AOC 27G2SPU/BK görüntü gidip geliyor

Eluidess

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba.
Başlıkta da gördüğünüz gibi monitörden görüntü gidip geliyor ve sorunun tam olarak neden kaynaklandığını anlamaya çalışıyorum.
Monitörüm AOC 27G2SPU/BK modeli ve alalı henüz bir hafta oldu.
Monitörü aldığımda ilk hafta 2 ölü piksel harici hiçbir sıkıntısı yoktu ama şu an görüntü gidip gelme sorunu yaşıyorum ama monitörden mi kaynaklı bilmiyorum.

Yaşadığım sorunları anlatmam gerekirse yaklaşık 8-9 ay önce birden elektrikler gitti geldi ve PC açılmadı hiçbir şekilde güç gitmiyordu kasaya.
Güç kaynağının kablosunu çıkarıp güç düğmesine basarak bir süre bekledim ve tekrar kabloyu bağlayıp kasayı açmaya çalıştığımda açılmıştı ama sorunlarım burada bitmedi. Olaydan 3 ay sonra anakartımı değiştim ve anakartımı değiştikten yaklaşık 1 ay sonra falan PC arada sırada nadir de olsa kendi kendine hiçbir uyarı vermeden reset atmaya başladı ilk önce güç kaynağından şüphelensem de biraz araştırdım ve sorunun anakarttan da kaynaklanabileceğini öğrendim yani sorun hala hangi parçada emin değilim. Asıl konuya gelince yeni aldığım AOC monitörü bağladıktan 1 hafta sonra Online oyun oynarken PC yine aniden kendine reset atınca biraz sinirlendim ve sorunu çözmek için bir şeyler denemeye karar verdim. Çok saçma olsa bile kasanın reset tuşunu sökerek bu sorunu çözdüm en azından bunu denedikten sonra hiç aynı sorunu yaşamadım ama gel gelelim şimdi de monitörün görüntüsü ekran kartı hiçbir yük altında değilken bile (video izlerken ya da sadece internette sörf yaparken) gidip gelmeye başlıyor. Nadiren oluyor ama gidip gelmeye başlayınca PC'ye reset atmadan düzelmiyor, sürekli gidip geliyor 2 sn aralıklarla.

Ekran kartını stres testine soktum 5 dakika boyunca 1080p de %100 yük altındayken %44 fan hızıyla 66° yi geçmedi.
HDD de delaylı sectörler var ve oda ara sıra sorun çıkarıyor ama alakası var mıdır bilmiyorum.

Sistem özelliklerim;
Anakart: Gigabyte H510M S2H V2.
İşlemci: Intel i3 10105F.
Ekran kartı: MSI GTX 1650 Gaming X GDDR6.
PSU: Rampage RMP-600-80P 600W 80Plus 120mm fanlı güç kaynağı.
M.2 SSD: Corsair MP510.
RAM: 2x8 GB XPG 3200 MHz.
Monitör: AOC 27G2SPU/BK
Not: ( konuyu uzun tuttuğum için özür dilerim sorunun anlaşılması için detaylı yazmak istedim )

Son düzenleme:
Arkadaşlar merhaba.
Başlıkta da gördüğünüz gibi monitörden görüntü gidip geliyor ve sorunun tam olarak neden kaynaklandığını anlamaya çalışıyorum.
Monitörü aldığımda ilk hafta 2 ölü piksel harici hiçbir sıkıntısı yoktu ama şu an görüntü gidip gelme sorunu yaşıyorum ama monitörden mi kaynaklı bilmiyorum.

Yaşadığım sorunları anlatmam gerekirse yaklaşık 8-9 ay önce birden elektrikler gitti geldi ve PC açılmadı hiçbir şekilde güç gitmiyordu kasaya.
Güç kaynağının kablosunu çıkarıp güç düğmesine basarak bir süre bekledim ve tekrar kabloyu bağlayıp kasayı açmaya çalıştığımda açılmıştı ama sorunlarım burada bitmedi. Olaydan 3 ay sonra anakartımı değiştim ve anakartımı değiştikten yaklaşık 1 ay sonra falan PC arada sırada nadir de olsa kendi kendine hiçbir uyarı vermeden reset atmaya başladı ilk önce güç kaynağından şüphelensem de biraz araştırdım ve sorunun anakarttan da kaynaklanabileceğini öğrendim yani sorun hala hangi parçada emin değilim. Asıl konuya gelince yeni aldığım AOC monitörü bağladıktan 1 hafta sonra Online oyun oynarken PC yine aniden kendine reset atınca biraz sinirlendim ve sorunu çözmek için bir şeyler denemeye karar verdim. Çok saçma olsa bile kasanın reset tuşunu sökerek bu sorunu çözdüm en azından bunu denedikten sonra hiç aynı sorunu yaşamadım ama gel gelelim şimdi de monitörün görüntüsü ekran kartı hiçbir yük altında değilken bile (video izlerken ya da sadece internette sörf yaparken) gidip gelmeye başlıyor. Nadiren oluyor ama gidip gelmeye başlayınca PC'ye reset atmadan düzelmiyor, sürekli gidip geliyor 2 sn aralıklarla.

