C# Acces veritabanında aynı değer veri tabanında kontrol nasıl yapılır?

Pube

Kilopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Huawei Matebook D15 AMD Radeon Vega 8, Ryzen 5 3500U
Meslek
Öğrenci
Merhaba C# Form'da bir kütüphane uygulaması geliştirmeye çalışıyorum. Veritabanında kitap barkodu diye sayı değeri oluşturdum benim istediğim yeni bir kitap eklemeye çalıştığımda eklemeye çalıştığım barkod veritabanında varsa ekrana o barkoda bağlı verileri ekrana göstermesi yoksa o bilgileri veritabanına geçirmesi gerekiyor. Şöyle bir şey yapmaya çalıştım ama barkod veritabanına kayıt değilse hiçbir şey yapmıyor. Bunu nasıl yapacağım?

C#:
komut.CommandText = "select * from kitaplar where Barkod like" +"'" + "%" + barkodTb.Text + "%" + "'";

while (oku.Read())
{
    if (oku["Barkod"].ToString() == barkodTb.Text)
    {
        MessageBox.Show("Bu barkoda halihazırda" + " " + oku["KitapAdi"].ToString() + " " + oku["SayfaSayi"].ToString() + " " +
            oku["Yazari"].ToString() + " Bilgili kitap kayıtlı");
        oku.Close();
        barkodTb.Text = "";
        break;
    }

else
    {
        oku.Close();
        komut.CommandText = "insert into kitaplar (Barkod,KitapAdi,SayfaSayi,Yazari) values ('" + barkodTb.Text + "','" +
                            kitapAdiTb.Text + "','" + sayfaTb.Text + "','" + yazarTb.Text + "')";
        komut.ExecuteNonQuery();
        MessageBox.Show(barkodTb.Text + " " + kitapAdiTb.Text + " " + sayfaTb.Text + " " + yazarTb.Text + " Bilgili kitap kaydı yapıldı");
    }

}

Bu kodlar butona bağlı.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı