ASP.NET Web Forms bilmeden .NET MVC veya Core öğrenilebilir mi?

Öğrenebilirsiniz hocam WebForms çok eski ve geri kalmış bir sistem. Ben dediğiniz gibi ilk WebForms öğrenip MVC öğrenip sonra da Core MVC geçtim. WebForms öğrenirken harcadığım zamana acıyorum çok gereksizdi. WebForms'da öğrendiğiniz hiçbir şeyi MVC ve Core'da uygulamıyorsunuz neredeyse.

@Programmer Boi hocam peki Core ve MVC bilmeden Core MVC öğrenilir mi?
Framework de eskidi. .net core kullanılıyor yeni olarak. MVC tarzında kullanacaksanız Razor pages var. Ama bana kalırsa web api kullanıp yanında angular veya react gibi bir frontend framework kullanmak çok çok daha iyi.

EDIT: Yeni başlıyorsanız şu ASP.net for beginners video serisini çerez gibi önden bi alın derim güzel bir seridir.

@delikarga ya ben yeni başlıyıcam C# biliyorum ama önce ne öğrensem bilemiyorum.
Bende asp.net öğrenme sürecindeyim hocam. Türkçe kaynak arıyorsanız kodlama.io sitesindeki c# + angular kursuna başlayın. Orada C# ve asp.net web api çok çok iyi anlatılmış. Onun dışında microsoft learn kaynaları çok iyi ingilizceniz varsa güzel. Bende mvc öğreneyim diyodum. Sonra sadece web api öğrenmek daha mantıklı geldi. Çünkü MVC mimarisinde sunucuda render yaparak dinamik html dosyası oluşturup kullanıcıya gönderiyosun. Bu da bir yük bence. Onun yerine API yapıp, frontend frameworkleri ile arayüz işlerinin client tarafında yapılması çok daha mantıklı. Ayrıca yazdığın API'ı başka sistemlere de rahatça entegre edebilirsin. Zaten mobil uygulama çıkarma ihtiyacı da doğacaktır yapacağın uygulamalarda. Burada API kullanmak zorundasın.

@delikarga peki API yaparken .net Core gibi bir ortam kullanılıyor mu yani web API eskidi mi kusura bakmayın sizi de yordum.
Hocam web api veya mvc ile alakalı değil o core olayı. Eskiden .net framework vardı sadece windows üzerinde çalışan bir şeydi. Şimdi .net core var, işletim sistemi bağımsız çalışan bir sistem artık. Sen asp.net core öğren. Framework'ü boşver. Günümüzde 3 sürüm görürüz zaten .net core, .net standard, .net framework. İnternette araştır anlarsın. .net standard mesela yazacağın class libraryler için hem framework hem core tarafında çalışsın gibi şeylerde kullanıyosun. Neyse sen kafanı karıştırma her şeyde core kullan geç.

Geri
Yukarı