Rehber Formattan sonra yapılması gerekenler

Öncelikle başarılı bir şekilde format atıp masaüstünüze geldiğinizi varsayıyorum.

1 - Windows Update
Sorunsuz format attıktan sonra yapılacak ilk şey Windows Update'leri yapmaktır. Unutmayın kullandığımız bütün bileşenler ve bilgisayarımız yazılımlar ile çalışıyor.

2 - Ekran kartı sürücüsü bulma ve yükleme

Eğer AMD ekran kartı kullanıyorsanız bu siteden: AMD Drivers and Support for Radeon, Radeon Pro, FirePro, APU, CPU, Ryzen, desktops, laptops
Eğer NVIDIA ekran kartı kullanıyorsanız bu siteden indirebilirsiniz: Sürücüleri Yükle | NVIDIA

! Önemli: Ekran kartı sürücüsünü asla Windows Update ile güncellemeyin çünkü eski sürücüleri yüklüyor.

3 - Web tarayıcısı edinme

Burada olay tamamen sizin hangi tarayıcıyı beğendinize bağlı. Ben şahsen Chrome kullanıyorum ama size en çok kullanılan tarayıcıların linkini bıraktım:

Google Chrome Web Tarayıcısı
Opera Web Tarayıcısı | Daha Hızlı, Daha Güvenli, Daha Akıllı | Opera
Opera GX | Oyun Tarayıcısı | Opera

4 - Önemli uygulamalar

1- WinRAR ( sıkıştırma uygulaması): WinRAR download free and support: WinRAR (win-rar.com)
2- Adobe acrobat reader DC ( PDF uygulaması): Adobe Acrobat Reader DC'ı indirin | Windows, Mac OS, Android için ücretsiz PDF görüntüleyici
3 - LibreOffice ( Office programı alternatifi ): Download LibreOffice | LibreOffice - Free Office Suite - Based on OpenOffice - Compatible with Microsoft

5 - Antivüris programı edinmek

Benim ve forumlarda en çok önerilen ve işini cidden çok güzel yapan virüs programı ( Kaspersky Free ): Kaspersky Ücretsiz Antivirüs 2020 İndirme | Ücretsiz Antivirüs Yazılımı | Kaspersky
! Paranız varsa mutlaka satın alın

6 - Anakart chipset sürücüsü

Burada link veremeyeceğim çünkü anakartınızın marka ve modelini aratarak bulabilirsiniz.

7 - Windows 10 ile gelen gereksiz uygulamalar

Arama motoruna uygulamalar ve özellikler yazıyoruz ve enterliyoruz. Burada iş sizin kullanmadığınız ve gereksiz uygulamaları kaldırabilirsiniz. Ben şahsen Office programlarını One Drive sticky notes gibi uygulamlarını kaldırıyorum ama size kalmış bir durum.

8 - Kullanıcı hesap denetimini değiştirme

Bence bu da kişiden kişiye değişir ama ekranda bu uygulamaya izin veriyor musunuz diye bir yazı çıkıyor evet ya da hayıra basıyorsunuz ben bu ekranın gelmesini istemiyorum çünkü ne indirdiğimi biliyorum ama bu sizde kalabilir.

Rehberimiz bu kadar kaçırdığım atladığım bir şey varsa affedin.

Onedrive gibi gereksiz hizmetler kurtulmak, LAN/Audio sürücülerini kurmak, güç planı ayarları yapmak ve DDU ile Windows'un yüklediği sürücüleri kaldırıp sıfırdan temiz kurulumunu yapmak da bu rehberin bir parçası olabilir. Yine de ellerinize sağlık.

Yeni konular

Geri
Yukarı