Rehber Fedora'da mesa sürücüleri mesa-freeworld sürücülerle değiştirme

Merhabalar öncelikle. Size bu rehberde Fedora'da mesa sürücüleri mesa-freeworld sürücülerle değiştirmeyi göstereceğim. Bu rehberde Fedora'da Intel sürücülerini yüklemeyi göstermiştim. Bu rehber de o rehberin devamı niteliğinde. Yani oradaki ayarları yapıp ta buraya girdiğinizi varsayacağım. Bu rehberdeki sürücüleri yükleyince AMD ve NVIDIA kartlarda sorunlar çıkmakta. AMD için mesa sürücüleri mesa-freeworld sürücülerle değiştirerek sorunu çöebilirsiniz. Aynı işlemleri NVIDIA için de gerçekleştirebilirsiniz lakin gereği yok. SilverBlue, Kinoite ve CoreOS kullanıcılarıyla diğer kullanıcılar farklı ayarlar yapmakta. İlk olarak diğer kullanıcılar için olanı anlatacağım. SilverBlue, Kinoite ve CoreOS için yapmanız gerekenler biraz aşağıda bulunmakta. Ayrıca AMD için olan ayarlar, Fedora 37 ve sonrası için yapılmakta. Bundan daha eski bir sürüm kullanıyorsanız bu ayarları yapmanıza gerek yok. Neyse, iyi okumalar.

mesa sürücüleri mesa-freeworld sürücülerle değiştirme

İlk önce sizde hangi mesa paketleri yüklüymüş diye bakmanız lazım. Ona göre adımları gerçekleştireceksiniz. Aşağıdaki komutu terminale girin.
Bash:
sudo dnf list "*mesa*"

mesa-va-drivers yüklüyse aşağıdaki komutu terminale girin.
Bash:
sudo dnf swap mesa-va-drivers mesa-va-drivers-freeworld

mesa-vdpau-drivers yüklüyse aşağıdaki komutu terminale girin.
Bash:
sudo dnf swap mesa-vdpau-drivers mesa-vdpau-drivers-freeworld

mesa-va-drivers.i686 yüklüyse aşağıdaki komutu terminale girin.
Bash:
sudo dnf swap mesa-va-drivers.i686 mesa-va-drivers-freeworld.i686

mesa-vdpau-drivers.i686 yüklüyse aşağıdaki komutu terminale girin.
Bash:
sudo dnf swap mesa-vdpau-drivers.i686 mesa-vdpau-drivers-freeworld.i686

SilverBlue, Kinoite ve CoreOS için mesa sürücüleri mesa-freeworld sürücülerle değiştirme

İlk önce birkaç indirme yapmanız gerekecek. Aşağıdaki komutları terminale girdikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.
Bash:
sudo rpm-ostree install https://mirrors.rpmfusion.org/free/fedora/rpmfusion-free-release-$(rpm -E %fedora).noarch.rpm
https://mirrors.rpmfusion.org/nonfree/fedora/rpmfusion-nonfree-release-$(rpm -E %fedora).noarch.rpm

Sonra sizde hangi mesa paketleri yüklüymüş diye bakmanız lazım. Ona göre adımları gerçekleştireceksiniz. Aşağıdaki komutu terminale girin.
Bash:
sudo dnf list "*mesa*"

mesa-va-drivers yüklüyse aşağıdaki komutu terminale girin.
Bash:
rpm-ostree override remove mesa-va-drivers --install mesa-va-drivers-freeworld

mesa-vdpau-drivers yüklüyse aşağıdaki komutu terminale girin.
Bash:
rpm-ostree override remove mesa-vdpau-drivers --install mesa-vdpau-drivers-freeworld

Son olarak aşağıdaki komutu terminale girin.
Bash:
rpm-ostree install ffmpeg gstreamer1-plugin-libav gstreamer1-plugins-bad-free-extras gstreamer1-plugins-bad-freeworld gstreamer1-plugins-ugly gstreamer1-vaapi

NVIDIA için gerekli ayarlar

NVIDIA kapalı kaynak sürücüleri VAAPI'yi desteklemekte ve bu yüzden sorun çıkabilmekte. Lakin bu sorunu ekstra bir sürücü ekleyerek çözebilirsiniz. Aşağıdaki komutu terminale girin.
Bash:
sudo dnf install nvidia-vaapi-driver

Eğer SilverBlue, Kinoite ve CoreOS kullanıyorsanız yukarıda verdiğim komut yerine aşağıdaki komutu terminale girin.
Bash:
rpm-ostree install nvidia-vaapi-backend

Kapanış

Bu kadardı. Sürücüleri kurduğunuza göre bilgisayarınızı yeniden başlatabilirsiniz. Normalde Intel sürücüsünü yükleyince sorun çıkacağını bilmiyordum. @MuX beni bu konuda bilgilendirdi ve bu konu hakkında bir rehber hazırlayabileceğimi söyledi. Verdiği bilgiden dolayı ona teşekkür etmek istiyorum. Hepinize iyi günler dilerim.

