Çözüm Exinarium. İnfo virüsü

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

dogukannekinci

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Birkaç gündür gezindiğim ve net çözümünü yeni bulduğum bir tarayıcı virüsü hakkında bilgilendirmek istedim. Başına gelenler illaki vardır exinarium benzeri bir isimle pcnizi başlattığınızda otomatikman tarayıcıda o siteyi açan ilginç bir virüs var reklam virüsü gibi bir şey ve bunu virüs programı tanımlayamıyorum taratsanız da bulamıyorsunuz. İnternetten araştırma yaptığınızda Regedit'te başlangıç komutlarından silmeniz söyleniyor fakat bu çözüm değil siz Regedit'ten sildikten sonra yeniden başlattığınız da aynı kod tekrar geliyor.

CMD yoluyla tarayıcıda siteye giriyor. Ben nasıl çözdüğümü anlatıyorum. Öncelikle indirdiğiniz uygulamaları ve görev yöneticisindeki başlatma kısmında tanımadığınız bilmediğiniz şeyleri kapatıyorsunuz.

Virüs Microsoft corparation yayıncısı olarak gözüküyor başlatma'da. Fakat virüsün ismi genelde sizin PC'nizin ismi ile oluyor örneğin; "Monster-laptop", "zeynep-PC", "Ahmet" vs gibi PC'nizi isimlendirdiğiniz şekilde gözüküyor. Onları toptan bir kaldırıyorsunuz. Ardından virüsün asıl kalkacağı yere geliyoruz. Başlat'a girip "görev zamanlayıcı" yı aratıp giriyoruz orada yine aynı isimlerde bir başlatma görevi göreceksiniz onu durdurup sildikten sonra virüs tamamen silinmiş olacaktır.

Eğer uygulama hala pcnizde duruyorsa açtıktan sonra görev tekrar gelebilir ancak o zaman da hangi uygulamadan dolayı yapmış olduğunu bulmuş olursunuz.

Not: Bazı imla hatalarım veya devrik cümlelerim olabilir affola. Fark ettikçe düzenleyeceğim.

Ek bilgi vereyim; bazı virüsler Görev Zamanlayıcısı'na bir görev atar ve herhangi bir anti virüs bunu anlayamaz.

Geri
Yukarı