Çözüldü Amazon.com gümrük fiyatlandırması

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

dissectum

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba,

Amazon.com üzerinden Sony WH-1000XM4 kulaklık almak istiyorum ancak sipariş özeti ekranında belirtilen fiyatlandırma hakkında bir sorum olacak. Import Fees Deposit adı altında ödediğimiz para dışında bir ödeme yapmamız gerekiyor mu? Yoksa ÖTV, KDV, gümrük vergisi ve ilave gümrük vergisini gümrükte mi ödeyeceğim? Çıkan fiyat toplamda 278 dolar artı 14.71 dolar kargo ücreti. Bunun üzerine Import Fees Deposit alanında ise 90.46 dolar çıkıyor. Türk lirasına çevirdiğimiz zaman ise 2.854, 04 gibi bir fiyat çıkıyor. Özetle, bu 2.854₺ ücreti ödedikten sonra hiçbir şey yapmama gerek kalmadan ürün elime ulaşır mı? Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.

Çözüm
Başka hiçbir şey ödemiyorsunuz hocam, tutarı hesaplamışsınız, hatta Amazon eğer tahmin ettiği vergiden daha düşük bir vergi çıkarsa ya da hiç vergilendirilmeden gümrükten geçerse size o tutarı da iade ediyor.

15 Ocak'ta siparişini verdiğim kulaklık dün İstanbul'a geldi ve hızlıca halloldu, hatta dün de kargoyla İzmir'e gönderdiler, yarın da elimde olacak. Bugün Amazon'a mail attım: "Ürün için ne kadar vergi kesildi? Bana geri ödeme yapacak mısınız?" Falan dedim bakalım cevap bekliyorum. Gümrükten çok hızlı geçince belki vergilendirilmemiş olabilir diyorum ama Amazon Türk Gümrüklerine bir teminat gösterip bu yüzden hızlıca geçmişte olabilir.
Başka hiçbir şey ödemiyorsunuz hocam, tutarı hesaplamışsınız, hatta Amazon eğer tahmin ettiği vergiden daha düşük bir vergi çıkarsa ya da hiç vergilendirilmeden gümrükten geçerse size o tutarı da iade ediyor.

15 Ocak'ta siparişini verdiğim kulaklık dün İstanbul'a geldi ve hızlıca halloldu, hatta dün de kargoyla İzmir'e gönderdiler, yarın da elimde olacak. Bugün Amazon'a mail attım: "Ürün için ne kadar vergi kesildi? Bana geri ödeme yapacak mısınız?" Falan dedim bakalım cevap bekliyorum. Gümrükten çok hızlı geçince belki vergilendirilmemiş olabilir diyorum ama Amazon Türk Gümrüklerine bir teminat gösterip bu yüzden hızlıca geçmişte olabilir.

Çözüm
Hocam Amazon'a ödediğin tutar senden çıkacak maksimum tutar oluyor. Ek vergi tutarı çıkarsa Amazon ödüyor. Daha düşük çıkarsa sana geri ödüyor. İşlemler önden halledildiği için gümrükte fazla beklemeden ürünün hemen geçiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı