Elektronik DeepCool LT 520 240mm Sıvı Soğutma 2770₺

AK400 digital, NH-d15, Arctic lf2 280mm kullandım kasa h510 elite, işlemci 7800x3d şu an tamamen estetik sebebiyle LT520 kullanıyorum. Sistemin diğer parçaları sessiz olduğu taktirde zayıf halka her zaman pompa oluyor, sürekli bir vızıltı geliyor. Yük altında zaten sıvı soğutucu daha sessiz ama idle esnasında dediğine katılmıyorum, kule soğutucular idleda her koşulda daha sessizler.
Her marka sıvı soğutma için geçerli değil pompa sesi, fan sesleri belki eşit olabilir.

şoktayım. bu kadar yanlış bir yorum duymadım. aio hem idle'da hem de yük altında daha sessizdir. en azından aynı ses seviyesinde aio'dan daha iyi performans alırsın. 240'lık bir sıvı soğutma 2 fan kullanıyor, 2 fanlı kule tipi ile temelde aynı fan sesi. ama bu fanlar işlemciyi değil sıvıyı soğuttuğu için idle'da 800rpm'de de kullanırsın çok daha sessiz olur.
Yük altında zaten kule tipi şov yapıyor ses açısından. %100 fan hızından hangisi daha iyi soğutur tamamen marka modele bağlı. en nihayetinde benim ls520 vs id cooling se 207 için deneyimlediğim durum şöyle oldu:
%100 yük altında 20 dakika boyunca sıvı soğutma 3-4 derece öndeydi, sonra yavaş yavaş hava soğutma öne geçti, sonuçta pompa sürekli sıvı devirdaimi yapıyor ama aynı hızda ısı sıvı dolaşımı ile transfer edilemiyor. 30.dakikada eşitlendiler ve 45.dakikaya kadar kule tipi önde götürdü. 45.dakikadan sonra da kasanın kapalı hacminde kalan ve kule tipi ittirse de kasanın kendisinin ittiremediği sıcak hava kule tipini geri çekmeye başladı. sonuç olarak benim gözlemlediğim kadarıyla performans açısından kesin bir galip yok. benim gibi x3d işlemci kullanıyorsanız fark etmişsinizdir l3 cache'in dezavantajı bazen bir anda spike oluyor sıcaklıkta çok anlık. bunun kule tipinde daha az olduğunu gördüm, belki öyle denk gelmiştir bilemiyorum.

sonuç olarakl, aio daha şık, kule tipi daha dertsiz, aio daha pahalı, kule tipi daha çirkin, aio daha sessiz, kule tipi daha uzun ömürlü. bu kriterlere göre gitmek lazım performans yerine.

Pompa sesine gelecek olursak sonuçta bir devir daim var. ama asla kasa fanları ve radyatör fanları çalışıyorken duyulacak bir vızıltı yok en azından benim kullandığım ls520 modelinde. ben aldığımdan beri çok memnunum. hatta ben alırken de neredeyse bu fiyatlara aldım 6 ay önce. şimdi bu fiyatı görünce lt520 gözüme bi güzel gözüktü :) sadece redditte bu lt modelin pompa üstündeki şapka kısmının biraz büyük olduğundan bahsetmişler. anakarttaki boşluklar, kablo konumlandırması ve estetik açısından çekincesi olan varsa datasheetine baksın derim.

fanlarına gelecek olursak ben memnunum aslında ama daha sessiz fanlarım olmuştu. şimdilik kendi fanlarıyla kullanmaya devam ediyorum ama bir noktada daha sessiz fanla değiştireceğim.
Genellikle kule tipi daha sessiz olur

İleride r5 5800x3d işlemciye geçme planım var bu soğutabilir mi ?

5700X3D'yi bununla oyunlarda 65 altında, stres testinde 70 civarında tutuyorum. 240mm AIO da aynı işi görecektir tahminimce.

5700X3D'yi bununla oyunlarda 65 altında, stres testinde 70 civarında tutuyorum. 240mm AIO da aynı işi görecektir tahminimce.

r5 5600x için ID-cooling SE-224xt v2 kullanıyorum şuan için 65-70 arası tutuyor benimkide aynı şekilde, ama bazı yerlerde okumuştum r5 5800x3d çok ısınıyormuş bazı 360mm sıvı soğutmalar bile zorlanıyormuş soğuturken zaten kasam en fazla 240mm destekliyor sanırım eğer dedikleri gibiyse sizin işlemcinize geçmeye değer mi ?

R5 5600x için ID-cooling SE-224xt v2 kullanıyorum şuan için 65-70 arası tutuyor benimkide aynı şekilde, ama bazı yerlerde okumuştum r5 5800x3d çok ısınıyormuş bazı 360mm sıvı soğutmalar bile zorlanıyormuş soğuturken zaten kasam en fazla 240mm destekliyor sanırım eğer dedikleri gibiyse sizin işlemcinize geçmeye değer mi ?

Ben de Ryzen 5600 ile SE-224-XT kullanıyordum 5800X3D'ye yükseltme yapabilirdim ikinci elden ama baktım hem performans farkı az, hem sıfır, hem daha az güç tüketip daha az ısınıyor yapıştırdım 5700X3D'yi.

Aslında 5700X3D SE-224-XT ile de gayet güzel çalışıyor yani 75 dereceyi işlemciye en çok abanan oyunlarda görüyordum. Phantom Spirit'i biraz da yaz aylarını düşünerek aldım çok fark etti. 75 gördüğü oyunda 65'i geçmiyor ve fanlar çok düşük RPM'de çalışıyor. Bu sebeple hiç ses de yok.

Ben de Ryzen 5600 ile SE-224-XT kullanıyordum 5800x3D'ye yükseltme yapabilirdim ikinci elden ama baktım hem performans farkı az, hem sıfır, hem daha az güç tüketip daha az ısınıyor yapıştırdım 5700x3D'yi.

Aslında 5700x3D SE-224-XT ile de gayet güzel çalışıyor yani 75 dereceyi işlemciye en çok abanan oyunlarda görüyordum. Phantom Spirit'i biraz da yaz aylarını düşünerek aldım çok fark etti. 75 gördüğü oyunda 65'i geçmiyor ve fanlar çok düşük RPM'de çalışıyor. Bu sebeple hiç ses de yok.

O zaman bende R5 5700x3D geçeyim peki benim kule tipiyle aşa yukarı kaç derecelerde gezer hocam.

O zaman bende R5 5700x3D geçeyim peki benim kule tipiyle aşa yukarı kaç derecelerde gezer hocam.

5700X3D'yi SE-224-XT ile denediğim videolar var bakabilirsin.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Geri
Yukarı