F4 F16'dan daha mı güçlü?

@Yararsız Üye Dediğin gibi Block 30 hava - hava için en uygun seçenek. Block 40'da zaten uçağın bombardıman kapasitesini arttırmak için iniş takımları ve gövde altında ek işler yapıldı. Aklı başında bir ülke ve maddi/siyasi problemler çekmeyen ülke 2020 yılında F-4 kullanmaz. F-4'leri her ne kadar sevip, saygı göstersek de kendilerine ayrılan süreyi çok fazla tükettiler. İsrail yıllar yıllar önce kullanımdan çıkardı bunları, bilirsin. Ağır bombardımanda F-4'ler ön plana çıkabilir ancak nokta atışlarında F-16 Block 40 kullanımını tercih ederim ben de.

F-16 zaten hava kuvvetleri için en temel, ekonomik, olmazsa olmaz uçaklardan biridir. Zamanında çok doğru bir seçim yapılmış F-16'lar ile. F-18 planını ortaya atana da bir şeyler demiyorum artık...

F-16 Block 70 ile hem güçlü bir bombardıman hemde güçlü bir avcı uçağı olabiliyor. AESA radarı bile başlı başına önemli bir güç çarpanıyken tüm aviyonikler falan yenileniyor. F-4 dönemine göre çok güzel bir uçak ama artık miladı doldu. Terminatör modernizasyonuyla bir miktar daha kullansakta artık günümüz için müzeden öteye gidemeyecek bir uçak. Normalde F-35 alsaydık F-4 filolarını emekli edecektik ama alamadığımız için şimdi kemirmeye bir süre daha kullanacağız.

F4 sadece test ve eğitim uçuşları için kullanılmıyormu artık?
RF-4E yani F-4'ün keşif modelleri artık kullanılmıyor sürekli düştükleri için. F-35 gelmediğinden diğer F-4'lerin motorları toplandı ve kullanıma sokulması için çalışmalar yürütüldü.

F-4 bomba taşıma ve onları kullanma kabiliyetleri daha iyi olan bir uçak. Çok çeşitli ve bol hava-kara mühimmatını kullanmak üzere tasarlanmıştır. F-16 ise hafif avcı sınıfında bir uçaktır ve uçak düşürmek üzere tasarlanmıştır. Ikisi de hava-hava muharebesi yapabilir ancak F-16 daha yüksek ihtimalle kazanacaktır. F-4 ise daha fazla mühimmat ile daha başarılı hava-kara performansı gösterecektir. Bu iki uçak birbirinin rakibi değil, birbirini tamamlayan uçaklardır.

F-4 özünde donanma için geliştirilen bir avcı - bombardıman uçağıdır. USAF'ın filosuna daha sonradan girmiştir. F-16 ise air force için geliştirilen çok amaçlı bir hafif avcı uçağıdır. Başlarda ucuz maliyetli, hafif bir avcı olarak düşünülse de potansiyeli fark edilince yıllarca geliştirilmiş ve çok amaçlı roller için uygun hale getirilmiştir.

F-4'ün silah taşıma kapasitesi daha yüksektir çünkü kendisi bir bombardıman uçağıdır. F-16'yı gidip de büyük bir bombalama görevinde kullanamazsın çünkü bir F-4 kadar mühimmat taşıyamaz. Bunun dışında F-4'ü de F-16'nın karşısına çıkması gereken bir rakibin karşısına çıkarıp F-16 performansı bekleyemezsin zira F-16 kadar keskin manevra yapabilecek, seri olabilecek kabiliyeti yoktur.

Bunu çoğu kişi bilmez, söyleyelim. F-4'ün kanat yapısı ilk tasarımlarda düzdü ve bu kanat yapısı istenileni vermemişti. Daha sonra kanadı bükerek şu anki haline getirdiler ve böylece F-4'ün manevra kabiliyeti artarak dönüş yarıçapı arttı.

F-4 2 motor kullanır çünkü Amerikalı denizciler 2 motorlu, dev uçakları sever. Uçak gemisinden kaldırdıkları uçaklar 1 motorunu kaybetse bile gemiye dönüp inmesini isterler. Böylece maliyet ve kayıplar oldukça düşer.

