Gentoo ve Portage'ı çok beğenmek

Makaleler
20
Yer
Nordschleife
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Kendim Gentoo deneme şansı buldum, Debian unstable güncel olmasına rağmen ve neredeyse hiç sorun yaşamama rağmen "basma-oynamasın" şeklinde çalışması için tasarlanmıştı. Bu doğası beni pek kesmedi. Portage, Gentoo'nun paket yönetim sistemi. Altında emerge gibi birçok alt komut var. Portage'nin asıl amacı kaynak kodundan derlemek ve uygulamaların yönetilmesini kolaylaştırmak.

Uygulama derleme işi çok kolaylaştırmışlar, kaynak kodundan bağlılık takibi yapabilmesi çok iyi. Başka bir dağıtım için program derleyecekseniz programın yapımcısı kütüphanelerin nasıl yükleneceğini veya hangi kütüphaneleri kullandığını vermelidir, yoksa derlerken hatalara bakarak veya kaynak kodundan Header'leri arar durursunuz. Hangi Header'in hangi kütüphanede olduğunu(hepsi çekirdek header dosyasında yok çünkü) bulmanız zor olabilir. Bunu doğrudan çözmüşler, iki saat bağımlılık aramıyorsunuz.

Uygulamaların özelliklerini siz kendiniz seçebiliyorsunuz, bununla beraber Clang, GCC, LLVM gibi derleyicilerin ek optimizasyonlarından da fayda sağlayabiliyorsunuz. Ben bu kadar kolay ve işlevli olacağını düşünmemiştim. Debian benim için zirve demiştim fakat Gentoo başka bir noktada. Bu kadar kişiselleştirme ve performans avantajını kolaylıkla sunmasını çok beğendim. Var olan verimi yedekleyebileceğim bir ortam olduğunda gerçekten Gentoo'ya geçebilirim. Bu kısa süreli deneyimimi paylaşmak istedim.

Son düzenleme:
Kendim Gentoo deneme şansı buldum, Debian unstable güncel olmasına rağmen ve neredeyse hiç sorun yaşamama rağmen "basma-oynamasın" şeklinde çalışması için tasarlanmıştı. Bu doğası beni pek kesmedi. Portage, Gentoo'nun paket yönetim sistemi. Altında emerge gibi birçok alt komut var. Portage'nin asıl amacı kaynak kodundan derlemek ve uygulamaların yönetilmesini kolaylaştırmak.

Uygulama derleme işi çok kolaylaştırmışlar, kaynak kodundan bağlılık takibi yapabilmesi çok iyi. Başka bir dağıtım için program derleyecekseniz programın yapımcısı kütüphanelerin nasıl yükleneceğini veya hangi kütüphaneleri kullandığını vermelidir, yoksa derlerken hatalara bakarak veya kaynak kodundan Header'leri arar durursunuz. Hangi Header'in hangi kütüphanede olduğunu(hepsi çekirdek header dosyasında yok çünkü) bulmanız zor olabilir. Bunu doğrudan çözmüşler, iki saat bağımlılık aramıyorsunuz.

Uygulamaların özelliklerini siz kendiniz seçebiliyorsunuz, bununla beraber Clang, GCC, LLVM gibi derleyicilerin ek optimizasyonlarından da fayda sağlayabiliyorsunuz. Ben bu kadar kolay ve işlevli olacağını düşünmemiştim. Debian benim için zirve demiştim fakat Gentoo başka bir noktada. Bu kadar kişiselleştirme ve performans avantajını kolaylıkla sunmasını çok beğendim. Var olan verimi yedekleyebileceğim bir ortam olduğunda gerçekten Gentoo'ya geçebilirim. Bu kısa süreli deneyimimi paylaşmak istedim.

Portage 1999'dan bu yana gelistiriliyor, uzunca bir evresinde kendim de kullandim zaten. Cok yol aldi gittikce guvenilirligi artti ve ekstra yetenekler kazandi. APT'den sonra esekten inip otomobile binmis gibi hissedilebilir.

