Bilime göre ilk insan mümkün mü?

Bilime göre ilk insan mümkündür. “Bilimsel Âdem” olarak bilinir ve bu şekilde araştırabilirsin.

Bunu biliyorum fakat bu konuda ateistlerin net bir şekilde "Yok kardeşim bilime göre" deyip durması kafamı karıştırıyor. Dini konular genellikle bilimsel açıdan da pek yaklaşılmadığından insanın kafasını karıştırabiliyor. Hz Adem'in günümüz insanı formunda olmayacağını hepimiz biliyoruz zaten. Sadece ortak atamız olduğundan ilk insan diyoruz bence.

Merhaba. İblis (şeytan) konusunu sadece Kur'an-ı Kerim'i baz alarak okursanız eğer iblisin topraktan ilk defa yaratılmış insana secde etmediğinden dolayı Cenap-ı Allah tarafından diğer melekler arasından kovulup sonsuza kadar lanetlenmiş ve cezası ertelenmiş bir melek olabildiğini bu şekliyle daha iyi anlamaya çalışmış olursunuz.

iblis ; "O sadece topraktan ben ise ateşten yaratıldım" diyerek ilk insana bu yüzden secde etmediği için kıyamet gününe kadar ertelenmişlerden olduğu Yüce Allah tarafından ona bildirilmiş ve ilk insana tereddütsüz secde eden diğer melekler arasından sonsuza kadar kovulmuştur. Yalnızca İslam dini inancına göre Kur1an-ı Kerim ilk insanın yaratılışı hakkında en doğru bilgiyi verebilmektedir. Diğer kutsal kitapları okumadığım için bu konudaki yorumlarını da tam olarak bilemiyorum.

Ancak insanın bir maymundan, balıktan, vb. bir evrim geçirerek bugünkü haline gelebilmiş olabilmesi konusu ise ancak bilim-kurgu veya hayal ürünü (ütopik) bir düşünceden öteye geçemez, hiç bir zaman da geçmemelidir. Eğer gerçek ve inanmış bir Müslüman isek ve dünya hayatında sadece kutsal kitabımız olan Kur'an-ı Kerim i esas alıyorsak ; ilk insanın topraktan süzüle süzüle yaratıldığını koşulsuz olarak kabul edebilmeliyiz. İblis (şeytan, aşağılanmış melek) ise onun topraktan yaratılıp ruhuna Cenap-ı Hakk'ın kendi ruhundan ona üfleyerek can (hayat) vermesini kabul edememiş, çok kıskanmış ve cennette kutsal ağaçtaki elmayı yemin ederek, bu şekliyle ilk insanı ikna ederek Adem Aleyhisselam'ın cennetten kovulmasına bu nedenle neden olmuş ve dünya hayatı boyunca insanı doğru yoldan sürekli saptırmaya ant içmiştir. İlk yaratılan insan gerçeği kutsal kitabımız olan Kur'an-ı Kerim'e göre sadece bu şekliyledir.

Kusura bakmayın; daima din-bilim bağlamında çok derin konuları şimdiye kadar sürekli açıklamaya çalışabildiğim halde bu konuyu sadece din üzerinden açıklamak durumundayım. Bilim yanı da devreye girerse eğer balık, maymun, Darwin evrim teorisi, vb. bazı sapmalar, dini gerçeklerden istenmeden olsa uzaklaşmalar böylece olabiliyor çünkü. Kolay gelsin.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı