Rehber CNVIo ve CNVIo2 Uyumlu Mu?

Makaleler
44
Yer
Sakarya
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Hayır, değildir.

CNVIo ve CNVIo2 sürümleri birbirleri arasında uyumluluğu sahip değildir. CNVIo cihazlar yalnızca CNVIo destekli cihazlarla, CNVIo2 cihazlar yalnızca CNVIo2 destekli cihazlarla birlikte kullanıbilir.

Peki CNVIo nedir?
CNVi veya CNVio ("Bağlantı Entegrasyonu", Intel Tümleşik Bağlantı G/Ç arabirimi), maliyetleri düşürmek ve kablosuz modüllerini basitleştirmek amacıyla Wi-Fi ve Bluetooth radyolar için Intel'in tescilli bir bağlantı arabirimidir. CNVi'de, ağ bağdaştırıcısının büyük ve genellikle pahalı işlevsel blokları (MAC bileşenleri, bellek, işlemci ve ilgili mantık/ürün yazılımı) CPU ve yonga seti (Platform Denetleyici Merkezi) içinde taşınır. 2019'dan itibaren M.2 form faktöründe (M.2 2230 ve 1216 lehimlenmiş) gelen, yükseltilebilir harici bir CRF (Companion RF) modülünde yalnızca sinyal işlemci, analog ve radyo frekansı (RF) işlevleri kalmıştır. Bu nedenle CNVi, yonga seti ve Intel CPU desteği gerektirir. Aksi takdirde, Wi-Fi + Bluetooth modülünün geleneksel M.2 PCIe form faktörü olması gerekir.

CNVIo ne zaman tanıtıldı?
CNVio, 2017 yılında Gemini Lake'in lansmanı ile masaüstü platformlarda ve 2018'de Coffee Lake ile mobil Intel platformlarında tanıtıldı. Yani 8. Nesil Intel işlemciler piyasaya duyurulduğunda CNVIo teknolojisi hayatımıza girmiş oldu.

CNVIo2 ne zaman tanıtıldı?
CNVio2, Comet Lake ile masaüstü platformunda, Ice Lake ile mobil platformda tanıtıldı. Yani 10. Nesil Intel işlemciler piyasaya duyurulduğunda CNVIo2 teknolojisi hayatımıza girmiş oldu.

CNVIo2, CNVIo ile geriye dönük uyumlu mudur?
CNVio2, CNVio ile geriye dönük uyumlu değildir. CNVio yuvası olan bir bilgisayar, CNVio2 kartını kabul edemez ve CNVio2 yuvası, CNVio kartını desteklemez.

CNVIo destekli Intel Wireless kartlar hangileridir?
AC 9460 ve 9560 kablosuz (Wi-Fi + Bluetooth) modül ailesi, CNVIo modüllerinin ilk neslidir. Yalnızca uyarlanmış anakartlarda Intel 8. veya 9. nesil işlemci çalıştıran sistemlerle uyumludur. Kartın geleneksel M.2 form faktöründe (PCIe + USB) paketlenmiş CNVIo olmayan sürümü Intel Wireless-AC 9260 kartıdır.

CNVIo2 destekli Intel Wireless kartlar hangileridir?
Aynı şekilde, 6 GHz'de Wi-Fi 6'yı destekleyen Wi-Fi 6E AX2xx kart ailesi de CNVIo2 veya M.2 form faktöründe önerilmektedir:
  • adın sonundaki rakam 0 ise bir PCI-E NGFF kartını (Wi-Fi 6 destekleyen AX200 ve Wi-Fi 6E destekleyen AX210) belirtir.
  • adın sonundaki rakam 1 ise bir CNVio2 kartını (Wi-Fi 6 destekleyen AX201 ve Wi-Fi 6E destekleyen AX211 veya AX411) belirtir.

Hocam öncelikle elinize sağlık. Ben de rastgele bir ax411 wifi kartı aldım mouser.com'dan daha henüz elime geçmedi. Laptop'um Asus K3400PH, uyumlu mudur bilmiyorum. İşlemci 11300h, ama sanırım cnvio ya da cnvio2 sadece işlemciye değil anakart uyumluluğuna da bağlıymış. Bilginiz varsa yardımcı olabilir misiniz?

Hocam 11300H'da CNVio2 desteği mevcut. Anakart desteği konusunda herhangi bir M.2 yuvası olması yeterli.

Üzerinde mevcutta takılı olan WiFi adaptörü nedir? Ona göre yorum yapalım. Ama %99.9 direkt çalışacaktır.
hocam öncelikle cevabınız için teşekkürler, üzerindeki mt7921 mediatek pcie olan bir wifi kartı

Anladım hocam, keşke üzerinde Intel bir Wi-Fi kartı olsaydı. Asus büyük ihtimalle o PCI-E kanalı işlemciden almıştır, bu da çalışacak anlamına geliyor. Yine de emin olmak için denemenizi beklemekten başka çare yok tabii ki.

Merhaba, benim işlemcim 9.nesil olduğundan CNVio2 protokolünü desteklemiyor. CNVio üzerinde çalışan wi-fi 6 destekli kart var mı?

Merhaba, benim işlemcim 9.nesil olduğundan CNVio2 protokolünü desteklemiyor. CNVio üzerinde çalışan wi-fi 6 destekli kart var mı?
Merhaba, CNVio destekli WiFi 6 kart piyasada mevcut değil. Ama CNVio bir ağ kartı kullanmak zorunda değilsiniz. Sonu 1 ile bitmeyen herhangi bir AX200 serisi (AX200 veya AX210) Intel kartı kullanabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı