Diploma olmadan serbest yazılımcılık ile yurt dışı imkanı var mı?

Birebir tanıdığım 3 yıl birlikte yaşadığım ev arkadaşım üniversite mezunu olmadan California'ya çalışmaya gitti lakin arkadaşım hem çocukluktan itibaren(babası ve abisi bilgisayarcıydı) bilgisayar ile haşır neşir bir insandı hem de 16 yaşından beri freelance çalışmış 10 yıllık tecrübeye sahipti. Bunlarla birlikte 3 yıl önce bir teklif alıp gidebildi ve en önemlisi arkadaşım Türkiye'de kalburüstü bir bilgisayar mühendisliği bölümünü kazanmış ama işten vakit ayıramadığından ve ihtiyaç duymadığından bırakmıştı. Sizin durumunuz ise temelden patlamış, daha TYT-AYT gibi yazılıma göre kolay sınavlardan 150-200k bandında sıralama yapıp bir üniversiteye kendini atamamışsınız...
Hocam bölüm konusunda kararsız kaldım demiştim... geçen sene de ondan önceki sene de pekala gidebilirdim bilişime yönelik bölümlere. Bu sene de korku yaşıyorum çünkü daha iyi bir üniversite veya şehir gelmezse diye. İyi bir yer için iki sene de calisabilecek gücüm olmamıştı. Herkes çok yanlış anlamış asıl sormak istediğim soruyu, insanlar bambaşka yere getirdi. Gelen cevaplar hayret edilesi. Her neyse sizin verdiğiniz örnek için de çok teşekkür ediyorum ayrıca.

Yazılım da matrix filmlerindeki gibi kafaya şak diye yüklenmediğine, üniversitede yazılım ile alakalı bölümlerde de bir ton konu ile ders çalışılması gerektiğine göre hatta üniversite okumayacak birinin de pek çok konuyu anlayabilmek için aylar yıllar vermesi gerektiğine göre konu çok ayrı değil. Siz sorularınıza yorumsuz, siyah/beyaz, bir/sıfır kadar net cevaplar peşindeyseniz biz de düz mantık cevap verelim.

Diploma olmadan yurt dışı imkanı var mı? var (mantıken var, reelde sıfıra yakın ama sıfır değil)

Diploma olmadan özelde iş hem de iyi maaşlı iş bulma imkanı var mı? var (buna da mantıken yokdiyemiyoruz, reelde yok gibi bir şey tabi)

Diplomasız Almanyada iş oturma izni vs alınır mı sizce? alınır bizce (Almanlar da trden diplomasız junior yazılımcı gelse de oturma izni versek diye bekliyor bizce)
Cevabınız için teşekkür ederim.

Yurt disi olsun, iyi maas ve iyi is olsun diyorsun ama alayli olarak gidebileyim diyorsun.

Teoride mumkun torpil ya da referans ile, pratikte degil.

Herkes ayni seyin pesinde kosuyor. Kurumsal bir firma neden muhendis yerine seni tercih etsin? Almanya gocmen olarak neden universite mezunu biri yerine seni tercih etsin?

Yurt disi olsun, iyi maas ve iyi is olsun diyorsun ama alayli olarak gidebileyim diyorsun.

Teoride mumkun torpil ya da referans ile, pratikte degil.

Herkes ayni seyin pesinde kosuyor. Kurumsal bir firma neden muhendis yerine seni tercih etsin? Almanya gocmen olarak neden universite mezunu biri yerine seni tercih etsin?
Bizde onu sorduk zaten imkanı var mı? diye. İnsanlara belirli bir konu hakkında bilgi verecekseniz de şu üslubunuzu bi düzeltin önce.

Yazılımı, hayatınızın son seçeneği olarak görmeyi bırakın. Birileri şişiriyor sonra herkes sıkışınca "yazılımda kendimi geliştirsem iyi para kazanır mıyım" diyor. E iyi de arkadaşım kendini nasıl geliştireceksin?

Haberiniz olsun rakipleriniz çok dişli. Mezun sayısı hiçte az değil.
Kimsenin şişirdiği yok. İlgisi olan adam her şekilde yoluna bakar zaten. Kalkıp burada popüler kültürün sosyal medyada dayattığı gibi "iki yazılım dili öğrenip zengin olurum ben ya" kafasında değiliz herhalde. Her yazılım isteyen bu şekilde düşünmüyor. Önce dar görüşlü olmayı bırakın. Teknoloji çağında insanlar ne ekmek getiriyorsa ona yönelecek tabii ki. Ne yapalım öğretmenlik okuyup işsiz mi kalalım bu ülkede?

Son düzenleme:
Bizde onu sorduk zaten imkanı var mı? diye. İnsanlara belirli bir konu hakkında bilgi verecekseniz de şu üslubunuzu bi düzeltin önce.

Benim cevabimda da, konudaki diger mesajlarda da soruna cevap var. Uslupta da sorun yok. Bekledigin cevabi alamayinca tribe girmissin gibi duruyor.

Raporlayabilirsin.

Geri
Yukarı