Çözüm Forza Horizon 4 & 5 Açılırken Çökme

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Ali De Niro

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Manhattan
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
CPU: AMD Ryzen 5 5600X
GPU: ZOTAC GeForce RTX 3060 Ti Twin Edge
Anakart: MSI B450M-A PRO MAX
RAM: Corsair Vengeance LPX 32 GB (16x2)
SSD: XPG 512 GB M2, JD 480 GB SATA
PSU: Sharkoon SHP650 V2 650W
Soğutucu: Noctua NH-U12A chromax.black
Kasa: MSI Mag Forge 100R
Monitör: LG 32GN550-B

Klavye: RAZER Blackwidow V3
Fare: RAZER Basilisk V3
Kulaklık: RAZER Kraken V3 Hypersense
Meslek
İç Mimar, 3D Tasarımcı
Öncelikle merhaba. Bugün benim ve sizlerin de canını oldukça fazla sıkan Forza Horizon 4 ve 5 oyunlarının açılırken çökmeleri (açılırken %100'e kadar yükselen ram kullanımı) ve oyunların açılmamasına sebebiyet veren sorunların çözümlerini sizlerle paylaşacağım. İnternette çözüm başlığı adı altında yerli ve yabancı oldukça fazla yanlış bilgi var. Vereceğim çözümler işinizi görecektir diye düşünüyorum.

Çözüm önerilerine geçmeden önce grafik sürücülerinizin güncel olduğundan emin olun.

Steam ve Xbox Game Pass üzerinden oynayanlar için,

1) Bu makaleye gelmeden önce de zaten yapmışsınızdır diye tahmin ediyorum ama eğer yapmadıysanız ne olur ne olmaz diye Steam üzerinden oyun dosyalarının bütünlüğünü doğrulayın. Eksik dosyalar varsa Steam eksik oyun dosyalarını indirsin ve kurulumu onarsın. Ardından tekrar oyuna girmeyi deneyin.

Steam>Kütüphane>Forza Horizon 4/5>Özellikler>Yüklü Dosyalar>Oyun Dosyalarının Bütünlüğünü Doğrula

2) Windows'un tamamen güncel olduğundan emin olun. Eğer Windows güncel değilse son güncellemeleri indirin ve kurulumunu yaptıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın. Ardından oyuna girmeyi deneyin.

Başlat>Ayarlar>Güncelleştirme ve Güvenlik>Güncelleştirmeleri Denetle

3) Antivirüs programı kullanıyorsanız bu programı devre dışı bırakarak oyuna girmeyi deneyin. Antivirüs programı kullanmıyorsanız, Windows Virüs ve Tehdit Koruması'nı devre dışı bırakarak bilgisayarı yeniden BAŞLATMADAN direkt oyuna girmeyi deneyin.

Başlat>Ayarlar>Güncelleştirme ve Güvenlik>Windows Güvenliği>Virüs ve Tehdit Koruması>Virüs ve Tehdit Koruması Ayarları>Ayarları Yönet>Gerçek Zamanlı Koruma>Kapalı

4) Bilgisayarınızda başka bir markanın grafik programı kurulu ise bu programı kaldırın. Örneğin, grafik kartınız Nvidia ise bilgisayarınızda bildiğiniz üzere ''Nvidia GeForce Experience'' programı kurulu oluyor. Bilgisayarınızda AMD bir grafik kartı bulunmamasına rağmen belki daha önceden kullandığınız AMD bir grafik kartı sebebiyle bilgisayarınızda ''AMD Software: Adrenalin Edition'' bulunuyor ise oyuna girebilmek için bu programı kaldırmanız gerekiyor. Mevcut grafik kartınız AMD ise ve aynı senaryonun tam tersi olarak geçmişte kullanmış olduğunuz bir Nvidia grafik kartı sebebiyle bilgisayarınızda ''Nvidia GeForce Experience'' programı hala yüklü ise yine aynı şekilde bu programı kaldırmanız gerekiyor. Ardından bilgisayarınızı yeniden BAŞLATMADAN direkt oyuna girmeyi deneyin.

Yani;
-Bilgisayarınızda kullanıyor olduğunuz grafik kartı Nvidia ise >>> AMD Software: Adrenalin Edition programını Denetim Masası üzerinden kaldırın.
-Bilgisayarınızda kullanıyor olduğunuz grafik kartı AMD ise >>> Nvidia GeForce Experience programını Denetim Masası üzerinden kaldırın.

Bu 4 çözüm maddesini uygulamanıza rağmen hala daha oyun açılmıyor ise muhtemelen bilgisayarınızdaki herhangi bir program oyunun açılmasına engel oluyor. Bilgisayardan anlıyor iseniz oyunu açmaya çalışırken aktif olan programları tarayarak kendi çabanız ile oyunun açılmasına engel olan programı bulabilirsiniz. Umarım bu makale sorununuzu çözmeye yaramıştır. İyi forumlar.

Sorun devam ediyorsa Process Monitor raporu oluşturup oyun teknik destek kategorisinde kendi konunuzu oluşturup yardım talebinde bulunabilirsiniz, bilginize.

öncelikle merhaba. Bugün benim ve sizlerin de canını oldukça fazla sıkan Forza Horizon 4 ve 5 oyunlarının açılırken çökmeleri (açılırken %100'e kadar yükselen RAM kullanımı) ve oyunların açılmamasına sebebiyet veren sorunların çözümlerini sizlerle paylaşacağım. İnternette çözüm başlığı adı altında yerli ve yabancı oldukça fazla yanlış bilgi var. Vereceğim çözümler işinizi görecektir diye düşünüyorum.

çözüm önerilerine geçmeden önce grafik sürücülerinizin güncel olduğundan emin olun.

Steam ve Xbox Game Pass üzerinden oynayanlar için,

1) bu makaleye gelmeden önce de zaten yapmışsınızdır diye tahmin ediyorum ama eğer yapmadıysanız ne olur ne olmaz diye Steam üzerinden oyun dosyalarının bütünlüğünü doğrulayın. Eksik dosyalar varsa Steam eksik oyun dosyalarını indirsin ve kurulumu onarsın. Ardından tekrar oyuna girmeyi deneyin.

steam>kütüphane>forza Horizon 4/5>özellikler>yüklü dosyalar>oyun dosyalarının bütünlüğünü doğrula

2) Windows'un tamamen güncel olduğundan emin olun. Eğer Windows güncel değilse son güncellemeleri indirin ve kurulumunu yaptıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın. Ardından oyuna girmeyi deneyin.

başlat>ayarlar>güncelleştirme ve güvenlik>güncelleştirmeleri denetle

3) antivirüs programı kullanıyorsanız bu programı devre dışı bırakarak oyuna girmeyi deneyin. Antivirüs programı kullanmıyorsanız, Windows virüs ve tehdit koruması'nı devre dışı bırakarak bilgisayarı yeniden başlatmadan direkt oyuna girmeyi deneyin.

başlat>ayarlar>güncelleştirme ve güvenlik>windows güvenliği>virüs ve tehdit koruması>virüs ve tehdit koruması ayarları>ayarları yönet>gerçek zamanlı koruma>kapalı

4) bilgisayarınızda başka bir markanın grafik programı kurulu ise bu programı kaldırın. Örneğin, grafik kartınız NVIDIA ise bilgisayarınızda bildiğiniz üzere "NVIDIA GeForce Experience" programı kurulu oluyor. Bilgisayarınızda AMD bir grafik kartı bulunmamasına rağmen belki daha önceden kullandığınız AMD bir grafik kartı sebebiyle bilgisayarınızda "AMD Software: Adrenalin Edition" bulunuyor ise oyuna girebilmek için bu programı kaldırmanız gerekiyor. Mevcut grafik kartınız AMD ise ve aynı senaryonun tam tersi olarak geçmişte kullanmış olduğunuz bir NVIDIA grafik kartı sebebiyle bilgisayarınızda "NVIDIA GeForce Experience" programı hala yüklü ise yine aynı şekilde bu programı kaldırmanız gerekiyor. Ardından bilgisayarınızı yeniden başlatmadan direkt oyuna girmeyi deneyin.

yani;
-bilgisayarınızda kullanıyor olduğunuz grafik kartı NVIDIA ise >>> AMD Software: Adrenalin Edition programını Denetim Masası üzerinden kaldırın.
-bilgisayarınızda kullanıyor olduğunuz grafik kartı AMD ise >>> NVIDIA GeForce Experience programını Denetim Masası üzerinden kaldırın.

bu 4 çözüm maddesini uygulamanıza rağmen hala daha oyun açılmıyor ise muhtemelen bilgisayarınızdaki herhangi bir program oyunun açılmasına engel oluyor. Bilgisayardan anlıyor iseniz oyunu açmaya çalışırken aktif olan programları tarayarak kendi çabanız ile oyunun açılmasına engel olan programı bulabilirsiniz. Umarım bu makale sorununuzu çözmeye yaramıştır. İyi sosyaller.

Teşekkürler 4. çözüm ile sayenizde çözdüm.

Teşekkürler ama Forza 3 açılış penceresinde arka planda çalışıyor ekranı vermiyor.
hocam 3 hakkında pek bir bilgim yok. belki bu çözümler 3 için de geçerlidir. bir deneyin umarım sorununuz çözülür. eğer çözülmediyse dediğim gibi malesef 3 hakkında deneyimim olmadığı için sorunun nasıl çözüleceğine de hakim değilim.

Geri
Yukarı