Hitler haklı mıydı?

• Konuyu başlatan die
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 117
  • Görüntüleme 3B
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
İnandığım din islam. Sizin bildiğiniz islam açısından değerlendirelim. Öncelikle inandığınız dini öğrenin, süzün, araştırın. Size neler emrediyor, neleri yasaklayıp, neleri helal kılıyor bilin ki inandığınız dini boş yaşamayın.

İslam der ki;eğer bir millet, bir topluluk, bir insan grubu sizin iman etmenize engel şekilde zalimlik ediyorsa onlarla savaşmanız helal kılınmıştır. Eğer bir milletin camilerine bombalar yağıyorsa, insanları namaz kılarken ölüyorsa o millet için savaş helaldir. Hatta şöyledir ki, eğer ki savaşmazsa günah işlemiş olur.

Keza bu konu hakkında wikipedia veya diğer tarih kaynaklarını araştırdığınızda, Afgan yerel halkının, bütün fıkıh ve islam araştırımacılarınca;Sovyetler ve ABD'ye karşı savaşında mücahit kabul edildiklerini görebilirsin. Bugün senin dinini yaşamana engel olan herhangi bir olaya karşın savaşmaman, islamda asla hoş karşılanmıyor.

Ve diğer evrensel ahlak ilkelerine gelelim. Çok basit düşünüyorsunuz, ne bir savaş hakkında bilginiz var, ne de politik düzeyde insan hakları konusunda. Dünyada bugüne dek hangi savaşın "evrensel ahlak ilkelerine" uygun yapıldığını söyleyebilirsiniz?

O zaman, bir önceki cümlemi tekrar ediyorum. Bugüne dek yaşanmış savaşlarda, bahsettiğiniz çerçeveye oturtulmadığı için mi milyonlarca çocuk öldü? Hangi ülke sizin gibi düşünüp neyse onlar bizim çocuklarımızı, vatandaşlarımızı öldürdü ama biz aynısını yapmayalım diye düşündü? Nanking katliamı yaşadığımız yüzyıla en yakın örnek. Hatta bir tane daha söyleyeyim, Bosna Hersek/Srebrenista.

Bende isterdim sizin kadar hümanist olmak fakat araştırdığım ve meraklısı olduğum tarih bunun olmasını engelliyor. Çok çocukca veya kız gibi yaklaşıyorsunuz olaya.

Bugün bütün ülke ordularının ana prensibi vatandaşını korumak. Eğer senin sivil halkına bomba gelirse, onların sivil halkına bomba atarsın. Dediğim gibi matematik basit. Ve ne yazık ki dünya bu şekilde işliyor. Eğer benim milletimin yaşamına kast varsa onların milletinin yaşamına 10 kat kast vardır. Atatürk'ün bir sözüyle konuşmaya son veriyorum.
Bak anlamadığın şey şu Hitler bu katli yaptığında Yahudiler ne onların ne de başkalarının çocuklarına herhangi bir şey yapmıyordu. Hiçbir toplum tamamen kusursuz ve suçsuz değildir. Hiçbir toplum da tamamen suçlu ve kusurlu olamaz. Sen burada etnik temizliği savunuyorsun. Medyadan veya internetten duyduklarınla bir etnik grubun katlinin normalliğini savunuyorsun. Ve bunu inandığın din ile ilişkilendiriyorsun çok acayip. İlginç olan şu ki 20. Yüzyıla kadar Avrupa'daki Türkler'de benzer şekilde tanımlandı. Korkunç, ölümcül, tehlikeli insanlar olarak tanıtıldı. Türkler'e esir düşmek sanki bir canavarın ininde yaşamak gibi tanıtıldı. Şimdi de tüm Yahudileri benzer bir kefeye koyuyorlar. Hele ki Hitler zamanında Yahudiler kendi halinde yaşayan bir toplumdu. Sen çoluk çocuk katli diyorsun Yahudiler hem ekonomik hem bilimsel açıdan Alman halkına ve Avrupa Toplumlarına büyük katkılar sunmaktaydı. Öyle ki Hitler'in Yahudi katlinden sonra bu iki alanda da büyük boşluklar ortaya çıktı Almanya'da. Yani Yahudilerin zararından çok yararı vardı.

Tüm bu kendi ırkçı ve kişisel görüşlerini İslam ya da başka bir şeyin arkasına yaslanarak anlatma. Hiçbir din hiçbir ahlak anlayışı etnik temizliği savunmaz. Hatta aşırı ırkçı faşistler dışında hiçbir ideoloji etnik temizliği savunmaz. Hitler soykırandır, etnik temizlikçi ve aşırı ırkçı ahlaksız bir faşisttir.

Hocam bakın zaten yanlış bildiğiniz bir şeyi hala savunmaya devam etmeyin. Bilmiyosanız sorun anlatalım.

1948'e kadar Filistin yönetimi kimdeydi? İngilizlerde. Peki bu adamlar ne yaptılar? Yönetimde bulundukları süre boyunca Avrupa'dan Filistin'e yahudi taşıdılar. 1948'de Nazilerden kaçan yahudilerin filistinde sayısı o kadar fazlaydı ki halklar artık birbiri ile çatışıyordu. Peki ne oldu biliyor musunuz? Gruplaşmış yahudiler bir gün İsrail'in kurulduğunu duyurdu. Aynı gün ABD ve Sovyetler bu ülkeyi tanıdıklarını bildirdiler. 2 gün sonra ise Arap birliği, bu ülkeye savaş ilan ettiğini söyledi.
Yani, geleceksiniz topraklara konacaksınız. Ve o toprakların hiçbir savaş vermeden sizde kalacağını düşüneceksiniz? Bu şuan düşündüğünüzde size normal mi geliyor? Ama bu adamlar aldıkları desteklerden dolayı bunu yaşadı. 1970'e gelindiğinde, İsrail'in ilk kurulduğu andan itibaren toprakları %40 daha genişlemişti. Süveşyte bile soğuk savaş neticesinde 1968'de Sovyetlerin nükleer güç tehditi sonrasında İsrail'in arkasından ayrılmayan İngiltere ve Fransa bile anlaşma imzalamak zorunda kaldılar.
Eğer Sovyetler müdahale etmeseydi Mısır'ın da sonu Filistin gibi olacaktı.
2011'de oldu da. :)

Hmmmm... Sen Filistin tarihini 1948'de başlattın demek... MÖ, Eski Mısır ve Musa zamanları, Kenan ili zamanları ve buraya herkesten önce varıp yerleşen Museviler... Dininizde yer alan Musa kıssalarını da reddediyorsun demek. 1948'de de konuşulacak çok şey var ama önce eski devirlere gidelim oralara bakalım istersen. Neyse ki bu konuları konuşacak çok vaktim yok. Bilmen gereken tek şey şu, yanlış kaynaklara bakıyorsun.

Son düzenleme:
Bak anlamadığın şey şu Hitler bu katli yaptığında Yahudiler ne onların ne de başkalarının çocuklarına herhangi bir şey yapmıyordu. Hiçbir toplum tamamen kusursuz ve suçsuz değildir. Hiçbir toplum da tamamen suçlu ve kusurlu olamaz. Sen burada etnik temizliği savunuyorsun. Medyadan veya internetten duyduklarınla bir etnik grubun katlinin normalliğini savunuyorsun. Ve bunu inandığın din ile ilişkilendiriyorsun çok acayip. İlginç olan şu ki 20. Yüzyıla kadar Avrupa'daki Türkler'de benzer şekilde tanımlandı. Korkunç, ölümcül, tehlikeli insanlar olarak tanıtıldı. Türkler'e esir düşmek sanki bir canavarın ininde yaşamak gibi tanıtıldı. Şimdi de tüm Yahudileri benzer bir kefeye koyuyorlar. Hele ki Hitler zamanında Yahudiler kendi halinde yaşayan bir toplumdu. Sen çoluk çocuk katli diyorsun Yahudiler hem ekonomik hem bilimsel açıdan Alman halkına ve Avrupa Toplumlarına büyük katkılar sunmaktaydı. Öyle ki Hitler'in Yahudi katlinden sonra bu iki alanda da büyük boşluklar ortaya çıktı Almanya'da. Yani Yahudilerin zararından çok yararı vardı.

Tüm bu kendi ırkçı ve kişisel görüşlerini İslam ya da başka bir şeyin arkasına yaslanarak anlatma. Hiçbir din hiçbir ahlak anlayışı etnik temizliği savunmaz. Hatta aşırı ırkçı faşistler dışında hiçbir ideoloji etnik temizliği savunmaz. Hitler soykırandır, etnik temizlikçi ve aşırı ırkçı ahlaksız bir faşisttir.
Cevap bile vermeyin hocam. Verecek mantıklı cevabı olmayınca profilime girmiş uzun saç bakımı hakkında yazıştığım konuları görüp cinsiyetçilik yapmış herif. Adam Lambert koy demiş ppye. lol. Bunların fikrini değiştirmek için tek bir tane havalı uçan kaçan savaşlı edit yeterli.

Cevaplayamayacağını anlayınca konu değiştirme, çıkış yolu bulamadığında tekrar yolun başına dönme.

Ben internetten duyduklarımla konuşmuyorum, bunların kitabını okudum, araştırdım. Fakat siz gerçekten öyle bir saçmalıyorsunuz ki değil internetten duyma.
Adolf Hitler, Kavgam kitabının neredeyse 20'den fazla sayfasında, Yahudilerin almanlara karşı zulmünü açıklar. Hadi zulüm demeyelim de, aptal yerine koymak diyelim. Yahudilerin ülkeyi kullandığını, savaşta karşı cephede yer aldıklarını, her gece Berlin sokaklarında bir Alman esnafının, Viyana'da ise pazarı ele geçiren yahudilerin nasıl taraf tuttuklarını anlatır.

Yahudi bilim adamlarının konuyla bağlantısı ne onu anlamadım. Yani Alman halkına bir şeyler sunmuş yahudiler zaten görmezden gelindi. Hatta kendini nazilere adamış kişiler bile var..

Hiçbir yazdığım mesaja kendi görüşümü eklemedim. Sadece tarihten örnekler verdim. Siz ise kafanızdan olaylar uydurup yahudiler öyleydi böyleydi diyorsun. Türkler öyleydi böyleydi diyorsun? Ne alaka kardeşim? Ve şunu söyleyeyim, Almanya'da savaş bittikten sonra eksikliği en çok hissedilen şey eski yönetimin disiplin ve milliyetçiliği oldu. Yahudiler çok bir şey ifade etmiyor Almanya için.

Hmmmm... Sen Filistin tarihini 1948'de başlattın demek... MÖ, Eski Mısır ve Musa zamanları, Kenan ili zamanları ve buraya herkesten önce varıp yerleşen Museviler... Dininizde yer alan Musa kıssalarını da reddediyorsun demek. 1948'de de konuşulacak çok şey var ama önce eski devirlere gidelim oralara bakalım istersen. Neyse ki bu konuları konuşacak çok vaktim yok. Bilmen gereken tek şey şu, yanlış kaynaklara bakıyorsun.
Ya okuduğunuzu anlamıyorsunuz ya da okumuyorsunuz fakat hangi soruya yanıt verdim ben?
Evet? O bölgedeki sorunların başlamasının sorumlusu 1950'lerde Arap birliği'nin yeni kurulan İsrail devletine saldırması. 1948'den beri devam eden sorunların şu anda sıcak çatışmaya dönmesinin sorumlusu ise Netanyahu hükümeti. İsrail halkı savaşı ve Netanyahu'yu istemiyor. Burada halkın elinde olan bir durum yok. Tamamen politikacıların saçmalıkları.
Bu soruya cevap verdim değil mi? Peki size 1930 Dünya Ekonomik krizi sorulursa, M.Ö. paranın icadından mı başlarsınız açıklamaya? :) Bence evet siz öyle yaparsınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Cevaplayamayacağını anlayınca konu değiştirme, çıkış yolu bulamadığında tekrar yolun başına dönme.

Ben internetten duyduklarımla konuşmuyorum, bunların kitabını okudum, araştırdım. Fakat siz gerçekten öyle bir saçmalıyorsunuz ki değil internetten duyma;bunları kafanızdan uydurmanız için şizofren olmanız lazım. Gerçekten şu yazdıklarınızı okurken gülmeyi geçtim acıyorum.
Adolf Hitler, Kavgam kitabının neredeyse 20'den fazla sayfasında, Yahudilerin almanlara karşı zulmünü açıklar. Hadi zulüm demeyelim de, aptal yerine koymak diyelim. Yahudilerin ülkeyi kullandığını, savaşta karşı cephede yer aldıklarını, her gece Berlin sokaklarında bir Alman esnafının, Viyana'da ise pazarı ele geçiren yahudilerin nasıl taraf tuttuklarını anlatır.

Yahudi bilim adamlarının konuyla bağlantısı ne onu anlamadım. Yani Alman halkına bir şeyler sunmuş yahudiler zaten görmezden gelindi. Hatta kendini nazilere adamış kişiler bile var..

Hiçbir yazdığım mesaja kendi görüşümü eklemedim. Sadece tarihten örnekler verdim. Siz ise kafanızdan olaylar uydurup yahudiler öyleydi böyleydi diyorsun. Türkler öyleydi böyleydi diyorsun? Ne alaka kardeşim? Ve şunu söyleyeyim, Almanya'da savaş bittikten sonra eksikliği en çok hissedilen şey eski yönetimin disiplin ve milliyetçiliği oldu. Yahudiler çok bir şey ifade etmiyor Almanya için.

Ya okuduğunuzu anlamıyorsunuz ya da okumuyorsunuz fakat hangi soruya yanıt verdim ben?

Bu soruya cevap verdim değil mi? Peki size 1930 Dünya Ekonomik krizi sorulursa, M.Ö. paranın icadından mı başlarsınız açıklamaya? :) Bence evet siz öyle yaparsınız.

Dur dur.. Yani senin okudum dediğin kaynak Hitler'in Kavgam kitabı mı? Hahaha. Harika kaynak tam iki taraflı bir tarih için mukayeseli olarak ele alınabilecek bir kaynak.

Yani bunları internetten okusan gerçekten daha makbule geçerdi. Açıkçası bu kadar düşüncesiz bir açıklama beklemiyordum. Kavgam..

İkinci olarak çok bir kaynağa da gerek yok aslında biliyor musun? İnandığın dinin kutsal metnini okumalısın ilk olarak sonra Hitler'in dininin kutsal metnini ve en sonra da katilini normalleştirdiğin Musa'nın toplumunun kutsal metnini oku. Sonra gelelim biraz da siyasi ilişkilere. Bunun için Fahir Armaoğlu'na ve Oral Sander'e bir bak. Bunlar yerli kaynaklar çok uzağa gitmene gerek yok.

Sana diyorum ki Yahudiler'İn Almanlar'a zararı yoktu. Yararı vardı. Ekonomi, bilim, edebiyat, sanat her alanda Almanya'yı Almanya yapanlar Yahudi'ydi. Sen Yahudi katlinden sonra Almanya'da yaşanan ekonomik, bilimsel ve akademik krizi biliyor musun? Pardon ya Kavgam kitabında yazmaz bunlar malum ahlaksız faşist yazarı öldü çünkü öncesinde.

Son olarak M.Ö'den bahsediyorum eğer bir bölgenin bir millete ait oluşu o milletin oraya önceden gelmesine bağlı ise (ki bunun böyle olduğunu sen söyledin) oraya Araplardan çok daha önce gelen millet Yahudi milletiydi. Anlamıyorsun. Ben sana kızmıyorum bu senin kaynakçanda yer alan bir bilgi olamaz dedim ya Kavgam'da yer almaz bunlar senin kaynağında bulunmaz o yüzden.

Dur dur.. Yani senin okudum dediğin kaynak Hitler'in Kavgam kitabı mı? Hahaha. Harika kaynak tam iki taraflı bir tarih için mukayeseli olarak ele alınabilecek bir kaynak.

Yani bunları internetten okusan gerçekten daha makbule geçerdi. Açıkçası bu kadar düşüncesiz bir açıklama beklemiyordum. Kavgam..

