Çözüldü Bu disk bilgisayarınızı başlatmak için kullanılamaz

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

elisheva

Hectopat
Yer
תל אביב
Daha fazla  
Merhabalar. ASUS K55VD laptopuma (imzamda detaylar mevcut) macOS Catalina kurmak istedim. Halihazırda içinde Mojave ve Windows kurulu. Windows'un diskinden 120GB ayırıp paragon üzerinden Apple HFS yaptım. Sonra şu linkteki EFI klasörünü olduğu gibi attım zira sadece Config dosyasını atınca hatalarla karşılaştım. Bende direk EFI klasörüne attım ve sıkıntısız kurulum ekranına kadar geldim. Kurulum ekranında USB Mouse'um çalışıyor ama touchpad ve klavye çalışmıyor. Sorun sadece bu değil diski seçtiğimde karşıma "Bu disk bilgisayarınızı başlatmak için kullanılamaz" uyarısı çıkıyor. Forumda sorunun HDD ile olduğunu gördüm. Önceden Windows yüklü diskte sorun çıkardığı için vb vb. ben de ayrı bir hard diske kurma kararı aldım ve HDD'mi söktüm. Yerine paragon üzerinden Apple HFS olarak biçimlendirdiğim yeni bir disk taktım (içi boş ve PC'de Windows yok) fakat yine aynı hatayla karşılaştım :(.Küçük bir not da bırakayim kurulum ekranında batarya yüzdesini görebiliyorum bu da DSDT'nin çalıştığı anlamına geliyor galiba?

Hatalar:

Kurulum ekranında touchpad klavye çalışmıyor.

Bu disk bilgisayarınızı başlatmak için kullanılamaz hatası alıyorum.

Özellikler:
ASUS K55VD Mojave-Windows/Intel i5-3210m/750gb HDD/6GB Ram/Intel HD 4000/Nvidia GeForce 610M/Atheros AR9485 Wi-Fi.

İmajı bu linkten aldım.

Disklerim GPT.

Not: Forumda ekstra bir çözümün efi kısmını tekrar oluşturmak olduğunu gördüm fakat bunu yapmam için bütün diski silmem lazım. Fakat içindekiler bana lazım yani bu diski silemem :/

Disk boş ise kurulum ekranında disk Izlencesi'ni açın ve oradan formatlayın. Hfs devri artık bitiyor, APFS olması lazım disklerin. Ayrıca artık paragon ile hfs bölümü oluşturmayı önermiyorum.

Peki halihazırda boş olmayan bir diske nasıl kurulum yapabilirim. Ne yazık ki paragon kullanmaya muhtacız çünkü çoğu kişi tek bir diskte Windows'un üzerinde macOS kurmaya çalışıyor. Kurulum ekranında diski, disk izlencesinden APFS olarak biçimlendirmeye kalkınca hata veriyor. Umarım Paragona APFS gelir.

Catalina'da kurulum yapmak için tüm bölümleri sıfırlayıp kullanmanız lazım.

Başka bir yolu yok mudur hocam :/

Peki halihazırda boş olmayan bir diske nasıl kurulum yapabilirim. Ne yazık ki paragon kullanmaya muhtacız çünkü çoğu kişi tek bir diskte Windows'un üzerinde macOS kurmaya çalışıyor. Kurulum ekranında diski, disk izlencesinden APFS olarak biçimlendirmeye kalkınca hata veriyor. Umarım patagonya APFS gelir.

Başka bir yolu yok mudur hocam :/
Mojave ve Windows'u sonradan kur.

Yeni konular

Geri
Yukarı