Portage 1999'dan bu yana gelistiriliyor, uzunca bir evresinde kendim de kullandim zaten. Cok yol aldi gittikce guvenilirligi artti ve ekstra yetenekler kazandi. APT'den sonra esekten inip otomobile binmis gibi hissedilebilir.
APT'den de bayağı memnunum, "Debian evrensel işletim sistemi" demeye devam edeceğim ama hepsi "derlenmiş" paketler. İşlemcim x86_64-v3 seviyesinde komut setini destekliyor ama ben hiçbir programda kullanamıyorum. KDE'nin menüsünde ne bileyim bilgisayarımda desteklenmeyen Thunderbolt'u ben ne yapayım? Emerge de "-thunderbolt" atıp kapatabiliyorum. BU kadar kolay olduğunu bilsem daha önceden kullanırdım. Program derlemek bir çile başlı başına, adamlar bunu çok kolaylaştırmış. Işlemcim zaten iyi yani, Firefox'u derlemek sanırsam 40 dakika falan sürdü.

Son düzenleme:
APT'den de bayağı memnunum, "Debian evrensel işletim sistemi" demeye devam edeceğim ama hepsi "derlenmiş" paketler. İşlemcim X86_64-V3 seviyesinde komut setini destekliyor ama ben hiçbir programda kullanamıyorum. KDE'nin menüsünde ne bileyim bilgisayarımda desteklenmeyen Thunderbolt'u ben ne yapayım? Emerge de "-Thunderbolt" atıp kapatabiliyorum. BU kadar kolay olduğunu bilsem daha önceden kullanırdım. Program derlemek bir çile başlı başına, adamlar bunu çok kolaylaştırmış. Işlemcim zaten iyi yani, Firefox'u derlemek sanırsam 40 dakika falan sürdü.

Ben browserlari derlemiyorum. Brave-bin kullanıyorum su anda. Debian Linux'a basladigim ilk zamanlarda kullanmistim hatta o zamanlar binary kullanmak zorundaydik. Programlari kisa sürede derleyebilecek islemciler daha icat edilmemisti. Dual Core islemciler piyasaya ciktigindan bu yana Gentoo kullanıyorum. Dezavantajlari olsa da gerek gelistiricilerinin mutevazi, arkadas canlisi insanlar olmalari, gerekse Portage'in insani diger paket yoneticileri gibi kisitlamamasi baslica kullanma sebeplerim. Bir dagitim degil aslinda, dagitim yaratma toolu. Hiçbir Gentoo sistem birbirinin aynisi olmuyor bu yuzden (sen istemedigin surece)

Ben browserlari derlemiyorum. Brave-bin kullanıyorum su anda. Debian Linux'a basladigim ilk zamanlarda kullanmistim hatta o zamanlar binary kullanmak zorundaydik. Programlari kisa sürede derleyebilecek islemciler daha icat edilmemisti. Dual Core islemciler piyasaya ciktigindan bu yana Gentoo kullanıyorum. Dezavantajlari olsa da gerek gelistiricilerinin mutevazi, arkadas canlisi insanlar olmalari, gerekse Portage'in insani diger paket yoneticileri gibi kisitlamamasi baslica kullanma sebeplerim. Bir dagitim degil aslinda, dagitim yaratma toolu. Hiçbir Gentoo sistem birbirinin aynisi olmuyor bu yuzden (sen istemedigin surece)
USE mantığı çok güzel bence de, özgün ve ihtiyaca göre yazılım. İstemediğim özellikleri çıkarabiliyorum. Blender'dan örnek verecek olursam hem CUDA, hem HIP(AMD), hem de oneAPI(Intel ARC) donanım hızlandırma kütüphanelerini destekliyor. Bu kütüphanelerin hepsi GB seviyesinde yer kaplıyor, hiç kullanmayacağım özellikleri neden kurup GB'larca yer kaplasın ki? X gibi 40 senelik yamana yamana bloat hale gelmiş ve kullanmak istemiyorum, Wayland var. Yeterince uzun süredir kullanıyorum, Wayland artık hazır ve pişti. Yani bu çok büyük bir esneklik.

CachyOS mesela x86_64-v3,v4 paketlerini LTO ile derlenmiş şekilde sunuyor ama paketler derli, düzenleyemiyorsun kendin gitip git veya nasıl depolanıyorsa çekiyorsun, eziyet. Arch biz DIY distrosuyuz diyor ama bu esneklik yok. O kullanmadığın thunderbolt olacak KDE'de. Diğerleri zaten hepsi binary. Hepsi birbirinin aynısı çok küçük farklar dışında: Ubuntu daha kurumsalı, Fedora daha günceli, Debian daha stabili, Linux Mint daha kolayı, RHEL parayla destek istiyorsan, RedHat'den daha insancıl arıyorsan OpenSUSE... Ama hepsi Linux dağıtımı. Paket yöneticisi hariç ben artık distroları ayıramıyorum. Gentoo farklı bir yerde.

USE mantığı çok güzel bence de, özgün ve ihtiyaca göre yazılım. İstemediğim özellikleri çıkarabiliyorum. Blender'dan örnek verecek olursam hem CUDA, hem HIP(AMD), hem de oneAPI(Intel Arc) donanım hızlandırma kütüphanelerini destekliyor. Bu kütüphanelerin hepsi GB seviyesinde yer kaplıyor, hiç kullanmayacağım özellikleri neden kurup GB'larca yer kaplasın ki? X gibi 40 senelik yamana yamana bloat hale gelmiş ve kullanmak istemiyorum, Wayland var. Yeterince uzun süredir kullanıyorum, Wayland artık hazır ve pişti. Yani bu çok büyük bir esneklik.

CachyOS mesela X86_64-V3, V4 paketlerini LTO ile derlenmiş şekilde sunuyor ama paketler derli, düzenleyemiyorsun kendin gidip git veya nasıl depoluyorsan, eziyet. Arch biz DIY distrosuyuz diyor ama bu esneklik yok. O kullanmadığın Thunderbolt olacak KDE'de. Diğerleri zaten hepsi binary. Hepsi birbirinin aynısı çok küçük farklar dışında: Ubuntu daha kurumsalı, Fedora daha günceli, Debian daha stabili, Linux Mint daha kolayı, RHEL parayla destek istiyorsan, RedHat'den daha insancıl arıyorsan OpenSUSE... Ama hepsi Linux dağıtımı. Paket yöneticisi hariç ben artık distroları ayıramıyorum. Gentoo farklı bir yerde.

Performans getirilerini onemsemiyorum, her ne kadar agresif CFLAG'lar kullansamda pek bir albenisi yok benim icin. USE flaglar ve kaynagi istedigin sekilde evirebilme becerisi, global compileri degistirebilmek, daha kucuk bir kernel her ne kadar bir avantaji olmasa da, otomatik patch sistemi, hizli boot etmesi, Istedigin kadar guncel olabilmesi, en hizli fix alan dagitimlardan biri olmasi, Debian Stable'dan daha stabil olmasi (Plasma kullanmadigin surece) ilgimi cekiyor. Gentoo'yu sadece performansi icin kullaniyor olsaydim coktan baska bir dagitima gecmis olurdum herhalde.

Performans getirilerini onemsemiyorum, her ne kadar agresif CFLAG'lar kullansamda pek bir albenisi yok benim icin. USE flaglar ve kaynagi istedigin sekilde evirebilme becerisi, global compileri degistirebilmek, daha kucuk bir kernel her ne kadar bir avantaji olmasa da, otomatik patch sistemi, hizli boot etmesi, Istedigin kadar guncel olabilmesi, en hizli fix alan dagitimlardan biri olmasi, Debian Stable'dan daha stabil olmasi (Plasma kullanmadigin surece) ilgimi cekiyor. Gentoo'yu sadece performansi icin kullaniyor olsaydim coktan baska bir dagitima gecmis olurdum herhalde.
Şöyle bir konu açtım: Make.conf için ne önerirsiniz?

Tecrübenizden faydalanmak isterim eğer siz de kabul ederseniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı