Gigabyte RTX 3060 Ti çok ısınıyor

557555

Centipat

Pckolik Karya aldım. Hava akışı sorunu olacağını biliyordum sistemde değişiklik yapmak istiyorum.

Pckolik Karya özellikleri:
İşlemci AMD Ryzen 5 5500.
Anakart Gigabyte B450M S2H
Ekran kartı
Gigabyte RTX 3060 Ti Gaming OC.
RAM Patriot Viper 8 gb*2 DDR4 3200 MHz.
SSD Kioxia Exceria NVMe 500GB 1700MB-1600MB/s M.2 PCI-e ( ekstra olarak HDD almayı düşünüyorum veya SATA SSD alacağım )
Kasa Gigabyte C200G ( değiştireceğim yerine 4000D airflow veya TD500 almayı düşünüyorum )
PSU Performax 650W 80+ Bronze ( değiştireceğim yerine Corsair TX750M 750W 80+ Gold almayı düşünüyorum )

Soğutma konusunda hala aklımda bir fikir yok o yüzden başlığı açtım aslında ve bir de güncelleyeceğim parçaları göstermek istedim belki önerileriniz olur.
İlk başta sıvı soğutma düşünüyordum ama gereksiz olduğunu anladım aslında sıvı soğutma düşünme nedenim biraz garip gelebilir ama radyatörle ile fan normal hava soğutmaya göre daha iyi soğutur gibi bir düşüncem vardı.

Pckolik Karya aldım. Hava akışı sorunu olacağını biliyordum sistemde değişiklik yapmak istiyorum.

Pckolik Karya özellikleri:
İşlemci AMD Ryzen 5 5500.
Anakart Gigabyte B450M S2H
Ekran kartı
SSD Kioxia Exceria NVMe 500GB 1700MB-1600MB/s M.2 PCI-e ( ekstra olarak HDD almayı düşünüyorum veya SATA SSD alacağım )
Kasa Gigabyte C200G ( değiştireceğim yerine 4000D airflow veya TD500 almayı düşünüyorum )
PSU Performax 650W 80+ Bronze ( değiştireceğim yerine Corsair TX750M 750W 80+ Gold almayı düşünüyorum )

Soğutma konusunda hala aklımda bir fikir yok o yüzden başlığı açtım aslında ve bir de güncelleyeceğim parçaları göstermek istedim belki önerileriniz olur.
İlk başta sıvı soğutma düşünüyordum ama gereksiz olduğunu anladım aslında sıvı soğutma düşünme nedenim biraz garip gelebilir ama radyatörle ile fan normal hava soğutmaya göre daha iyi soğutur gibi bir düşüncem vardı.
Kart gayet iyi kasanın havalandırması çok kötü.İşlemcide çok ısınmıyor aynı işlemci bende var iyi bir kasada stok fanda yeter ya da herhangi bir hava soğutma ama sıvı soğutmaya hiç gerek yok.

pckolik karya aldım. Hava akışı sorunu olacağını biliyordum sistemde değişiklik yapmak istiyorum.

pckolik karya özellikleri:
işlemci AMD Ryzen 5 5500.
anakart Gigabyte B450M S2H
Ekran kartı
kasa Gigabyte C200G ( değiştireceğim yerine 4000D airflow veya TD500 almayı düşünüyorum )

Overclock yaptın mı?

Kart gayet iyi kasanın havalandırması çok kötü.İşlemcide çok ısınmıyor aynı işlemci bende var iyi bir kasada stok fanda yeter ya da herhangi bir hava soğutma ama sıvı soğutmaya hiç gerek yok.
Evet doğru. Hava soğutma olayını iyice araştırmaya çalışıyorum çok da zor birşey değil ama çok fan türleri var. Bütçe belirtmek istemedim çünkü almışken temiz birşey almak istiyorum.

Overclock yaptın mı?
Hayır ,Aldığım mağazada yapmamıştır diye düşünüyorum öyle seçenek görmedim çünkü.

Neyse anlaşıldı kimse yardımcı olacak düzeyde değil galiba ben kendi sorunumu kendim halletdim 2 gün boyunca full yabancı forum ve videolara baktım.Keşke TR deki forumlarda böyle olsa...

Son düzenleme:
Evet doğru. Hava soğutma olayını iyice araştırmaya çalışıyorum çok da zor bir şey değil ama çok fan türleri var. Bütçe belirtmek istemedim çünkü almışken temiz bir şey almak istiyorum.

Hayır, aldığım mağazada yapmamıştır diye düşünüyorum öyle seçenek görmedim çünkü.

Neyse anlaşıldı kimse yardımcı olacak düzeyde değil galiba ben kendi sorunumu kendim hallettim 2 gün boyunca Full yabancı forum ve videolara baktım. Keşke TRdeki forumlarda böyle olsa...

Nasıl hallettin acaba? Aynı sorun bende de var.

Nasıl hallettin acaba? Aynı sorun bende de var.
Mesh kasa, 7x Fan şuan b550m anakartım var onunla beraber fanlarım sesli çalışmasına rağmen sorun olmuyor çünkü 5600x işlemcimi anakartımdan hızını sabitledim çok güç almıyor o yüzden fazla ısınmıyor ve perf. da düşürmüyor.

Mesh kasa, 7x Fan şuan b550m anakartım var onunla beraber fanlarım sesli çalışmasına rağmen sorun olmuyor çünkü 5600x işlemcimi anakartımdan hızını sabitledim çok güç almıyor o yüzden fazla ısınmıyor ve perf. da düşürmüyor.
Anakartım ile ayarladım fan hızını ondan ses yapmıyor ama özelliklerini yazarsan yardımcı olurum istersen farklı bir konu aç.

Verdiğin bilgiler ile dediklerin tutmuyor bile.İşlemcin 5500 mü 5600x mi?
Konu başlığı ekran kartı ama sen işlemcini anlatıyorsun.İşlemci stock fan ise zaten ısınması normal.Alternatif olarak id cooling se 214 xt kule tipi soğutucu takabilirsin.Aynı işlemcim var stock fan 90.id cooling fan 60-65 derece.
Minimum 20 derece düşürdü.

Verdiğin bilgiler ile dediklerin tutmuyor bile. İşlemcin 5500 mü 5600X mi?
Konu başlığı ekran kartı ama sen işlemcini anlatıyorsun. İşlemci stock fan ise zaten ısınması normal. Alternatif olarak ID-Cooling SE 214 XT kule tipi soğutucu takabilirsin. Aynı işlemcim var stock fan 90.ID-Cooling fan 60-65 derece.
Minimum 20 derece düşürdü.

Dayıoğlu şu üstteki sistemi komple yeniledim sadece ekran kartı kaldı. Diğerini de 2. PC olarak kullanıyorum.

Dayıoğlu şu üstteki sistemi komple yeniledim sadece ekran kartı kaldı. Diğerini de 2. PC olarak kullanıyorum.

Profilimde sistemim yazıyor şu anki.

Yazmıyormuş yazmıştım. P500A / 5600X / B550-F Gaming Wi-Fi II / 3060 Ti / RM850X / SilverStone 120RW fan 7X / 214XT / K3000 M.2 gen5 SSD / ve FSP champ Online 1K UPS var.

Yeni konular

Geri
Yukarı