Aşk diye bir şey yok!

Artık 70'li 80'li yıllarda değiliz. Herkes herkesin tadına bakmak istiyor. Sakın aşık olmayın sadece zevk için bakın bu olaya. Evet iyi insanlar saf ve temiz duyguları olan insanlar kaldı ama çok sayılı ve nadir. Eğer öyle birisini bulursanız sakın kaybetmeyin, sakın üzmeyin. Bulamazsanız da zevk almaya bakın kimseye bağlanmayın sizin üzüldüğünüz kıyamadığınız ve saf duygular beslediğiniz kızları/erkekleri başkaları harcıyor.

Bu benim düşüncem. Sizin düşüncelerinize de saygı duyarım.
İşte aradığım cümle.😀

Aşk dediğimiz kavram dokunmatik telefonlar ve günümüz teknolojisiyle beraber yok oldu veya çok yanlış anlaşılan bir şeye dönüştü. Aşk sadece cinsellik değildir. İnsan birden fazla kişiye öyle aşık falan olamaz çok saf bir duygu, sevmek ile aşk daha başka şeyler sevgiyi tek kişi yaşayabilir ama aşk iki kişi arasında yaşanır. Daha saf daha romantik daha sadık ve daha güvenilir bir şeydir aşk ve sonsuzluğa kadar uzanır. Aşık olan kişiler birbirlerine çok bağlanır yani basitce onsuz yapamıyorum gibi gibi şeyler. Basit lisede manita ayaklarıyla aşkı karıştırmayın onunla takıldım bununla yattım falan bunlar sevgide değil aşk da değil basit duygulardan ve esnek karakter yapsıyla alakalı ki maalesef günümüz çağı artık böyle gerçek dostluk da yok gerçek aşk, sevgi de yok ama yok diye de çoğunluk gibi olmaya da gerek yok.

Artık 70'li 80'li yıllarda değiliz. Herkes herkesin tadına bakmak istiyor. Sakın aşık olmayın sadece zevk için bakın bu olaya. Evet iyi insanlar saf ve temiz duyguları olan insanlar kaldı ama çok sayılı ve nadir. Eğer öyle birisini bulursanız sakın kaybetmeyin, sakın üzmeyin. Bulamazsanız da zevk almaya bakın kimseye bağlanmayın sizin üzüldüğünüz kıyamadığınız ve saf duygular beslediğiniz kızları/erkekleri başkaları harcıyor.

Bu benim düşüncem. Sizin düşüncelerinize de saygı duyarım.

Aşkı nasıl tanımladığına göre değişir dostum. Sana göre aşk nedir? İki kişinin birbirini sevmesi mi? Saygı duyması mı? Bir kişinin karşı tarafı son derece kutsayarak onu hayatının merkezine koyması mı? Yahut başka bir şey mi? Aşk deyince ne bekliyorsun? Tadına bakmak istiyor konusuna geldiğimizde ise bence bunun iki sebebi var:
Birincisi bizim yaşlarımızda, aynı yaştayız, bu işlerin zaten eğlence için yapılması. Ha bazı akranlarım var ki bu duruma bakış açıları daha olgun. Yani bu yaşlarında bile sevgi makamının basit bir şey olmadığına inanıyorlar ve "tadına bakmak" gibi işleri de ahlaksızlık olarak nitelendiriyorlar. Halbuki genel olarak bu yaşlarda zaten bizler hala çocuğuz. Evet bir işe girip para kazanabilecek kadar, doğruyu yanlışı ayırt edecek kadar zihnimiz gelişti ancak deneyimimiz yok.

İkincisi ise genelde biz insanların gözüne normal olan değil anormal olan çarpar. Yani dikkatimizi standartların dışında olan şeyler çeker. Şimdi genelde bu bahsettiğin tipler işte o bilindik aptal lise ortamlarındaki kız/erkek gruplarında oluyor. Karşı cins hakkındaki görüşlerimizi ise genelde bu gözümüze çarpan "alfa" gruplardan yola çıkarak oluşturuyoruz. Sonuçta gözümüze çarpan o normalin dışında davranan kişiler. Oysa ki sizin nadir dedikleriniz o kadar da nadir değil.
Nadir olan sizin kafa denginiz, sizinle uyumlu olabilecek insanlardır lakin ilişkilerine sadık ve bu işi "tadına bakmak" olarak görmeyen insan sayısı çok fazladır. Yalnızca o inek diye nitelendirdiğimiz,sınıfın sessiz çocukları olan ya da bu alfa grubunun yörüngesinde yüzen ancak onlar kadar ortamcı olmayan insanları görmüyoruz. Çünkü onlar normal. Dikkatimizi cezbetmiyor. Hatta dürüst olayım, o alfa ortamın içinde olmayan bu kişiler yakışıklı yahut güzel de olmuyorlar genelde. Bunun nedeni Allahın onları çirkin yaratması değil, karşı cinsi etkilemek ya da dış dünyaya kendini hoş göstermek gibi bir çabalarının olmaması. Yani kendilerine bakmamaları. Oysa alfa kızların yüzlerindeki boya bizim duvarda yok!