Ekran kartını stres testine soktum 5 dakika boyunca 1080p de %100 yük altındayken %44 fan hızıyla 66° yi geçmedi.
HDD de delaylı sectörler var ve oda ara sıra sorun çıkarıyor ama alakası var mıdır bilmiyorum.

Sistem özelliklerim;
Anakart: Gigabyte H510M S2H v2.
PSU: Rampage 650W 80Plus Bronze.

Not: ( konuyu uzun tuttuğum için özür dilerim sorunun anlaşılması için detaylı yazmak istedim )

DP kullanıyorsan HDMI portunu dener misin? Kutudan HDMI çıkıyordu zaten.
Sorun devam ediyorsa monitörde sıkıntı yoktur.

DP kullanıyorsan HDMI portunu dener misin? Kutudan HDMI çıkıyordu zaten.
Sorun devam ediyorsa monitörde sıkıntı yoktur.
Monitörü 165 HZ kullanabilmek için DP kullanmam gerekiyor. Kutudan çıkan DP kablosunu kullanıyorum ekran kartımın DP portunun plastiğini de ilk defa bu yeni monitörü aldıktan sonra söktüm ve kullanmaya başladım sizce sorun monitörün DP girişinde mi ?

Monitörü 165 Hz kullanabilmek için DP kullanmam gerekiyor. Kutudan çıkan DP kablosunu kullanıyorum ekran kartımın DP portunun plastiğini de ilk defa bu yeni monitörü aldıktan sonra söktüm ve kullanmaya başladım sizce sorun monitörün DP girişinde mi?

Olabilir, HDMI takmanızı herhangi bir portta sıkıntı olup olmadığını öğrenmek için söyledim.
Seninle benzer şeyler kullanıyoruz ben 10100f, pny1650 ve 24g2u kullanıyorum bende de aynı sorun vardı ve ekran kartındaki DP girişinin ağrızalı olduğunu öğrendim.
Diğerine taktım ve çözüldü sorun.

Bu arada PS yu mutlaka değiştir.

Olabilir, HDMI takmanızı herhangi bir portta sıkıntı olup olmadığını öğrenmek için söyledim.
Seninle benzer şeyler kullanıyoruz ben 10100F, PNY1650 ve 24G2U kullanıyorum bende de aynı sorun vardı ve ekran kartındaki DP girişinin arızalı olduğunu öğrendim.
Diğerine taktım ve çözüldü sorun.

Bu arada PS yu mutlaka değiştir.

Anladım teşekkür ederim peki sizin yaşadığınız sorunda bire bir aynı mıydı?

Nadir olarak ekran gidip gelmeye başlıyor (günde 1-2 defa veya 2 günde 1 ) tamamen rastgele şekilde ama gidip gelmeye başlayınca PC'ye reset atmadığım sürece 1-2 sn aralıklarla sürekli gidip geliyor.

Anladım teşekkür ederim peki sizin yaşadığınız sorunda bire bir aynı mıydı?

Nadir olarak ekran gidip gelmeye başlıyor (günde 1-2 defa veya 2 günde 1 ) tamamen rastgele şekilde ama gidip gelmeye başlayınca PC'ye reset atmadığım sürece 1-2 sn aralıklarla sürekli gidip geliyor.
Hayır benimki daha çok fiziksel bir sorundu ve bilgisayarı sallayınca gidiyordu.

Format atamayı denediniz mi?

Arkadaşlar merhaba.

Sistem özelliklerim;
Anakart: Gigabyte H510M S2H V2.
PSU: Rampage RMP-600-80P 600W 80Plus 120mm fanlı güç kaynağı.
Monitör: AOC 27G2SPU/BK
Düzeltme : reset atmanın yanı sıra monitörün güç kablosunu çıkarıp taktığım zamanda düzeliyor

Yeni konular

Geri
Yukarı