Diş çürüğü kanal tedavisi gerektirir mi?

Menemen Baronu

Hectopat
Yer
Trakya
Biliyorum hiçbiriniz yani en azından çoğunuz doktor değil ama yine de sormak istiyorum:
Geçenlerde soğuk su içerken bir dişimin çok fazla sızladığını fark ettim. Baktığımda dişimin bir kısmının çürük olduğunu fark ettim(picasso olmasamda yine de gözünüzde canalndırabilin diye resmini çizdim aşağıya). Dişim kırık değil ama sadece üstünde dediğim gibi bu çürük var. Ayda 2-3 kere olması dışında normalde hiç ağrı yapmıyor ama biraz sert yemekler yerken özellikle de hafif soğuk ya da sıcak şeyler içerken acayip hassasiyet yapıyor. Hatta dün soğuk su içtikten sonra dişim öyle bir sızladı ki. Arkadaşlarım acıdan yaptığım hareketlerden dolayı sanki kriz geçiriyorum sandı. Sizin fikriniz nedir? Pazar günü özel bir poliklinikte randevu aldım ama hala 1 kere olamama rağmen kanal tedavisinden korkuyorum. Başına böyle bir olay gelen ya da bilen varsa açıklayabilirse çok iyi olur.

IMG_20231005_201249.jpg

Şuan kanal tedaviden daha çok acı çekiyorsun. Daha az ağrıdan niye korkasın? Arkadaşlar soru için gerekli cevabı vermiş zaten.

Röntgenden anlayabiliriz ama spontan ağrı yoksa(durup dururken veya gece uyurken uyandıracak şiddetli bir ağrı) şimdilik kanal değil denilebilir ama net sonuç röntgen sonrası anlaşılır.

Yeni konular

Geri
Yukarı