Ekran kartı fanı çok ses yapıyor

Gökdeniz Uygun

Hectopat
Dün akşam bilgisayarımı temizleyeyim dedim fanlara hava tutup tozları aldım. Lakin ekran kartından böyle sesler çıkmaya başladı BIOS pilini sıfırladım belki fan yüksek RPM'de çalıştığı için lakin hiç ses çıkarmayan ekran kartı fanı şu an bu hâlde ne yapmam gerekiyor?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu yüzden fanlara hava sıkılmasını önermiyoruz. Hava tutulacaksa da fanları tutarak yapılmalı. Çünkü hava tutmak fanın olması gerekenden fazla bir şekilde dönmesine sebep olarak fanın motoruna zarar verir. Diğer bir zararı ise statik elektirik oluşturarak sisteme zarar vermesidir. Yüksek ihtimal fana hava tutarak fanın içerisindeki motora zarar verdiniz. Fanı söküp içine bakmanız gerekebilir.

Dün akşam bilgisayarımı temizleyeyim dedim fanlara hava tutup tozları aldım. Lakin ekran kartından böyle sesler çıkmaya başladı BIOS pilini sıfırladım belki fan yüksek RPM'de çalıştığı için lakin hiç ses çıkarmayan ekran kartı fanı şu an bu hâlde ne yapmam gerekiyor?

hocam yağlarsanız geçer belki ama arkadaşın dediği gibi fan motoruda zarar görmüş olabilir

Hocam yağlarsanız geçer belki ama arkadaşın dediği gibi fan motoruda zarar görmüş olabilir.

Bu yüzden fanlara hava sıkılmasını önermiyoruz. Hava tutulacaksa da fanları tutarak yapılmalı. Çünkü hava tutmak fanın olması gerekenden fazla bir şekilde dönmesine sebep olarak fanın motoruna zarar verir. Diğer bir zararı ise statik elektrik oluşturarak sisteme zarar vermesidir. Yüksek ihtimal fana hava tutarak fanın içerisindeki motora zarar verdiniz. Fanı söküp içine bakmanız gerekebilir.

Ekran kartını söktüm fanla motorun arasına WD 40 sıktım şu anlık ses kesildi bakalım.

Geri
Yukarı