Rehber Genel Yapay Zeka(YGZ) Nedir?

Merhaba,

Yapay zeka günümüzde epey tartışılan bir konu oldu. Ve yeni türevleri yavaş yavaş oluşmaya başladı. Benim anlatmak istediğim taraf genel yapay zeka(YGZ) olacaktır.

YGZ, günümüzde insansı robot diyebiliriz. Satranç yapay zekası, şiir yazma, araba sürme vb. gibi olaylarda etkili olabilir. Ayrıca, ilaçları ve kimyasalları sanal ortamda deneyerek nasıl bir sonuç ortaya çıkartacak gibi olayları çözmeye başladı. Henüz tam gelişmemiş olsa da ilerlmeye devam ediyor.

Mesela COVID-19 daha önceden YGZ bulabilirdi. Bu da gelişmemiş olmasının sebebidir. Siyasi, politik gibi olaylar, bilerek yaptılar gibi olaylar var ancak bu konu içinde değil.

YGZ, insan beyni gibidir ama asla insan olamaz. Bana göre sektör ölmez. Ancak bize çok yardımı dokunur. Başka bir örnekte şifrelemeler oluyor. Mesela Google veri merkezleri korunaklıdır. Ama şunu belirtkmekte fayda var: Dış(fiziki) taraftan gelecek olaylara karşı bir önlem var.

Aynı örnek üzerinden; YGZ şifrelemeleri yapar Google'ın. Herhangi bir şey çıktığı zaman kendi zekası ve öğrenme kapasitesi olduğu için gerekli işlemi kendi yapabilir. Veri merkezlerinde bulunan verileri disk bozulmadan önce bile tespit edebiliyor. Sonra bu sorunu yetkili bir kişiye(insan) rapor veriyor. Ve o yetkili kişi gidip oraya YGZ cihazınla test yapabiliyor diye biliyorum.

YGZ'nin korkulduğu alanlar şunlar:
  • İşsizlik
  • Yeni Silahlar
  • Bilinmeyen İlaçlar
  • Kendi aralarında bir bağ kurmaları
Gibi nedenlerle göz önünde bulunmaktadır. YGZ çok genel anlama geldiği için örnek çoğaltma şansımız yok. Ancak dar alanlı yapay zekanın gelişmiş hali diyebiliriz. Bu konuda sıkıntı yok. Dar alanlı yapay zekayı kısa süre içerisinde bilgilendirme amaçlı yazmak istiyorum.

Benden bu kadar. İyi Sosyaller.

Geri
Yukarı