Floroantimonik asit yapımı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

W.Heisenberg

Hectopat
Arkadaşlar, floroantimonik asit yapımını bilen veya yardım olabilecek biri varsa çok mutlu olurum.
Arkadaşlar günlerdir aradığım asitin yapımı.
Asitin yapımı şu iki malzemeden ibaret 1 mol hidrojen florür ve 1 mol antimon pentaflorür.
Şimdi bunların yapımına bakalım. Ben hidrojen florür'ü üretmek için amonyum biflorür kullanıyorum,
hidroklorik asit ve amonyum biflorür reaksiyona girince ortadan NH4 tamamen yok oluyor (katalizör kullanabilirsiniz). Ve açığa sadece HF2 bileşiği kalıyor bundan bol bol yaptım elimizde en az 50 gram olması lazım bundan. Şimdi antimon pentaflorür'e bakalım, evet bu maddeyi temin etmek çok zor bu yüzden ilk olarak antimon pentaklorür yapmamız gerek. İlk olarak internetten antimon triklorür temin etmemiz gerek ardından 1 mol antimon triklorür ve 1 mol klor gazı. Şimdi klor gazını nasıl yapıcaksınız ondan bahsedeyim, cam bir şişenin kapağına akvaryum hortumu geçebileceği büyüklükte delik açın ve bir tane daha cam şişenin içine aynısını yapın ilk şişenin içine toz sodyum hipoklorit döküyoruz 1 mol oranında ve içine tuz ruhu döküyoruz yine 1 mol oranında kesinlikle gaz kaçağı olmaması gerek (katalizör kullanmayınız) ve 1 saat bekliyoruz. ardından diğer şişeye klor gazı geçiş yapıyor sakın dışarıya herhangi bir şekilde gaz kaçırmayın. Şimdi 1 mol antimon triklorür ve 1 mol klor gazını reaksiyona sokuyoruz. Ve açığa antimon pentaklorür çıkıyor ve 1 mol antimon pentaklorür ile 1 mol en başta yaptığımız hidrojen florür den yaklaşık 1 mol koyuyoruz ve açığa antimon pentaflorür çıkıyor. en sonunda ise elimizde kalan 1 mol hidrojen florür ile 1 mol antimon pentaflorür'ü reaksiyona sokuyoruz ve bu sefer açığa floroantimonik asit çıkıyor.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı