Gentoo Linux nasıldır?

Manjaro kullanıyorum. Saf Arch kurulumundan zor ise hiç bulaşmayayım. Yemin ediyorum karne ortalamasını 95 getirmek kadar zor bir işlem Arch kurmak bana göre.
Gözünüzde abartmayın. Toplasanız 10 komut falan var, önce sanal makinede deneyin ben öyle yapıyordum. Ben de eskiden kuramazdım ama pes etmedim.

Manjaro kullanıyorum. Saf Arch kurulumundan zor ise hiç bulaşmayayım. Yemin ediyorum karne ortalamasını 95 getirmek kadar zor bir işlem Arch kurmak bana göre.

Yok be hocam benim klavyede > işareti yok script hazılayıp GitHub'a yükleyip format attım. Zor değil. Sadece terminale daha fazla alışmanız gerek. Hatta şu anda archwikiye bakmamıza bile gerek yok (tabii kurulumda değişiklik var mı arada girip okumak gerek.)

Öncelikle hiç Gentoo kullanmadığımı belirtiyim. Ama OpenRC init kullanan artix Linux kullandım.

Sorularınım cevabına gelecek olursak.
1) src(portage). Ayrıca systemd değil OpenRC init var.
2) ındepenment. Yani kendi tabanı var.
3) Arch Linux gibi text modunda kuruluyor. Yani evet zor. Linux ve terminal bilginizin olmasınını öneririm. Bu arada kurumu kolaylaştıracak scriptler vardır belki ama var mı bilmiyorum.
4) bazı kullanıcılar sytemd kullanmamasından vs. dolayı tercih ediyor. Ama kullanmadığım için hiçbir fikrim yok.

Evet OpenRC ama stage3 systemd ile systemd kurabiliyorsun diye biliyorum

Geri
Yukarı