Gigabyte 1660 Super OC fanı %85-100 arasındayken garip ses geliyor

Carcaiss

Centipat
Daha fazla  
GPU: Gigabyte 1660 Super OC.
Merhaba, bugün Minecraft oynarken birkaç çılgın shader ve pbr denerken kulaklığı çıkardım ve bir ses fark ettim, GPU kullanımı %97 idi. Sonra MSI Afterburner açtım ve fan hızına baktım %88 idi, hemen oyundan çıkıp fanın inmesini bekledim ve ses kesildi, daha sonrasın da bu konuyu açmak için mikrofonu kasanın dibine soktum, ve fan sesini fulledim. %100 iken fan hızı masa hafif titriyordu ama sadece %100 iken, coil whine mı acaba bu? Çünkü ses fan hızı yükselirken çıktı, GPU yükte olmasa bile ve de 47 derece olsa bile... (oyun oynamıyor iken en az %95'lik bir fan hızında çıktı ses. %85-90 arası hiç gelmedi o ses)

Ses böyle (ilk 88'e alıyorum aniden sonra baktım olmuyor fulluyorum.)

Coil whine ise zamanla geçebilen bir şey midir bu nadirde olsa?
Mikrofon da ses boğuk çıkmış ama biraz daha ince çıkıyor ses.

GPU: Gigabyte 1660 Super OC.
Merhaba, bugün Minecraft oynarken birkaç çılgın shader ve pbr denerken kulaklığı çıkardım ve bir ses fark ettim, GPU kullanımı %97 idi. Sonra MSI Afterburner açtım ve fan hızına baktım %88 idi, hemen oyundan çıkıp fanın inmesini bekledim ve ses kesildi, daha sonrasın da bu konuyu açmak için mikrofonu kasanın dibine soktum, ve fan sesini fulledim. %100 iken fan hızı masa hafif titriyordu ama sadece %100 iken, coil whine mı acaba bu? Çünkü ses fan hızı yükselirken çıktı, GPU yükte olmasa bile ve de 47 derece olsa bile... (oyun oynamıyor iken en az %95'lik bir fan hızında çıktı ses. %85-90 arası hiç gelmedi o ses)

Ses böyle (ilk 88'e alıyorum aniden sonra baktım olmuyor fulluyorum.)

Coil whine ise zamanla geçebilen bir şey midir bu nadirde olsa?
Mikrofon da ses boğuk çıkmış ama biraz daha ince çıkıyor ses.
Hocam ses coil whine'dan ziyade bir şeye sürtünüyormuş gibi geliyor herhangi bir kabloya falan sürtünüyor mu diye kontrol eder misin?

Rattling bu. Konum var bunla ilgili profilimde. Bu büyük bir sorun ve tamiri yok, anca servis fanı değiştiricek tek çözümü bu. Birde fan plastiğinin arkasına kücük bi kağıt koyarakta çözebilirsin ama tavsiye etmiyorum bu çözümü. Telde oldugum için link atamıyorum ama kağıdı nasıl katlıcagın ve kac cm olcağı internette var. Bende asus 3060 kartımı bu ses yüzünden garantiye yolladım iade parasıyla galax aldım bu gün. Geçmiş olsun.
Not: biraz bıraksan 85-90 seviyelerindede olur bence bu ses. Ve sol fandan geliyodur. Bu ses cıkarken sol fanı elinle durdur bakalım.

Rattling bu. Konum var bununla ilgili profilimde. Bu büyük bir sorun ve tamiri yok, anca servis fanı değiştirecek tek çözümü bu. Bir de fan plastiğinin arkasına kücük bir kağıt koyarakta çözebilirsin ama tavsiye etmiyorum bu çözümü. Telde oldugum için link atamıyorum ama kağıdı nasıl katlıcagın ve kac cm olcağı internette var. Bende ASUS 3060 kartımı bu ses yüzünden garantiye yolladım iade parasıyla Galax aldım bugün. Geçmiş olsun.
Not: Biraz bıraksan 85-90 seviyelerindede olur bence bu ses. Ve sol fandan geliyordur. Bu ses cıkarken sol fanı elinle durdur bakalım.

Yapmayın ya vallahi yanarım. Bekleyemem Garanti'yi eyvah eyvah.
Rattling bu. Konum var bunla ilgili profilimde. Bu büyük bir sorun ve tamiri yok, anca servis fanı değiştiricek tek çözümü bu. Birde fan plastiğinin arkasına kücük bi kağıt koyarakta çözebilirsin ama tavsiye etmiyorum bu çözümü. Telde oldugum için link atamıyorum ama kağıdı nasıl katlıcagın ve kac cm olcağı internette var. Bende asus 3060 kartımı bu ses yüzünden garantiye yolladım iade parasıyla galax aldım bu gün. Geçmiş olsun.
Not: biraz bıraksan 85-90 seviyelerindede olur bence bu ses. Ve sol fandan geliyodur. Bu ses cıkarken sol fanı elinle durdur bakalım.
ne gibi sorun oluşturur?
Hocam ses coil whine'dan ziyade bir şeye sürtünüyormuş gibi geliyor herhangi bir kabloya falan sürtünüyor mu diye kontrol eder misin?
Bir şey sürtmüyor, fanlar biraz tozlu idi, uçları.

Yapmayın ya vallahi yanarım. Bekleyemem Garanti'yi eyvah eyvah.

ne gibi sorun oluşturur?

Bir şey sürtmüyor, fanlar biraz tozlu idi, uçları.
Sorun olmaz. Sadece ses. Ama bir süre sonra kafasına takıyor insan. Zaten sürtme felan yok fan dönerken onu arkadan tutan plastik yukarı kalkıp iniyor onun metale vurma sesi bu. Yapacak bir şey yok bende 2-3 haftadır bekledim iade kararı için. Yeni aldıysan zaten belli bir süreyi geçerse değişim kararıda çıkartmazlar tamir yoluna giderler o yüzden erken yollamak en iyisi.
EDİT: hocam kusura bakmayın gigabyte yazdıgını görmemiştim. Ne yazıkki aldığınız model kronik rattling sorunlu model. Yenisinide alsanız yine aynı sorun olacak, youtubede milyon tane gigabyte rattling yazarsanız videosu var. 2 fanda yapıyor o modelde bu sesi. Baya şanssız bir seçim yapmıssınız. Videosunu çekip usb belleğe koyun sesin ve bir not kagıdına durumu yazın video koydugunuzuda söyleyin, doa raporu istediğinizi söyleyip paranızı geri alın.

Son düzenleme:
Sorun olmaz. Sadece ses. Ama bir süre sonra kafasına takıyor insan. Zaten sürtme falan yok fan dönerken onu arkadan tutan plastik yukarı kalkıp iniyor onun metale vurma sesi bu. Yapacak bir şey yok bende 2-3 haftadır bekledim iade kararı için. Yeni aldıysan zaten belli bir süreyi geçerse değişim kararıda çıkartmazlar tamir yoluna giderler o yüzden erken yollamak en iyisi.

Ben müzdarip değilim sesten ya, sorun yaratmayacaksa tabi,
2022-06-13_16.45.03.png
2022-06-13_16.45.39.png
zaten oyun oynarken hiç olmuyor, daha doğrusu Minecraft harici ulan bir oyun hem bu kadar fıs olup hem bu kadar mı ağır bir oyun olur ya :D optimizasyon desen oho.(bu ses çıktığında 512x texture pack ve Complementary Shaders extreme ayardaydı :D) teşekkürler cevap için!

Dosya Ekleri

• 2022-06-13_16.44.47.png
    2022-06-13_16.44.47.png
    2,3 MB · Görüntüleme: 12

Geri
Yukarı