Apple iyileştirilmiş pil nasıl çalışıyor?

Resitall

Decapat
Kek günü
Daha fazla  
Merhaba kullandıgım telefon iPhone 14 Pro Max bu telefonu yeni aldım pil saglıgım %100 iyileştirilmiş pil özelligini açtım ama telefonum 100'e kadar hala dolmaya devam ediyor. İyileştirilmiş pil özelligi acık olunca normalde 80'e kadar dolup 80'den sonra sarjın dolmaması gerekiyor diye biliyorum. Bu durum tam olarak nasıl?

Son düzenleyen: Moderatör:
80 den sonra yavaşlatıyor şarjı hocam. Açıklaması da pil kullanımınıza göre dolduruyoruz gibi bir şey yazıp eskitmeyi yavaşlattığını iddia ediyor.

Telefon kullanım alışkanlığınızı tamamen öğrendikten sonra ona göre durduruyor, şöyle düşün, siz telefonu gece 2 de sarja koyuyorsunuz ve sabah 8 gibi elinize alıyorsunuz bunu belli bir süre tekrar ettikten sonra bunu öğreniyor ve %80e kadar sarjı doldurup korumaya alıyor saat 8'e yaklaşırken de 80'den 100'e yavaş bir şekilde doldurmaya başlıyor.

Merhaba kullandıgım telefon iPhone 14 Pro Max bu telefonu yeni aldım pil saglıgım %100 iyileştirilmiş pil özelligini açtım ama telefonum 100'e kadar hala dolmaya devam ediyor. İyileştirilmiş pil özelligi acık olunca normalde 80'e kadar dolup 80'den sonra sarjın dolmaması gerekiyor diye biliyorum. Bu durum tam olarak nasıl?

Merhaba,

İyileştirilmiş pil özellik etkinleştirildiğinde IPhone'unuz, belirli durumlarda %80 şarj düzeyine ulaştıktan sonra şarj işlemine ara verir. IPhone'unuz, aygıtta yerleşik olarak bulunan makine öğrenimi teknolojisinden yararlanarak gündelik şarj etme rutininizi öğrenir. %80'den sonra yavaş bir şekilde %100'e kadar şarj olur.

İyi Sosyaller...

%80'de şarj olmayı durdurması için sizin alışkanlıklarınızı öğrenmesi lazım.

https://support.apple.com/tr-tr/HT210512#:~:text=iPhone'unuzu%20ayarlad%C4%B1%C4%9F%C4%B1n%C4%B1zda%20veya%20iOS,%C4%B0yile%C5%9Ftirilmi%C5%9F%20Pil%20%C5%9Earj%C4%B1'n%C4%B1%20kapat%C4%B1n.

Sizin alışkanlıklarınızı öğrenene kadar %80'den sonra şarj etmeyi yavaşlatır. Alışkanlıklarınızı öğrendikten sonra örneğin;
Siz telefonu her gün akşam 10'da şarja takıyorsunuz, sabah 8'de şarjdan çıkartıyorsunuz. Siz akşam 10'da taktığınız zaman telefon %80'e geldiğinde şarj olmayı durdurur, saat 7 gibi tekrar şarj olmayı aktifleştirir ve siz uyandığınızda şarjınızı %100 olarak kullanmaya başlarsınız.

Geri
Yukarı