Asker olamaz raporunun dezavantajları nedir? FMF hastaları asker olabilir mi?

Dümdüz

Megapat
Makaleler
53
Yer
İstanbul
Herkese selamlar.

Üniversite son sınıfım, askerlik geldi çattı. Benim kronik FMF hastalığım var.

Bu hastalık çok değişik, bazı kişilerde hiç semptom göstermiyor. Hiçbir etkisi olmuyor. Bazılarında ise kalp ağrıları, mide ağrıları, eklemlerde ağrı, ayaklarda, bacaklarda ağrı, idrarda kan gibi bir çok belirti gösterebiliyor. Ve ömür boyu süren, kalıcı bir tedavisi olmayan bir hastalık.

Ben 8-9 yaşlarındayken aşırı derecede karın ağrısıyla gittiğimde, 1 aylık hastanede yatmam sonucunda bu tanı koyulmuştu. Ayrıyetten çocuk yaşlarımda bile erken yorulma sorunum, diz kapağı, diz ve ayak ağrılarım vardı.

Hastanede birçok FMF hastasıyla karşılaştım, bir tanesi de 25'li yaşlarındaydı. Askerlik yaptın mı diye sorduğumuzda bize söylediği şey: "Benim bir şikayetim yok ancak FMF hastalığımı ve diz ağrım olduğunu söyleyip rapor aldım." oldu.

Şimdi bu beni şu düşünceye itiyor: "Askere gidip gitmeyeceğimi kendim seçebilirim." Çünkü FMF, dediğim gibi bazı kişilerde semptom gösteriyor, bazılarında göstermiyor. Askeri hastanede FMF şikayetlerim var dersem rapor alabilirim. Yok dersem askere giderim.

Şimdi benim merak ettiğim konu, sizce rapor almalı mıyım? Rapor ileride iş başvurularında vs. bir yerde karşıma dezavantaj olarak çıkar mı?

Son düzenleme:
Dezavantaj olacağını sanmıyorum sonuçta tıbbi durum. Bende düz taban var ve ayağım yere basınca düz gerçekten yani ileri derece. Uzun süre ayakta durmakta ve dik durmakta zorlanıyorum. Benzer durumdan ben de gitmeyeceğim muhtemelen.

Dezavantaj olacağını sanmıyorum sonuçta tıbbi durum. Bende düz taban var ve ayağım yere basınca düz gerçekten yani ileri derece. Uzun süre ayakta durmakta ve dik durmakta zorlanıyorum. Benzer durumdan ben de gitmeyeceğim muhtemelen.
Ben gitsem mi gitmesem mi kararsızım... Elimde bir seçenek var. Gitmek istiyorum ama bilmiyorum işte.

Yeni konular

Geri
Yukarı