Casper yerli mi?

EbuHasan

Hectopat
Yer
Hayret Vadisi
Daha fazla  
Başlık biraz garip oldu. Casper resmiyetiyle yerli ama, bilgisayar parçaları(bileşen deniyor galiba)yabancı, sizce Casper ne kadar yerli, cevaplarınızı bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Firma yerli, ürün Çin malı, bileşenler Amerikan vs. Distribütör firmalardan tek farkı, marka basması.

%100 yerli olması mümkün değil, hiçbir firmada %100 kendi bileşenlerini üretecek güçte değil. Sorun bu değil, Casper kendine özgü bir laptop tasarlamıyor, sadece etiket basıyor, başkası yapıyor Casper adı altında satılıyor. Laptop ve telefon piyasasında hiçbir firma dışa bağımlı olmadan ürün üretemez.

Başlık biraz garip oldu. Casper resmiyetiyle yerli ama, bilgisayar parçaları(bileşen deniyor galiba)yabancı, sizce Casper ne kadar yerli, cevaplarınızı bekliyorum.
Türkiye'de casper markası var yurt dışında markasız yani isteyen istediği markayı verebiliyor.

Laptoplarda clevo anakart kullanıyor ve kalitesiz.Masaüstü bilgisayarları toplama sadece dış kasası casper markası basılmış.Yani pek laptoplarına bakma.

Son düzenleme:
Piyasada bulunan tüm marka bilgisayarlar sadece etiket basar. Sistemi oluşturan donanım parçaları dışardan giriş yapar. Yani tamamen hiç bir firma yerli olamaz.

Global bir pazarda mümkün mü sence?
Casper ilk MSI-Intel-Elixir RAM-AMD Radeon Sapphire( Elixir Çok iyi bir RAM, bu şirket kinston'a ve diğer bellek üreticilerinin çiplerini sağlayan marka) ile başladı. Bu sistemim gerçekten 10 yıl falan sorunsuz dayandı. Bu dönemdeki anakartların kapasiteleri patlıyordu sıcaktan. Sorun benden kaynaklı. İyi soğutamamıştım sistemi. Sonrasında Pegatron(HP de bunu kullanıyor) marka anakarta geçti. H67(sorunlu üretim çipset) dönemine denk geldim. Geri iade falan aldıklarını hatırlamıyorum. Casper ve diğer kasa satan satıcılar zaten uzun vadede müşterinin yanında olmak istemiyorlar. İleriye dönük çözüm sunduğu anda iflas ederler zaten. Sinerjinin bile kendi topladığı sistemler öyle. SSD siz. Genelde mATX geleceğe yönelik hiçbir port vb bulundurmayan ucuz anakartlar. Marka adı vererek hedef göstermek için bunları söylemiyorum. Ama siz de para kazanmak istiyorsaydınız yönteminiz bu olmalıydı. 2-3 yıla demode olacak sistem satardınız. 10 yıl adamı idare edecek kaliteli parça mı kullanırdınız?

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı