ASUS AG614JV-N3157W laptopun sesi kendi kendine değişiyor

kuskuncocuk

Femtopat
İlk olarak cihazım, ASUS G614JV-N3157W-Gaming laptop.

Yaşadığım sorun şu, cihazın sesi sürekli değişiyor bazen sol taraf kısılıyor bazen de sağ taraf kısılıyor. Bazen ikisi de çalışıyor, bazen sağ taraftakinin sesi kısılıyor ve çok az geliyor. Bazen normal şekilde ikisi de sorunsuz çalışıyor. Düzeltmek için aşağıdaki şu sıralama ile çözüm aradım.

1. Bilgisayara format atmak sureti ile Windows 10 ve Windows 11 orijinal olarak test ettim.
  2. Sürücüleri sadece Windows Update kullanarak ve Windows Store kullanarak güncelledim. ( ses sorunu devam etti. )
  3. Daha sonra ASUS'a ait kendi sitesinde model numarasına dikkat edilerek sadece önerilen sürücüleri indirdim, kurulum yaptım ve ( internete bağlanmadan güncellendi. ) ( sorunu tam olarak anlamak için bu şekilde denedim ama yine de ses bazen gidip geliyordu. ) Sorunum çözülmedi.
  4. Servise gönderdim, 2 kere ( sorun yok denilerek geri gönderildi, herhangi bir işlem yapılmadı. )
  5. YouTube üzerinden yüzlerce çözüm videosu izlendi ve denendi. ( herhangi bir sonuca ulaşamadım. )
  6. Laptop iade edildi ve farklı bir laptop alındı aynı marka ve model. ( FreeDOS olarak geldi kurulum yapıldı ses sorunu bu cihazda da mevcuttu. )
  7. Tekrar iade edildi ve paramı geri aldım. Farklı bir yerden daha güvenli olacağını düşündüğüm bir mağazadan aldım aynı modeli. ( sonuç ağlayarak aynı ses sorununu yaşadım. )
  8. Tekrar iade işlemi yapamıyorum çünkü değer farkı oluştu.
Şimdi yaşadığım süreç bu şekilde 6 aydan fazla bir süreçti. Yani çok fazla şey denedim ve sürekli aynı sorunu yaşıyorum. Cihaz kafasına göre bazen sesi açıyor bazen kısıyor, bazen hiç ses gelmiyor, bazen normal şekilde çalışıyor. Yani bozuk olsa mantık olarak hiç ses gelmez.

Servise götürdüm, farklı bilgisayarcılara götürdüm sonuç sıfır. Hoparlör bozuk değil, çalıştığı zaman gayet normal sesi geliyor. Herhangi bir temassızlık söz konusu değil.
Anakart arızası yok, her şeyi sorunsuz çalışıyor.

Ses kendi kendine düzeliyor bazen birkaç gün normal çalışıyor sonra kafasına göre bir gidiyor bir geliyor.

Ayrıca hoparlör u çıkartarak serviste farklı bir cihaza takarak denediklerinde gayet normal sorunsuz ses geliyor. Benim anladığım kadarıyla ya özel bir ayarı var ya da anakart üzerinde kronik bir sorun mevcut.

Bilginiz var ise bana bilgi verin çünkü ben artık bir çözüm bulamıyorum.

DDU ile ses driverınızı kaldırıp bunları kurun;

Sorun yine devam ederse kronik sorunlu bir modeldir aldığınız, yapılacak pek bir şey yok.

Maalesef kronik bir sorun bu kesinlikle, bunların hepsini zaten denedim. Sıfır bir ürünün bu şekilde sorunlu olması çok üzücü. Yani toplamda aynı üründen 3 tane denedim hepsinde aynı sorun mevcut. ASUS teknik servisi bile sorunu tespit edemiyor kendi ürünlerinin farkında değiller. Üzücü ama yapacak bir şey yok. Umarım birileri bu sorunu çözmüştür ve diğer insanlara da ulaşır. :D
Yine de teşekkür ederim.

DDU ile ses driverınızı kaldırıp bunları kurun;

Sorun yine devam ederse kronik sorunlu bir modeldir aldığınız, yapılacak pek bir şey yok.

Geri
Yukarı