Bunların dışında F-4 mekanik bir uçaktır. Hidrolikle uçar, F-16 kadar gelişmiş aviyonik ve bilgisayarları yoktur. Eğer onu sevip, bakımlarını düzgün yaparsanız çok sağlam bir uçaktır. F-4'ü kullanan pilot her uçağı kullanır, öyle bir uçaktır.

Bizde de F-4'ün yeri ve önemi büyüktür. Kuvvetlerde F-4 dersen herkesin anlatacak bir hikayesi vardır. :D
Hassas ve güdümlü vuruşlarda f16 her zaman daha öndedir gerek gps güdümlü gerek lazer güdümlü. Belki f4 lerde labs olsaydı sağlam bir bombardırman uçağı diyebilirdim ama şunu da unutmamak lazı f4 1960 ların uçağı modernize edilmiş f4 lerde nasıl bir teknoloji var aviyoniklerde ne değişti bilmiyorum ama amacım bir pisti komple tahrip etmek değilse f4 kullanmazdım

F-4 özünde donanma için geliştirilen bir avcı - bombardıman uçağıdır. Usaf'ın filosuna daha sonradan girmiştir. F-16 ise Air Force için geliştirilen çok amaçlı bir hafif avcı uçağıdır. Başlarda ucuz maliyetli, hafif bir avcı olarak düşünülse de potansiyeli fark edilince yıllarca geliştirilmiş ve çok amaçlı roller için uygun hale getirilmiştir.

F-4'ün silah taşıma kapasitesi daha yüksektir çünkü kendisi bir bombardıman uçağıdır. F-16'yı gidip de büyük bir bombalama görevinde kullanamazsın çünkü bir F-4 kadar mühimmat taşıyamaz. Bunun dışında F-4'ü de F-16'nın karşısına çıkması gereken bir rakibin karşısına çıkarıp F-16 performansı bekleyemezsin zira F-16 kadar keskin manevra yapabilecek, seri olabilecek kabiliyeti yoktur.

Bunu çoğu kişi bilmez, söyleyelim. F-4'ün kanat yapısı ilk tasarımlarda düzdü ve bu kanat yapısı istenileni vermemişti. Daha sonra kanadı bükerek şu anki haline getirdiler ve böylece F-4'ün manevra kabiliyeti artarak dönüş yarıçapı arttı.

F-4 2 motor kullanır çünkü Amerikalı denizciler 2 motorlu, dev uçakları sever. Uçak ge misinden kaldırdıkları uçaklar 1 motorunu kaybetse bile gemiye dönüp inmesini isterler. Böylece maliyet ve kayıplar oldukça düşer.

Bunların dışında F-4 mekanik bir uçaktır. Hidrolikle uçar, F-16 kadar gelişmiş aviyonik ve bilgisayarları yoktur. Eğer onu sevip, bakımlarını düzgün yaparsanız çok sağlam bir uçaktır. F-4'ü kullanan pilot her uçağı kullanır, öyle bir uçaktır.

Bizde de F-4'ün yeri ve önemi büyüktür. Kuvvetlerde F-4 dersen herkesin anlatacak bir hikayesi vardır. :D

Hassas ve güdümlü vuruşlarda F16 her zaman daha öndedir gerek GPS güdümlü gerek lazer güdümlü. Belki F4'lerde labs olsaydı sağlam bir bombardırman uçağı diyebilirdim ama şunu da unutmamak lazı F4 1960LARIn uçağı modernize edilmiş F4'lerde nasıl bir teknoloji var aviyoniklerde ne değişti bilmiyorum ama amacım bir pisti komple tahrip etmek değilse F4 kullanmazdım.

F-4 çok eski avcı bombardıman uçağıdır. Gövdesi büyük ve ağırdır. F-16 ise çok rollü avcı uçağıdır. Elbette F16.

İkisi hiç bir birinin dengi değildir.

Yeni konular

Geri
Yukarı