Fiilden etkilenen bir nesne olmaz. Bu yüzden durum olamaz.

İş-kılış fiillerinin başına "onu" kelimesini getirip fiille okuyun.

"Onu" köreldi. Olmuyor.

Bu yüzden durum olacaktır.

iş-kılış fiillerinde fiilden etkilenen bir nesne olur. "neyi, kimi, ne" sorularına yanıt verir. Durumda böyle bir şey yok. Fiilden etkilenen bir nesne olmaz. Bu yüzden durum olamaz.

Hocam durum-iş değil. Oluş-iş karşılaştırıyoruz. Onu kelimesine gerek yok. Kendiliğinden olur diyorum ben ama bazıları da sen testereyi kullandığın için olur diyor. Anlatabildim umarım.

Ağaçların sararması, saçın uzaması, demirin paslanması gibi şeyler oluş fiili olur. Zamanla kendiliğinden olan şeylere oluş fiili denir.

Hocam durum-iş değil. Oluş-iş karşılaştırıyoruz. Onu kelimesine gerek yok. Kendiliğinden olur diyorum ben ama bazıları da sen testereyi kullandığın için olur diyor. Anlatabildim umarım.
Pardon. Oluş yaprakların sararması gibi doğada kendiliğinden olan bir şey. Paslanmadan yola çıkalım.
Demir kendi kendine paslanıyor ama suyun vs. etkisiyle oluyor. Testerede aynı. Sen kullanıyorsun ama bilerek köreltmiyorsun. Kendi kendine köreliyor.

Pardon. Oluş yaprakların sararması gibi doğada kendiliğinden olan bir şey. Paslanmadan yola çıkalım.
Demir kendi kendine paslanıyor ama suyun vs. etkisiyle oluyor. Testerede aynı. Sen kullanıyorsun ama bilerek köreltmiyorsun. Kendi kendine köreliyor.
Eyvallah hocam.

Geri
Yukarı