C++ form uygulaması

Plebisvf

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba. C# diline hakimim ve C++ öğreniyorum. Visual Studio'da C# yazarken form oluşturmak çok rahattı. Solda bulunan araç kutusundan istediğim nesneleri alıp forma sürüklüyor, yerleştiriyor ve istediğim özellikleri uyguluyordum. Bunu yapmak C++ ile mümkün mü, yoksa illa kodlarla mı form oluşturulabiliyor? Şu ana kadar izlediğim videolar ve okuduğum makalelerde hep konsol uygulaması kullanılıyor.

Çok sağ olun. Form uygulaması için C# yeterli midir yoksa önerebileceğiniz başka bir dil de var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Windows için form uygulaması yapacaksanız neden C++ kullanasınız ki? Hâlihazırda C# var ve Microsoft'un oluşturmuş olduğu bir programlama dili. Windows ekosistemi için bütün her şey neredeyse var. Lakin C++ ile de yazmak mümkün QT ve sfml gibi kütüphaneler var onları kullanarak form uygulaması yapabilirsin.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, C++ kullanarak hem QT hem de Visual Studio ile gui yazdım. Şunu belirtmeliyim ki C#'a tepkili olmamın tek sebebi ui kısmında C++ için (bana göre) yeterince kaynak olmaması. Çoğunlukla C# kodlardan devşirdim veya deneme yanılma yoluyla ilerledim. C++ ile yazacaksanız ne yapmak istediğinize göre program seçelim.
Eğer diğer işletim sistemlerinde de çalışabilecek bir kod yazmak istiyorsanız çok kullanışlıdır ancak QT ile Visual Studio farklıdır. QT öğrenmek için biraz zaman gerekir ancak öğrendikten sonra ne kadar kolay kullanımı olduğunu fark edebilirsiniz. Şunu belirtmeliyim ki sadece öneride bulunuyorum. Hala problem yaşayıp dökümantasyon okumaktayım. Tüm özellikleriyle QT 52 gb yer kaplamaktadır.
Sadece Windows üzerinde çalışacak bir kod yazacaksanız Visual Studio'nun ne kadar kolay olduğunu anlatmama gerek olduğunu düşünmüyorum. Gene bana göre gui kısmında C++ kaynakları yetersiz.
İyi çalışmalar dilerim.

Geri
Yukarı