Elektrik elektronik mühendisliği için laptop önerisi

busmues

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba. Ben elektrik elektronik 2. sınıf öğrencisiyim ve yeni bir laptop almak istiyorum. Yazılımla uğraşmak ve Matlab, AutoCAD gibi programları kullanabileceğim taşınması kolay bir laptop istiyorum. Hiç oyun oynamayacağım. Huawei D16 almayı düşünüyorum 16 GB RAM ve 512 GB SSD ile, tek kafama takılan ekran kartının dahili olması. Bu beni çok etkiler mi?

Ben maden mühendisliği okuyorum ve 5300'u'lu laptop kullanıyorum. Aslında AutoCAD gibi programlarda herhangi bir sorun yaşamıyorsunuz ancak 2 boyutta. Global Mapper'da 3D harita Render'ı almak istediğim zaman bilgisayarın adeta canı çıkıyor, şimdi diyeceksin işlemcin Ryzen 3 ancak 5700U'lu arkadaşımın bilgisayarı da isyan ediyor. Bu cihazlar özellikle batarya performansları ile yazılımcılar için ideal bir tercih ancak işin içine CAD programları giriyorsa okulda idare eder mi evet ancak bol miktarda vaktinizden çalarak. Ek olarak benim gibi okula haricinde de bir masaüstü bilgisayarınız varsa o zaman daha tercih edilebilir, zira bu cihazları okulda taşımak defter taşımak gibi. Ben büyük boyutlu bir görüntü ile uğraşacaksam işin kaba kısmını masaüstünde hallediyorum.

Son düzenleme:
Ben maden mühendisliği okuyorum ve 5300'u'lu laptop kullanıyorum. Aslında AutoCAD gibi programlarda herhangi bir sorun yaşamıyorsunuz ancak 2 boyutta. Global Mapper'da 3D harita Render'ı almak istediğim zaman bilgisayarın adeta canı çıkıyor, şimdi diyeceksin işlemcin Ryzen 3 ancak 5700U'lu arkadaşımın bilgisayarı da isyan ediyor. Bu cihazlar özellikle batarya performansları ile yazılımcılar için ideal bir tercih ancak işin içine CAD programları giriyorsa okulda idare eder mi evet ancak bol miktarda vaktinizden çalarak.

2500U'lu bilgisayarım da darboğaz yapıyor. Ryzen U işlemciler telefon işlemcisi gibi, güç isteyen insanlara yetmiyor. Ama batarya performansı da harika.

Ben maden mühendisliği okuyorum ve 5300'u'lu laptop kullanıyorum. Aslında AutoCAD gibi programlarda herhangi bir sorun yaşamıyorsunuz ancak 2 boyutta. Global Mapper'da 3D harita Render'ı almak istediğim zaman bilgisayarın adeta canı çıkıyor, şimdi diyeceksin işlemcin Ryzen 3 ancak 5700U'lu arkadaşımın bilgisayarı da isyan ediyor. Bu cihazlar özellikle batarya performansları ile yazılımcılar için ideal bir tercih ancak işin içine CAD programları giriyorsa okulda idare eder mi evet ancak bol miktarda vaktinizden çalarak.

Hocam aklıma bir şey takıldı konuyla alaksız ama okulda zorunlu AutoCAD görüyoruz ve PC'lerde deli gibi abartmıyorum ama kasa fanı alev alacak derecede dönüyor ve program tam 3 4 dakikada açılıyor okulda lise öğrencisiyim.
Bu program normaldede bu kadar geçmi açılıyor yoksa PC'lerden mi kaynaklı bir çizgi çekeceğim kasa kasa yamuk yamuk çiziyor anlamadım gitti :(

Hocam aklıma bir şey takıldı konuyla alaksız ama okulda zorunlu AutoCAD görüyoruz ve PC'lerde deli gibi abartmıyorum ama kasa fanı alev alacak derecede dönüyor ve program tam 3 4 dakikada açılıyor okulda lise öğrencisiyim.
Bu program normaldede bu kadar geçmi açılıyor yoksa PC'lerden mi kaynaklı bir çizgi çekeceğim kasa kasa yamuk yamuk çiziyor anlamadım gitti :(

Program biraz hantal ama sorun kesinlikle sizin kullandığınız bilgisayarda.

Eğer ki okuldaki bilgisayar ile açıyorsanız sorun okuldaki sistemler ile alakalı, içlerinde dosya aktarmayı önlemek vs amaçlı bir ton yazılım var bu bilgisayarlarda. Ben Online aldığım programlama C+'dan bu yıl yükseltme aldım ve okuldaki i7 4790 Kullanan bilgisayarlar açılırken bile uzun süre masaüstüne erişemiyorduk, dersi alırken N2940 Celeron işlemcili laptopum vardı ve o bile çok daha akıcı çalışıyordu.

Ben maden mühendisliği okuyorum ve 5300'u'lu laptop kullanıyorum. Aslında AutoCAD gibi programlarda herhangi bir sorun yaşamıyorsunuz ancak 2 boyutta. Global Mapper'da 3D harita Render'ı almak istediğim zaman bilgisayarın adeta canı çıkıyor, şimdi diyeceksin işlemcin Ryzen 3 ancak 5700U'lu arkadaşımın bilgisayarı da isyan ediyor. Bu cihazlar özellikle batarya performansları ile yazılımcılar için ideal bir tercih ancak işin içine CAD programları giriyorsa okulda idare eder mi evet ancak bol miktarda vaktinizden çalarak. Ek olarak benim gibi okula haricinde de bir masaüstü bilgisayarınız varsa o zaman daha tercih edilebilir, zira bu cihazları okulda taşımak defter taşımak gibi. Ben büyük boyutlu bir görüntü ile uğraşacaksam işin kaba kısmını masaüstünde hallediyorum.
Çok teşekkürler cevabınız için. Maalesef masaüstü bir bilgisayarım yok, yani vazgeçip ekran kartı daha güçlü olan bir laptop mu bakmalıyım? Eğer öneriniz varsa söylerseniz çok sevinirim, bu konularda pek bilgili değilim maalesef.

Çok teşekkürler cevabınız için. Maalesef masaüstü bir bilgisayarım yok, yani vazgeçip ekran kartı daha güçlü olan bir laptop mu bakmalıyım? Eğer öneriniz varsa söylerseniz çok sevinirim, bu konularda pek bilgili değilim maalesef.

Bütçe belirtmemişsiniz ancak alacağınız cihazın fiyatlarında RTX 3050 ve RTX 3050 Ti ekran kartlı modeller mevcut, ben nispeten şarja takmadan da okulda birkaç saat en azından kullanabileceğiniz modellere bakmanızı öneririm. Çevremde gördüğüm kadarı ile Monster ve Casper'ın batarya performansları ciddi oranda düşük. Daha önce 840M'li modelinden hatırladığım kadarı ile ofis kullanımı dediğimiz kullanımlarda HP'nin batarya performansı yeterli seviyedeydi. Elbette ben HP alın diyemem, Link'e bıraktığım modellerden bütçenize ve hoşunuza giden olursa burada sorup kullanan arkadaşlardan daha detaylı bilgi alabilirsiniz. RAM'in 8 GB olmasına çok takılmayın, ilerleyen dönemde 450-500TL bütçe ile RAM yükseltmesi yapılabilir. RTX 3050, RTX 3050 TI Laptop Fiyatları & Notebook Modelleri | En Ucuzu Akakçe

Yeni konular

Geri
Yukarı