Çözüldü Dell Inspiron 15 3542 macOS Mojave End Randomseed hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

artful_racoon

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhabalar, yaklaşık bir 5 ay önce başarılı bir şekilde macOS Mojave'yi laptopuma kurmayı başarmıştım. Aradan zaman geçti, ben Mojave'nin kurulu olduğu diski tamamen sıfırladım. Bugün Techopat YouTube kanalında dolaşırken yeni rehberi gördüm ve bir kere daha denemek istedim.
Mojave'nin kurulumunun ilk aşamasını tamamladım ve yeniden başlattıktan sonra desktopa bootlayamadım. Uzun süre uğraştıktan sonra High Sierra'yı denemeye karar verdim ve diski yeniden sildim. Ancak bu sefer High Sierra kuruluma başlamadan "The version of macOS installed on this Mac is newer than the version you are trying to install. " Hatasını veriyor ancak bilgisayarda şu an herhangi bir macOS yüklü değil. Mojave'yi tekrar deneyince de "End Randomseed" hatasını alıyorum, ki bu sabah almamıştım bu hatayı. Fixlerin hiçbiri de çalışmadığı için buraya danışmaya karar verdim.
Sistem: Dell Inspiron 15 3542
İşlemci: Intel i5 4210U + HD4400 Onboard (Config File olarak doğru seçiyorum. )
Ekran Kartı: NVIDIA GT 820M Optimus
RAM: Kingston 8 GB 1600MHZ
Depolama: 2 SSD; birinde Windows 10 yüklü diğerine macOS kurmaya çalışıyorum.
Bütün RAW imageleri bu forumdan aldım. USB 2.0 portu kullanıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
İlk olarak güncel Mojave imajında End Randomseed problemi yok. Yani Fix sürücüleri ile pek işimiz yok. Onun için öneri olmadan değişim yapmayın. Güncel imajı en baştan USB'ye yazdırın.
Güncel Mojave ile dene ama şu şekilde yapın.
İmajı USB'ye yazdırınca USB / Efı / Clover içinde HD 4400 için olan config dosyasını masaüstüne yedekleyin ve sonra USB içinden silin. Masaüstündeki config dosyasını burada açın.
Açtıktan sonra SMBIOS kısmından Macbook pro 13,2 ayarlayın ve bilgisayara indirin. Dosya ismini config2 olarak değiştirin. Bu dosyası USB / Efı / Clover içine atın.
Clover ekranında options > Config > Config2 dosyasını seçip deneyin.

Öncelikle çok teşekkür ederim zamanınız için, dediklerinizi aynen uyguladım ancak hala aynı sorunu yaşıyorum. Bu arada daha ayrıntılı anlatmam gerekirse tam olarak şu oluyor: USB bootlanıyor, Clover ekranında her şey çalışıyor ancak "Install Mojave" dediğimde gördüğüm şey, End Randomseed'e kadar normal ilerliyor, End Randomseed'e geldiği anda bilgisayar rebootluyor kendini. Takılma veya herhangi bir bekleme olmadan, End Randomseed yazısı çıkar çıkmaz yeniden başlıyor. İşin garibi sabah kullandığımla aynı imajı kullanıyorum ancak sabah kurulumda böyle bir sorun olmamıştı. Benim aklıma High Sierra kurulumunda da "Zaten macOS kurulu." dediği için acaba Mojave de kurulum sırasında bilgisayarda yüklü olan bir macOS bulup onu bootlamaya çalışıyor olma ihtimali geldi. Ancak dediğim gibi CMD Diskpart üzerinden tamamen temizledim diski, hatta Windows kurulu diski de çıkarıp sadece boş diske de kurmaya çalıştım, hata değişmiyor. Bootloader'da bir sıkıntı olmuş olabilir diye şu lintekileri uygulayıp BIOS Boot Entry'lerini de temizledim ancak gene farketmedi. Gerçekten çok kafa yordum ama malesef işin içinden çıkamadım. Yarın imajın bir şekilde corruptlanmış olma ihtimaline karşılık yeniden indirip sıfırdan deneyeceğim, sizin bir tavsiyeniz varsa bekliyorum.

Başatan indirmene gerek yok. Şu şekilde dene.
USB / Efı / Clover içindeki tüm config dosyalarını sil.
Bunu indir. İçindeki config dosyasını USB / Efı / Clover içine atıp dene.

Yardımlarınızla End Randomseed hatasını geçmeyi başardım, çok teşekkür ederim. Şu anda kuruluma başladım, eğer bir sorun çıkarsa yeniden yazarım. :)

Detaylıca çözümü yazalım 🙂

Başka sorunuz varsa yeni konu açabilirsin.
TW ile bağlandım. Sorunun nedeni Config dosyalarında geçiş sorunu olması.
Örnek olarak bizzat düzenlediğim config dosyası çalışmadı. İncelemelerde bu config dosyası seçilse bile Clover > config içindeki geçişler tam anlamıyla olmuyor.
Bunun için uygun config dosyasının isimi config2 olarak değiştirildi ve diğer config dosyaları silindi. Sonrasında sorunsuz kuruluma başlandı

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı