Hangi saatlerde ders çalışılmalı?

Saat 16.00-19.00 arası uygundur.

3 saat tekrar degildir umarim.

Tekrar ederken cozmeye devam mi edeyim yoksa videoyu tekrar mi izleyeyim? Zaten su anki bilgiler 3. sinif bilgileri.

3 saat tekrar degildir umarim.
Hayır değil.

Tekrar ederken cozmeye devam mi edeyim yoksa videoyu tekrar mi izleyeyim? Zaten su anki bilgiler 3. sinif bilgileri.
Videoyu izlerken not aldığınız bilgileri tekrar edebilirsiniz. Eğer notlarda anlamadığınız noktalar varsa videoyu tekrar açıp izlersiniz. Tekrar bittikten sonra bilgiyi iyice oturtmak ve tazelemek için biraz soru çözebilirsiniz.

Hayır değil.

Videoyu izlerken not aldığınız bilgileri tekrar edebilirsiniz. Eğer notlarda anlamadığınız noktalar varsa videoyu tekrar açıp izlersiniz. Tekrar bittikten sonra bilgiyi iyice oturtmak ve tazelemek için biraz soru çözebilirsiniz.

Ornegin kac soru ortalama olarak yeterli olacaktir?
Mesela bu tarz bilgileri not etmek mi?

Screenshot_2024-05-14-18-16-57-796_com.google.android.youtube.jpg

@Heuristic @Ahmsef hocam merhaba, su an ayni durumdayim. Hocamin biri demisti erken yat diye. Gecen 19:00'da kalkmistim ya uyku duzeni duzeltecegim diye konu acmistim. O gece hocanin dedigi yaptim ve 23:00'da yattim ama isler daha kotu oldu. Uyku duzenim ayni olmadigi icin her gun 1-2 saat uykuya dalma süresi oldu. Uykular sürekli bolundu. Sonuç ise su an kendi usulumu uyguluyup 24 saat hiç uyumayip 22:00'da yatip sabah erken kalkip carpmalara baslamak. Dediginiz gibi erken yatma yontemi iyi ama sizin kendi uyku duzeninizle arasinda cok fark varsa ve ornegin siz 22:00'da yatacaksiniz, siz yeni kalkmissiniz ve 18:00'da yatacaksiniz. Ne olacak? Diger gun bozulacak iste erken kalksaniz bile, diger gun uyku gelmeyecek eski uyku düzenine alisik olundugu icin.
Ders konusunda dedigim gibi carpmaya ve bolmeye baslayacagim. Toplama ve cikartma zaten ilk gunden hallettim bugün de zaten tamamiyle bitti - + parantez ici karisikligini cozdum, alintiya bakabilirsiniz. Onumdeki kalan süreyle daha hizli ilerleyecegim 4-5 saat toplam ve artiracagim daha cunku bugunler toplama cikarma yerine o negatif eksilerin parantez icerisinde karisikligi oluyordu, anladim onlari yapa yapa. Bu arada 2 saatte degilim birkac gundur 3-4 saattir yapiyordum.

Hocam durum hakkında konuşmak istiyorum. Pazar'dan beri başladım pazartesi çalıştım ve 44 dk videoyu izleyip sadece 1 sayfa çözdüm çünkü uykum gelmişti. Sonra 1 gün çalışmadım 1'inci gün geç kalktım ve halsizdim kafam çalışmıyordu sonra erken yatmayı deneyip uyku düzenimi geri düzelttim şu an toplama ve çıkarmayı bitirdim diyebilirim, - + değerleri ilk başta öğrenmiştim ama inanır mısın çıkartmadaki komşu olayı, toplamadaki elde Var'ı bile unutmuşum. Onları 1 günde 3. sınıf konularını izleyip tamamen anladım, kolaydı ama bu kadar sürmesinin nedeni; parantez içi - + konusunda karıştırma oluyordu. Parantez vs. olmadığı zaman düz - ya da + birleşimine göre doğru çözüyordum yine parantezsiz aşağıdaki soru gibi. 2 gün bununla uğraştım 44 dk videoyu tekrar izledim, günde 2 saattan 3-4 saate çıkarttım tekrar da dahil, tekrar 45 Dk'ya çıkarmıştım. Soru çözümlerine baktım yine anlamadım tam anlıyor gibi oluyorum ama soru gelince karışıklık oluyor yine çözümüne bakıyorum yine anlamıyordum. "bir sayının birden fazla işareti olamaz" kısmını yine biliyordum aslında o 2 sonuca göre parantezin içindekiyle çarpmasını anlasaydım ve baştakinde solunda eksi varsa yine o örneğin +80 yerine yine 80- yani -80 olarak sayıldığını bilsem olacaktı. Ve bugün çözdüm diyebilirim. Örneğin bunda karıştırıyordum, size çok basit gelecektir ama;

80 - [-50 - (-30) + (-10) ] = 110.

Mesela +'nın olduğu yerde aşağıda yaptığım gibi eksi olarak görmüyordum dışarıdaki +'yı içerideki - ile çarpmıyordum, böyle uğraştım ben. Aslında çarpıyordum ama baştakinde eğer önünde eksi yoksa artı olarak, sağında varsa boşta olan bir eksi olarak sayıyordum parantezin içerisindekiyle. Yine 30'u 50 ile topluyordum, ama genel sonuç yanlış çıkıyordu tabii.

+80 - [-50 - (-30) - (-10) ]

Yarın çarpma ve bölmeye geçeceğim. Bunda bu kadar anlamamak ve uğraşmak normal mi bilmiyorum, daha zor kısımlarda ne olacak acaba, daha çok şey var.

Özet olarak;

80 - [-50 - (-30) + (-10) ]

İlk baştaki sayının artılar yazılmadığını bildiğim için ilk baştaki sayıyı +80 olarak olup önündeki -'yi diğer sayının olduğunu sanıp parantez içindekiyle çarpmak idi. Aslında 80, -80 gibi 80- imiş. 50 ise -50, arada kalan - ise -30 ile aynı olup soldaki eksi ile parantez içindekiyle çarpıp -30'un +30 sayılması, 10'un ise yine -10 sayılmasıydı. Böyle olunca -50 ve -10 aynı bu yüzden toplama, -30 ise + sayıldığından çıkartma, buradaki sonuç ise büyüğü - olduğu için -30 kalıyor, sonunda ise 80 bir - olduğu için ve diğer sonuçta - olduğu için toplama olup 110 oluyor. Bunu bir anlayamamıştım. Benim kadar karıştıran var mıydı acaba?

Uyku duzenini bilerek bozmadim bu arada uzun yazdim, ozet olarak her gun 1-2 saat uykuya dalma sürem oluyordu uyku duzenim normalde daha gec oldugu icin. Ve uykular bolunuyordu, bunlari daha once 22:00 uyku duzeninde bile yasamazdim cunku o zaman uykuyu uyumayip duzeltiyordum, uykum olmadan zorla yattigim sekilde degil. Bugün de kac gundur boyle uyku bolune bolune alarmi 9 saatlik kursan en basit hesapla 7 saat uyku olur bolundugunu dusun ekle sana 6 bunun sonucunda hem 9-10'da kalksan da az uyku, vittiri vizzik iste uyumayip 22:00'a ayarlasam her gun o saatte uykum gelir mantik bu hep boyle oldu.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı