Akım korumalı prize 3'lü priz bağlanırsa koruma sağlar mı?

Captan.Max

Picopat
Yer
Turkey/İstanbul
Merhaba, linkte attığım prizi alacağım. Sorum şu, akım korumalı prize 3'lü priz takacağım. O prize telefon şarjı falan dolduruyorum. O 3'lü prize de 6'lı priz takacağım bilgisayarım için. Sizce koruma sağlar mı, elektrik gittiğinde PC'ye zarar gelir mi?

Adsız.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Zarar vermez lakin bir şartla. 6'lı prizin 6'sını + 3'lü prizin 3'ünü de aynı anda kullanmaman şartı ile. Bu prizlere fön makinesi, çamaşır veya bulaşık makinesi benzeri yüksek watt çeken cihazları kesinlikle bağlama. Prizlerin watt sınırını geçmediğin sürece sıkıntı olmaz. Bağlayabilirsin.

İyide ben 3'lü prizin tekini kullanıyorum bazen kullanmıyorum 6'lı prizinde 3 veya 4'ünü kullanıyorum.

Bu duruma kablo kısa olduğu için düştüm, kablo uzun olsa sorun çözülecek.

Şimdi ilk başa yüzeysel olarak bakıcaksak evet bu kurduğun priz ağının en başına akım korumalı olarak bahsettiğimiz gerilim korumalı prizi bağlaman gerçekten en doğrusu şöyle izah edeyim, bu fiyatta veya buna benzer prizin içerisinde bulunan varistör bütün bu kurduğunuz ağı koruyacaktır çünkü içerisindeki varistör anlık olarak kendisinin absorbe edebileceği değerin üzerine çıkması durumunda hatları kısa devre ederek evinizde girişe bağlı olan sigortanın atmasını sağlayacaktır aslında sizi yüksek akımdan veya kaçak akımdan falan korumaz yaptığı iş voltajı denetlemektir ve topraklama vs ile de ilgisi yoktur, sizin bu kurduğunuz priz ağında dikkat etmeniz gereken şey duvardaki prizden toplam çektiğiniz watt veya akım değeridir. Tesisatın sağlam olduğunu varsayarsak duvardaki priz ve kullandığınız uzatma kabloların değerleri toplam çektiğiniz akımın altında kalıyorsa kablolar ısınmaya ve yanmaya başlayacaktır. Varistör bi regülatör değildir

Yeni konular

Geri
Yukarı