Eğer ciddi, sadık insanlar arıyorsanız bence bulunduğunuz ortamı değiştirmeye çalışın. Ha, sevgili yapmak bu yaşta bu denli önemli mi? Bence hayır. Kaldı ki bizlerinde daha fazla deneyim kazandıktan sonra bu işlere yönelmesi isabetli olacaktır.

Aşk dediğimiz kavram dokunmatik telefonlar ve günümüz teknolojisiyle beraber yok oldu veya çok yanlış anlaşılan bir şeye dönüştü. Aşk sadece cinsellik değildir. İnsan birden fazla kişiye öyle aşık falan olamaz çok saf bir duygu, sevmek ile aşk daha başka şeyler sevgiyi tek kişi yaşayabilir ama aşk iki kişi arasında yaşanır. Daha saf daha romantik daha sadık ve daha güvenilir bir şeydir aşk ve sonsuzluğa kadar uzanır. Aşık olan kişiler birbirlerine çok bağlanır yani basitce onsuz yapamıyorum gibi gibi şeyler. Basit lisede manita ayaklarıyla aşkı karıştırmayın onunla takıldım bununla yattım falan bunlar sevgide değil aşk da değil basit duygulardan ve esnek karakter yapsıyla alakalı ki maalesef günümüz çağı artık böyle gerçek dostluk da yok gerçek aşk, sevgi de yok ama yok diye de çoğunluk gibi olmaya da gerek yok.

Güzel ifade etmişsiniz ancak katılmıyorum. Çünkü bahsettiğiniz bu aşırı saf, sevgiden üstün ve elmas değerindeki aşk iki taraflı olmaz. Ayrıca bu aşk sonsuzluğa uzanmaz, ölümlüdür. Sonsuzluğa uzanabilen yalnızca sevgi ve saygının aynı anda olduğu durumdur. Sizin bahsettiğiniz aşk bir kişinin birini aşırı derece kutsamasıdır. Bu sağlıklı bir ilişki çeşidi olmadığı gibi uzun ömürlü de değildir. Çünkü kişi, kendi içindeki hir boşluğu doldurmak için birini seçer ve onu daha tanımadan kendi hayalleriyle yüce bir varlık olarak tahayyül eder. Aslında burada kutsal olan o karşı taraf değil de o kişinin kurduğu hayallerdir. Zaten kişi de eğer karşı tarafla birlikte olmayı haşarırsa bir süre sonra hayallerindeki insanı elde edemediğini anlar ve sonucu hüsran olur. Eğer bu durum sizin dediğiniz gibi iki taraflı olursa "Ferhat ile Şirin" hikâyesine dôner. Zira evet, bu dediğiniz yalnız masallarda olur. Günümüzde bitmiş değiller yani. Zaten yoklardı.

Hiçbir şey gerçek saygı ve sevgiden üstün değildir. Karşı tarafı bu kadar kutsamak ve onu hayatının direkt olarak merkezine almak yerine o kişiye saygı duyman lazım. En önemlisi o kişinin farkında olman lazım. Çünkü siz bir aile oluşturacak, bir evi birlikte geçindirecek, zor zamanlarınızda birbirinize destek olacaksınız. Eğer dediğin tarzda bir aşk olursa rasyonel bir şekilde gerçek hayata bu duygularla kendinizi entegre edemezsiniz. Ayrıca karşı tarafı bu kadar yüceltmeniz onun da size olan saygısını gün geçtikçe azaltacaktır. Hem de ilişkideki gücü kendi ellerine alıp sizi kullanmaya dahi başlar. Sen ona canını bile verirsen, o da seni basit görmeye başlayıp bırakır. Acı ama böyle. Karşı taraf sana ne kadar adım atıyorsa senin de o kadar atman lazım ve en önemlisi karşı tarafa kendinden fazla değer verebilirsin bir nebzeye kadar ama kendini ezdirmemen de lazım.

Son olarak şunu söyleyeyim. Uzun ilişkinin de sırrını büyükler hep böyle söylüyorlar:
Sen karşı tarafın varlığına, fikirlerine ve sana olan saygısına saygı duyarsan; bu ilişki ölene kadar gider. Ama sen bu durumu azcık da olsa bozmaya başlarsan ilişkiniz tehlikeye girer. Sevgiye gelince, her şeyin fazlası zarar. Çok seversen, bu senin tabirine göre aşka dönüşür. Hatta ona artık çok sevmek se diyemeyiz başka bir seviye olur. Ama bu bir zehirlenmedir. Hir nevi sevgi zehirlenmesi yani. Sevgi gibi hoş bir duygudan da olsa, her türlü zehir insana zarar verir. Sen sen ol hayatına alacağın kişiyi sana duyduğu saygı ve muhabbete göre seç. Zira sana saygı duymayan insanları kendi gözünde büyütürsen dünyevi hayatta cehennemi yaşamış olursun.
Saygılar.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı