Amerika'nın Yunanistan-Türkiye sınırına 3.100 parça askeri teçhizat yerleştirmesi

Yer
İstanbul/Beylikdüzü
Amerika, yakın bir tarihte elbette sizin de haberlerde gördüğünüz şekilde Yunanistan'a sığınak yapıyor. Özellikle de Batı Trakya ve Güney Makedonya bölgesine. Amerikalı yetkililer bu teçhizatları Doğu ve Kuzey Avrupa'daki Amerikan askerleri için konuşlandırdıklarını söylese de pek inandırıcı değil gibi.

Amerika'nın Dedeağaç'a yığdığı birkaç askeri personel araçlarına bakacak olursak, bunlardan birisinin M2 Bradley olduğunu biliyoruz. M2 Bradley tam anlamıyla bir piyade-şok birim zırhlısıdır. Yanii mekanize savaş görevi görür, Yunanistan'ın kuzeye baktığı topraklar (özellikle İlirya coğrafyası) yoğun şekilde bir dağlık arazi içermekte, kuzeyden gelebilecek bir saldırıda M2 Bradley'lerin savunma şansı yok çünkü yarma harekatı yapabilecek kuvvette ağır birimleri yok. Bir ekleme daha yapalım bu zırhlı birliklerin yanına Amerika 2 tane de yeni nesil TOW anti-tank'ı yerleştiriyor... Açıklamaya gerek yok diye düşünüyorum ;)

Amerika aynı zamanda Türkiye'de de 12 tane bulunan Chinook uçaklarından Yunanistan'a da 5 tane vermiştir, bunun da ben şahsen anakara ile Trakya arasındaki lojistik için bir ön ayak olduğunu düşünüyorum.

bunun dışında M1A2 Abrams, M117 gibi tank modellerinin de Dedeağaç'ta bulunduğunu biliyoruz, Eurofighter projesine bağlı olarak da Yunanistan 2021-2022 sene itibariyle 150 askeri helikopteri daha envanterine almıştı.

en önemlisi ve en çok dillendireni ise Amerika'nın "iddialara" göre Dedeağaç'a son model radar sistemleri koyduğu. Bunun da çok büyük ihtimalle Türkiye üzerindeki NATO başlığına sahip olmayan askeri araçların denetlenmesi için olduğunu düşünüyorum, çünkü bahsedilen radarlar doğruysa Batı Trakya'dan Sinop'taki S-400'ler bile izlenebilecek.

Hocam altay tank projemiz vardı en son hatta motorunu koreden falan alacaktık. takip edemiyorum şuan durum nedir?

Yalan oldu kardeşim yalan oldu. MMU gibi projelerde çöp olacak birkaç sene sonra.
ciddi misin hocam kendi evladımı kaybetmiş kadar üzüldüm. ya neden böyle sorunlarla karşılaşıyoruz neden şu kişiliğimizi, değiştiremiyoruz bilmiyorum ülkemiz de tarım kadar askeri yapılanma kadar başka bir ülke nadir bizim güzellikler ama gel gelelim sanırım gerçekleştiremiyoruz.

ciddi misin hocam kendi evladımı kaybetmiş kadar üzüldüm. ya neden böyle sorunlarla karşılaşıyoruz neden şu kişiliğimizi, değiştiremiyoruz bilmiyorum ülkemiz de tarım kadar askeri yapılanma kadar başka bir ülke nadir bizim güzellikler ama gel gelelim sanırım gerçekleştiremiyoruz.
İnsanların seçtiği yöneticilerden dolayı. En basitinden Altay'ın motoru için Otokar ile anlaşıyorsun. Belli bir süre sonra o projeyi BMC'ye devrediyorsun Almanya ise BMC ve Katarlıları görünce masaya oturmuyor. Siyasi olarak ülke krizde zaten. Zor iş hiçbiri olmayacak.

Hocam altay tank projemiz vardı en son hatta motorunu koreden falan alacaktık. takip edemiyorum şuan durum nedir?
yine ertelenecek, zaten her sene erteleniyor. tankın motoru ve ek teçhizat parçaları için hiçbir sorun yok hatta tankın gövde prototipi bile hazır. tek sıkıntısı askeri ikmalleri o da @hacı baba 'in bahsettiği gibi sürekli ortak firma değişiyor. tankın zırh paletini roketsan kendisi yapacak ama mermi sistematiği ve nazır ateş sistemleri ile tutuculu püskürtme yurtdışı ortaklığı ile yapılacak

yine ertelenecek, zaten her sene erteleniyor. tankın motoru ve ek teçhizat parçaları için hiçbir sorun yok hatta tankın gövde prototipi bile hazır. tek sıkıntısı askeri ikmalleri o da @hacı baba 'in bahsettiği gibi sürekli ortak firma değişiyor. tankın zırh paletini roketsan kendisi yapacak ama mermi sistematiği ve nazır ateş sistemleri ile tutuculu püskürtme yurtdışı ortaklığı ile yapılacak
Reis biliyorsun birçok şeyi namlusundan tut bilmem neyine kadar Almanlar bize yardım etti. Siyasi iktidar değiştiğinde bu tankı tamamlayabilir miyiz? O kadar büyük bir tankı hangi motor ile hareket ettireceğiz?

Geri
Yukarı