Hepsiburada değişim yerine para iadesi yaptı

195353

Kilopat
Telefon almıştım 5 gün sonra bir sorundan dolayı değişim talebiyle iade ettim, kargo izleme sürecinde sorun oldu sistemde işleyiş görünmedi ve bugün baktığımda para iadesi yapılmış. Bana göre kasıtlı bir işlem zira telefon şu an aldığım fiyata göre %20 zamlı satıcı Hepsiburada ve stoklarda var, dahası banka kartlarından extra 500TL üzerinde puan, hediye para vs aldım. Para bankaya iade olunca hediye puanlar eksi olarak yansıyacak bu durumda ne yapmam lazım?

Hocam neye istinaden değişim talebinde bulunmuştunuz?

Bulunduğum yerde şebeke sinyali çok az VoWiFi kullanmak istedim uçak modunda çalışmadı. Araştırma yaptım uçak modunda da çalışması gerekiyormuş Samsung destek te bunu onayladı telefona bağlandılar ama çalıştıramadı servise yönlendirdi bende uğraşmak istemediğim için telefonda sorun olabileceğini düşündüğümden değişim istedim. Aslında değişim yapamıyoruz isterseniz para iadesi yapapabiliriz gibi bir teklif olsa zaten düşünmeden telefonu geri gönderin diyecektim bunu açıkca yazdım ama buna rağmen para iadesi yapmaları gerçekten kasıtlı gibi. Bir ihtimal telefonda sorun olmayabilir bile zira Türk Telekom kullanıyorum ama onlarda bizde sorun yok dediler VoLTE-Wi-Fi arama servisleri sorunsuz açıldı yani Türk Telekom benim aldığım telin wowifi desteği var diyor.

Bulunduğum yerde şebeke sinyali çok az VoWiFi kullanmak istedim uçak modunda çalışmadı. Araştırma yaptım uçak modunda da çalışması gerekiyormuş Samsung destek te bunu onayladı telefona bağlandılar ama çalıştıramadı servise yönlendirdi bende uğraşmak istemediğim için telefonda sorun olabileceğini düşündüğümden değişim istedim. Aslında değişim yapamıyoruz isterseniz para iadesi yapapabiliriz gibi bir teklif olsa zaten düşünmeden telefonu geri gönderin diyecektim bunu açıkca yazdım ama buna rağmen para iadesi yapmaları gerçekten kasıtlı gibi. Bir ihtimal telefonda sorun olmayabilir bile zira Türk Telekom kullanıyorum ama onlarda bizde sorun yok dediler VoLTE-Wi-Fi arama servisleri sorunsuz açıldı yani Türk Telekom benim aldığım telin wowifi desteği var diyor.
Hocam "keyfi değişim" için zorlama hakkınız yok fakat eğer üründe arıza varsa, ilk 6 ay içerisinde ortaya çıkan ayıplarda tüketici seçimlik haklarından istediğini kullanabilir. Ayıp olmadığının ispatı satıcıya aittir.

Hocam "keyfi değişim" için zorlama hakkınız yok fakat eğer üründe arıza varsa, ilk 6 ay içerisinde ortaya çıkan ayıplarda tüketici seçimlik haklarından istediğini kullanabilir. Ayıp olmadığının ispatı satıcıya aittir.

Bu benim toleransım olurdu keyfi değişim diye bir şey yok. 14 gün içinde neden belirtmeksizin değişim yapmak zorundalar.(bilmiyorsanız araştırın) Ama ben çok esneğimdir bu konuda, zaten telefonda başka bir sorunda yoktu. Art niyet tamamen onlarda şu anda hiç sorun çıkarmadan para iadesini geri alsalar ve satın aldığım telefonu gönderseler asla kabul etmem. Sen bu kadar artniyetli olacaksın sonra benden iyi niyet bekliycen (yemezler)

Bu benim toleransım olurdu keyfi değişim diye bir şey yok 15 gün içinde neden belirtmeksizin değişim yapmak zorundalar (bilmiyorsanız araştırın)
Neye istinaden hocam? Söyleyin ki araştıralım.

Cayma hakkını kastediyorsanız 14 gün içerisinde "iade" edebilirsiniz. Ki öyle de yapmışlar.

Dediğim gibi belirttiğiniz durum ürün özelliklerinde olması gereken özellik sizin ürününüzde yoksa ürününüz "ayıplı" sayılır ve buna istinaden istediğiniz değişim hakkınızı talep edebilirsiniz.

Neye istinaden hocam? Söyleyin ki araştıralım.

Cayma hakkını kastediyorsanız 14 gün içerisinde "iade" edebilirsiniz. Ki öyle de yapmışlar.

Dediğim gibi belirttiğiniz durum ürün özelliklerinde olması gereken özellik sizin ürününüzde yoksa ürününüz "ayıplı" sayılır ve buna istinaden istediğiniz değişim hakkınızı talep edebilirsiniz.

Saçmalamanın alemi yok! Sadece bir şey yazmak için yazmanın hiç alemi yok! Benim söyledğimin aynısıni şimdi söylüyorsunuz, yani ürünü 5 gün içinde sebepsiz iade edebilirsiniz diyorsunuz bende bunu söylemiştim zaten bu zaten "keyfi" oluyor. para iadesi olur fakat değişim yapılmaz gibi bir mantık olması zaten saçmalık diyelim ki böyle düşünülüyor o zaman değişim yapamıyoruz şeklinde bana geri dönüş yapmaları lazım yada 14 gün içinde iade edilen ürünlerde "değişim" seçeneğinin bulunmaması lazım fakat böyle bir seçenek var ve iade ettiğinizde "değişim" seçeneğini seçebiliyorsunuz.
14 gün içinde keyfi olarak (cayma hakkı) iade edilen ürüne değişim yapmamak akıl dışıdır. ürünün kutusu açılmış bunu kabul edip para iadesi yapıyosun fakat değişim yapmıyosun mantık ne?

Son düzenleme:
Saçmalamanın alemi yok! Sadece bir şey yazmak için yazmanın hiç alemi yok! Benim söyledğimin aynısıni şimdi söylüyorsunuz, yani ürünü 5 gün içinde sebepsiz iade edebilirsiniz diyorsunuz bende bunu söylemiştim zaten bu zaten "keyfi" oluyor. Para iadesi olur fakat değişim yapılmaz gibi bir mantık olması zaten saçmalık diyelim ki böyle düşünülüyor o zaman değişim yapamıyoruz şeklinde bana geri dönüş yapmaları lazım ya da 14 gün içinde iade edilen ürünlerde "değişim" seçeneğinin bulunmaması lazım fakat böyle bir seçenek var ve iade ettiğinizde "değişim" seçeneğini seçebiliyorsunuz.
14 gün içinde keyfi olarak (cayma hakkı) iade edilen ürüne değişim yapmamak akıl dışıdır. Ürünün kutusu açılmış bunu kabul edip para iadesi yapıyosun fakat değişim yapmıyosun mantık ne?

Yardımcı olmaya çalışanlara ahkâm keserek neyi amaçlıyorsunuz bilmiyorum ama 6502 sayılı tüketicinin korunması hakkında kanundaki mesafeli sözleşmeler başlığı altında olan cayma hakkını hiç okudunuz mu?

Cayma hakkını keyfi olarak kullanabilirsiniz ama değişim yapma hakkına sahip değilsiniz. Çünkü Sözleşmeyi fesih ediyorsunuz!

Konu benim için bitti, doğru bilgi ilginizi çekmiyor ama ilgili maddeyi aşağıya bırakıyorum.

6502 SAYILI TÜKETİCİNİN KORUNMASI HAKKINDA KANUN

Mesafeli sözleşmeler
Madde 48 -
(4) Tüketici, on dört gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin sözleşmeden cayma hakkına sahiptir.

Canım sıkılmasın diye okumadım bile bak vatan bilgisayar ne demiş iyi oku!

Yardımcı olmaya çalışanlara ahkâm keserek neyi amaçlıyorsunuz bilmiyorum ama 6502 sayılı tüketicinin korunması hakkında kanundaki mesafeli sözleşmeler başlığı altında olan cayma hakkını hiç okudunuz mu?

Cayma hakkını keyfi olarak kullanabilirsiniz ama değişim yapma hakkına sahip değilsiniz. Çünkü Sözleşmeyi fesih ediyorsunuz!

Konu benim için bitti, doğru bilgi ilginizi çekmiyor ama ilgili maddeyi aşağıya bırakıyorum.

6502 SAYILI TÜKETİCİNİN KORUNMASI HAKKINDA KANUN

Mesafeli sözleşmeler
Madde 48 -
(4) Tüketici, on dört gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin sözleşmeden cayma hakkına sahiptir.

Bilginin doğru olabilmesi için "değişim" talebinin olmaması gerekmekte yani hiçbir seçenek koymadığında bile Hepsiburada haklı olabilir ama satın alma tarihi ne olursa olsun "değişim" seçeneği ile iade edilen ürüne para iadesi yapamazsın! En kötüsü bunu müşteri ile görüşmek zorundasındır zira para iadesi yaptığında eski ürünüde kendisine iade edilmesinin önüne geçersin. Boş konuşmak kolay tabii.

Canım sıkılmasın diye okumadım bile bak Vatan Bilgisayar ne demiş iyi oku!

Bilginin doğru olabilmesi için "değişim" talebinin olmaması gerekmekte yani hiçbir seçenek koymadığında bile Hepsiburada haklı olabilir ama satın alma tarihi ne olursa olsun "değişim" seçeneği ile iade edilen ürüne para iadesi yapamazsın! En kötüsü bunu müşteri ile görüşmek zorundasındır zira para iadesi yaptığında eski ürünüde kendisine iade edilmesinin önüne geçersin. Boş konuşmak kolay tabii.

Doğru bilgi diye bir şey yok biraz kitap okursanız insan zihninin ürettiği hiçbir bilginin-kuralın-yaptırımın -cezanın "mutlak" olmadığı görürsünüz. Ve bu yüzden dünya sürekli değişmekte basit bir tüketici kanunun hatalı olmamasını düşünmek akıl dışı. Yani sistem size birisini öldürmek suç değildir dediğinde "kural bu tamam herkes birbirini öldürsün" mü diyeceksiniz? Kuralı-kanunu-bilgiyi her şeyi üreten insan zihnidir. Eğer tüketici kanununda 14gün içinde kullanılmış ürünü alıp para iadesi yapılmasının önü açıldıysa ürün değişiminin önünün kapatılması tamamen "akıl dışıdır" saçmalıktır.

Canım sıkılmasın diye okumadım bile bak Vatan Bilgisayar ne demiş iyi oku!

Doğru bilgi diye bir şey yok biraz kitap okursanız insan zihninin ürettiği hiçbir bilginin-kuralın-yaptırımın -cezanın "mutlak" olmadığı görürsünüz. Ve bu yüzden dünya sürekli değişmekte basit bir tüketici kanunun hatalı olmamasını düşünmek akıl dışı. Yani sistem size birisini öldürmek suç değildir dediğinde "kural bu tamam herkes birbirini öldürsün" mü diyeceksiniz? Kuralı-kanunu-bilgiyi her şeyi üreten insan zihnidir. Eğer tüketici kanununda 14gün içinde kullanılmış ürünü alıp para iadesi yapılmasının önü açıldıysa ürün değişiminin önünün kapatılması tamamen "akıl dışıdır" saçmalıktır.

Şunu belirtmek istedim bu tür kötü niyetli insanlara @tempZ asla prim vermeyin arkadaşlar. Sadece "yardım etmek amaçlı" şeklinde ifade etmesinden bile kötü niyetli olduğunu çok net anlayabilirsiniz. Ben ürünü değişim talebli ile iade etmişim, para iadesi yapılmış %25 fiyat farkı ödeyip 10 gün önce aldığım ürünü tekrar almak zorundayım. Hepsiburada haklı diyerek bu art niyetli insan bana yardımcı olmaya çalışmış! Yersen tabii. Hiçbir tüketici değişim talebi istedğinde ben mutlaka "cayma kapsamı" adı altında değişim yapmak istedğini ifade etmez. Zaten "cayma kapsamı" demek ürünü geri gönderip parasının iade edilmesini istiyorum demektir. "sözleşmeden caymak" zaten "değişim" talebi isteyen bir tüketici cayma kapsamında ürünü iade etmediği çok açık ve nettir. Buna rağmen satıcı yasalar doğrultusunda uygun görüyorsa ürünü değiştirmeyebilir ama net şekilde tüketiciye bunu bildirmek zorundadır yani "ürünün onarılmasını veya geri gönderilmesini hangisini tercih edersiniz" şeklinde sorması zorunludur. Yine aynı noktaya geliriz cayma kapsamında ürüne mutlaka para iadesi yapılır. Yani cayma kapsamında "değişim" seçeneği olamaz. Neresinden bakılırsa bakılsın Hepsiburada'nın yaptığı "hak gaspıdır" hem iade edilen ürünü tekrar geri gönderme seçeneği sunmadığı için kişinin satın aldığı ürünü gasp etmiştir "yani aldım vermiyorum" para iadesini kişiye dayatmıştır tabii %25 altında bir geri ödeme yaparak.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı