G2412 170 Hz monitörde 60 FPS sanki 20 FPS gibi

ŞişmanRambo

Femtopat
Daha fazla  
Başlıkta da gördüğünüz üzere MSI G2412 170 Hz monitörüne sahibim. Fakat özellikle triple a çok yüksek FPS alınamayan oyunlarda 60 FPS sanki 20 15 FPS gibi. Bunu monitör gelir gelmez fark ettim. Yani daha 170Hz'ye alışmadan 60 FPS'nin aşırı kastığını fark ettim ve eski monitörümlede tekrardan denedim ve yanılmamıştım. 60 Hz eski monitörümdeki 60 FPS ile 170 Hz yeni monitörümde 60 FPS arasında dağlar kadar fark vardı. Birisi 60 FPS'yi 60 FPS gibi gösterirken öbürü ise resmen 15 20 FPS gibi gösteriyordu. Bu sorunun çözümü nedir? Monitörü İtopya'dan aldım servise göndermeli miyim? Alalı 3 ay civarı oldu.

Başlıkta da gördüğünüz üzere MSI G2412 170 Hz monitörüne sahibim. Fakat özellikle triple a çok yüksek FPS alınamayan oyunlarda 60 FPS sanki 20 15 FPS gibi. Bunu monitör gelir gelmez fark ettim. Yani daha 170Hz'ye alışmadan 60 FPS'nin aşırı kastığını fark ettim ve eski monitörümlede tekrardan denedim ve yanılmamıştım. 60 Hz eski monitörümdeki 60 FPS ile 170 Hz yeni monitörümde 60 FPS arasında dağlar kadar fark vardı. Birisi 60 FPS'yi 60 FPS gibi gösterirken öbürü ise resmen 15 20 FPS gibi gösteriyordu. Bu sorunun çözümü nedir? Monitörü İtopya'dan aldım servise göndermeli miyim? Alalı 3 ay civarı oldu.

G-SYNC veya Free Sync destekli ise açın o ayarları FPS sinize göre Hz değerini düşürür monitör ama açmazsanız FPS siniz ve Hz arasındaki fark açıldıkça kasıyor gibi görünür görüntüde dalagalanma ve yırtılma olabilir veya sadece 60'dan 170 Hz'ye birden atladığınız için gözünüz alışmamıştır bende 165'ten 360 Hz'ye atlamıştım kasıyor hissi veriyordu.

Şimdi şöyle örnek vereyim CS de yere bakarsanız FPS yükselir karşıya bakarsanız düşer monitörün desteklediği Hz'de aradaki fark çok açılınca 60 FPS de kasıyor gibi gelebilir

G-Sync veya Free Sync destekli ise açın o ayarları FPS sinize göre Hz değerini düşürür monitör ama açmazsanız FPS siniz ve Hz arasındaki fark açıldıkça kasıyor gibi görünür görüntüde dalagalanma ve yırtılma olabilir veya sadece 60'dan 170 Hz'ye birden atladığınız için gözünüz alışmamıştır bende 165'ten 360 Hz'ye atlamıştım kasıyor hissi veriyordu.

Free Sync ile denemiştim bundan önce ve bir fark göremedim. Monitörümü 60 Hz'ye sabit yaptığımdada aynı şekilde kasıyor. Yazıdada belirttiğim gibi eski monitörümle yeni monitörümü 60 FPS'de karşılaştırdığımda 60 Hz monitörüm normal gösterirken yeni monitör 15 20 FPS gibi gösteriyordu yani gözümün alışıp 60 FPS'yi kasıyor gibi gördüğümü düşünmüyorum.

Hocam başka monitörde denemek yerine 170 Hz yerine bir alt seçenekleri deneseydiniz 165, 144,120 Hz gibi bir sorun olup olmadığını tespit edebilirsiniz.

Kullandığım monitör 280hz fakat normalde 240hz ve monitör üzerinden OC yaparak 280hz kullanılıyor. Kasa değişmeden önce düşük fps alırken yani 280hz de benzer şeyleri yaşıyordum. Yabancı bir forumda bir kaç ayar gerektiğini okuyup uyguladığımda düzelmişti. Benzer bir durum olabilir mi ? Yani ayarlarla ilgili bir şeyler.

Kullandığım monitör 280Hz fakat normalde 240Hz ve monitör üzerinden OC yaparak 280Hz kullanılıyor. Kasa değişmeden önce düşük FPS alırken yani 280Hz de benzer şeyleri yaşıyordum. Yabancı bir forumda birkaç ayar gerektiğini okuyup uyguladığımda düzelmişti. Benzer bir durum olabilir mi? Yani ayarlarla ilgili bir şeyler.

Vallahi bilmiyorum ayarlarını kurcaladım ettim bir fark göremedim. Eğer spesifik olarak yapmamı istediğiniz bir ayar olursa söyleyin deneyebilirim.

Tam olarak yeni sisteme geçtiğimde (monitör dahil) bu sorunu yaşadım. Herkes başka şeyler söylerde bana göre uzaktan yakından ilgisi yok. 60Hz TN panelde 30FPS de bile akıcı gelen oyunlarda 60FPS de bile aynı akıcılığı göremiyorsun. Ya yeni üretilen monitörlerde bir sorun var ya da ekran kartları.

Yeni konular

Geri
Yukarı