Elinize sağlık hocam. Ostree tabanlı dağıtımlara da değinmiş olmanız güzel olmuş. Küçük bir yanlış anlaşılma olmuş. Intel sürücüleri ile olan rehberinizden bağımsız, Fedora rehberleri dizinize ek başka bir rehber fikri olsun diye yazmıştım. Intel sürücüleri ile ilgili yaptırdığınız işlemler Intel sistemlerde VA-API'nin çalışmasını sağlıyor. Bir sorun çıkarmıyor.

Bahsettiğim konu daha çok AMD sistemleri etkileyen Fedora'nın "mesa" paketinden kaldırdığı H.254/255 ve VP1 için donanımsal hızlandırma özelliğini geri getirmek yönündeydi. Stok haliyle o codecleri CPU üzerinde işliyor. Buradaki işlem ile GPU üzerinden işlenmelerini sağlıyor. Videyo işlerken ve izlerken faydasını görüyorsunuz. Oyunlara fazla etkisinin olmaması lazım.

Terminale "vainfo" yazarak VA-API hakkında bilgi alabilirsiniz.

Daha fazla bilgi: Hardware video acceleration - ArchWiki

Freeworld sürücüleri ile:
Eki Görüntüle 1751195
Stok sürücüler ile:
Eki Görüntüle 1751198
Bu rehberdeki NVIDIA kısmı ise NVIDIA ekran kartlarına VA-API desteği getiriyor. Henüz geliştirme sürecinin çok başında bir proje ve kullanılabilir olması için ekstra bir kaç işlem gerekiyor.
Kaynak: GitHub - elFarto/nvidia-vaapi-driver: A VA-API implemention using NVIDIA's NVDEC
Hocam ben de Xubuntu'da OiBAF Mesa kullanıyorum.
Screenshot_2023-04-23_01-12-51.png

Elinize sağlık hocam. Ostree tabanlı dağıtımlara da değinmiş olmanız güzel olmuş. Küçük bir yanlış anlaşılma olmuş. Intel sürücüleri ile olan rehberinizden bağımsız, Fedora rehberleri dizinize ek başka bir rehber fikri olsun diye yazmıştım. Intel sürücüleri ile ilgili yaptırdığınız işlemler Intel sistemlerde VA-API'nin çalışmasını sağlıyor. Bir sorun çıkarmıyor.
Aslında bağımsız bir rehber olacaktı lakin Intel sürücüleri rehberindeki sudo dnf groupinstall multimedia komutunun bu rehber için de gerekli olduğundan ve o rehberdeki indirilen bazı paketlerin bu rehberde de inmiş olması gerektiğinden bu rehberi bağımsız olarak kabul etmemem gerektiğini düşündüm.

Bahsettiğim konu daha çok AMD sistemleri etkileyen Fedora'nın "mesa" paketinden kaldırdığı H.254/255 ve VP1 için donanımsal hızlandırma özelliğini geri getirmek yönündeydi. Stok haliyle o codecleri CPU üzerinde işliyor. Buradaki işlem ile GPU üzerinden işlenmelerini sağlıyor. Video işlerken ve izlerken faydasını görüyorsunuz. Oyunlara fazla etkisinin olmaması lazım.
Oyunlarda da benzer bir video işleme ve video oynatma işlemleri gerçekleştiğinden büyük ihtimalle oyunlara da etkisi olmakta. Ama dediğin gibi fazla etkisi olmaz.

Terminale "vainfo" yazarak VA-API hakkında bilgi alabilirsiniz.

Daha fazla bilgi: Hardware video acceleration - ArchWiki

Freeworld sürücüleri ile:
Eki Görüntüle 1751195
Stok sürücüler ile:
Eki Görüntüle 1751198

Bu rehberdeki NVIDIA kısmı ise NVIDIA ekran kartlarına VA-API desteği getiriyor. Henüz geliştirme sürecinin çok başında bir proje ve kullanılabilir olması için ekstra bir kaç işlem gerekiyor.
Kaynak: GitHub - elFarto/nvidia-vaapi-driver: A VA-API implemention using NVIDIA's NVDEC
Normalde bu rehberdeki bilgilerin çoğunu RPMFusion üzerinden aldım. Orada da ekstradan işlem yapılması gerektiğinden veya paketin henüz geliştirme aşamasında olduğundan bahsetmediğinden sadece indirme komutunu koydum. Son olarak verdiğin bilgiler için teşekkür ederim.

Geri
Yukarı