FireFox vs. Brave

Firefox mu Brave mi?

• Firefox

• Brave

Sonuçları sadece ankete oy verdiğinizde görebilirsiniz.
Konuyu sordum hocam Brave önerildi daha çok siz hangisini önerirsiniz?
GIF profil Brave'de çalışmıyor. Tercih senin.

300 tarayıcı varsa en başta farklı yoldan giden Firefox'dur. Chromium çatallarının çöpten sorunlarıyla uğraşmak yerine kaynağından kullanırım tarayıcımı. Temel 3 tarayıcı: Chromium, Firefox ve Safari.

Brave daha fazla gizlilik odaklı ve daha fazla özelleştirme sunuyor. Chromium olmasının tek avantajı Gecko kadar hantal değil ve site uyumlulukları daha fazla. Firefox hem virüs taraması yapar gibi yavaş çalışıyor hem de çoğu sitede uyumsuzluk sorunu yaşayabiliyor. Tabii spesifik sitelere girmiyorsan büyük sitelerde pek sorun yaşamazsın.

Ama kaynak tüketimi odaklı tarayıcı arıyorsan ikisi de bu konuda başarısız. Forumda ezbere Brave düşük kaynak tüketiyor diyenler. Tarayıcı görev yöneticisini dahi açmayı bilmeyen insanlar oluyorlar. Ama ikisinden kesinlikle Brave öneririm. Firefox'un bellek ve kaynak tüketim sorunları yer yer sızıntılara veya ani yükselmelere yani istikrarsız bir tüketim olduğundan, tarayıcıda herhangi bir YouTube videosu veya canlı yayın vb. izlediğinde sistemin de çok iyi değilse kullanılamaz hale getiriyor.

Firefox benzer şekilde telefonda da aynı hantallığı gösteriyor.

Firefox tabanını kullanacaklara da gizlilik odaklı LibreWolf öneriyorum. Firefox da artık Edge ve Chrome gibi genele hitap eden ve para için bazı şeyleri görmezden gelen bir tarayıcı. Vakfın içinde geri kafalı yaşlılar olduğundan topluluktan da bayağı uzaklar. Çağı yakalayamamış üçüncü sınıf bir ülke gibi düşünebilirsiniz.

Düşük kaynak tüketimi ve istikrar arıyorsanız da Chrome ve Edge dışında maalesef seçenek yok. Diğer tarayıcı firmaları farklı şeyler sunarsak kullanıcı gelir diyerek en önemli şeylere özenmiyorlar.

Brave daha fazla gizlilik odaklı ve daha fazla özelleştirme sunuyor. Chromium olmasının tek avantajı Gecko kadar hantal değil ve site uyumlulukları daha fazla. Firefox hem virüs taraması yapar gibi yavaş çalışıyor hem de çoğu sitede uyumsuzluk sorunu yaşayabiliyor. Tabii spesifik sitelere girmiyorsan büyük sitelerde pek sorun yaşamazsın.

Ama kaynak tüketimi odaklı tarayıcı arıyorsan ikisi de bu konuda başarısız. Forumda ezbere Brave düşük kaynak tüketiyor diyenler. Tarayıcı görev yöneticisini dahi açmayı bilmeyen insanlar oluyorlar. Ama ikisinden kesinlikle Brave öneririm. Firefox'un bellek ve kaynak tüketim sorunları yer yer sızıntılara veya ani yükselmelere yani istikrarsız bir tüketim olduğundan, tarayıcıda herhangi bir YouTube videosu veya canlı yayın vb. izlediğinde sistemin de çok iyi değilse kullanılamaz hale getiriyor.

Firefox benzer şekilde telefonda da aynı hantallığı gösteriyor.

Firefox tabanını kullanacaklara da gizlilik odaklı LibreWolf öneriyorum. Firefox da artık Edge ve Chrome gibi genele hitap eden ve para için bazı şeyleri görmezden gelen bir tarayıcı. Vakfın içinde geri kafalı yaşlılar olduğundan topluluktan da bayağı uzaklar. Çağı yakalayamamış üçüncü sınıf bir ülke gibi düşünebilirsiniz.
Hocam genel olarak tarayıcı öneriniz nedir peki?

Gizlilik odaklı tarayıcı: Brave veya LibreWolf.
Hız, istikrar ve düşük kaynak tüketimi: Chrome ve Edge.

Diğer ara tarayıcıları ise önermiyorum. Yukarıdaki tarayıcılar birbirleri ile rekabet ediyor. Opera reklamdan yürüyor. Firefox ise akıl tutulması yaşıyor ve kendi içindeki toplulukların oluşturduğu tarayıcıların gerisinde kalıyor. Bknz. LibreWolf ve Mullvad tarayıcıları.

Geri
Yukarı