İkinci olarak çok bir kaynağa da gerek yok aslında biliyor musun? İnandığın dinin kutsal metnini okumalısın ilk olarak sonra Hitler'in dininin kutsal metnini ve en sonra da katilini normalleştirdiğin Musa'nın toplumunun kutsal metnini oku. Sonra gelelim biraz da siyasi ilişkilere. Bunun için Fahir Armaoğlu'na ve Oral Sander'e bir bak. Bunlar yerli kaynaklar çok uzağa gitmene gerek yok.

Sana diyorum ki Yahudiler'İn Almanlar'a zararı yoktu. Yararı vardı. Ekonomi, bilim, edebiyat, sanat her alanda Almanya'yı Almanya yapanlar Yahudi'ydi. Sen Yahudi katlinden sonra Almanya'da yaşanan ekonomik, bilimsel ve akademik krizi biliyor musun? Pardon ya Kavgam kitabında yazmaz bunlar malum ahlaksız faşist yazarı öldü çünkü öncesinde.

Son olarak M.Ö'den bahsediyorum eğer bir bölgenin bir millete ait oluşu o milletin oraya önceden gelmesine bağlı ise (ki bunun böyle olduğunu sen söyledin) oraya Araplardan çok daha önce gelen millet Yahudi milletiydi. Anlamıyorsun. Ben sana kızmıyorum bu senin kaynakçanda yer alan bir bilgi olamaz dedim ya Kavgam'da yer almaz bunlar senin kaynağında bulunmaz o yüzden.
Kavgam değil Tevrat oku diyor, kavgamı okursan tek taraflı kaynağın olur diyor ve sonra Tevrat oku diyor. İslam'a inanıyordun değil mi? O zaman son inen kitap olan Kuran'da veya hadislerde yahudilerden nasıl bahsedildiğini oku.

Bir bölgenin kime ait olduğunu belirleyen şey anlaşmalardır, paktlardır. Önce gelen alır değildir. Tarihi ele alırsak orta doğudaydık, yakın tarihte arap yarımadasının yarısı bize aitti. Bugün hiçbir sebep göstermeden biz buraya aitiz diye savaş açamayız. Mantık yeteneğiniz 0'ın altında seyrediyor.

Mantık yeteneğinize bir şey katayım mı? Olayı yahudilerden dinlediğinizde size katledildiklerini söylerler, Alman tarafından dinlediğinizde ise neden katlettiklerini öğrenirsiniz. Siz yahudilerden dinleyebilirsiniz.

Yahudilerin Alman ekonomisine hiçbir katkısı yoktu. Bütün yahudi iş adamları ve vatandaşları ülkeden çekildiğinde, 1934-1945 tarihleri arasında Almanya'nın ülke geçmişindeki en değerli ekonomiye ve en çok üretim safhasına nasıl eriştiklerini açıklayabilir misiniz?

Konuşmaya devam ettiğiniz için daha fazla cevap vermeyeceğim.
Yaptığınız mantık hataları;

Ben internetten duyduklarımla konuşmuyorum, bunların kitabını okudum, araştırdım. Fakat siz gerçekten öyle bir saçmalıyorsunuz ki değil internetten duyma; bunları kafanızdan uydurmanız için şizofren olmanız lazım. Gerçekten şu yazdıklarınızı okurken gülmeyi geçtim acıyorum.
Adolf Hitler, kavgam kitabının neredeyse 20'den fazla sayfasında, yahudilerin almanlara karşı zulmünü açıklar. Hadi zulüm demeyelim de, aptal yerine koymak diyelim. Yahudilerin ülkeyi kullandığını, savaşta karşı cephede yer aldıklarını, her gece Berlin sokaklarında bir alman esnafının, Viyana'da ise pazarı ele geçiren yahudilerin nasıl taraf tuttuklarını anlatır.

Yahudi bilim adamlarının konuyla bağlantısı ne onu anlamadım. Yani alman halkına bir şeyler sunmuş yahudiler zaten görmezden gelindi. Hatta kendini nazilere adamış kişiler bile var.

Bu soruya cevap verdim değil mi? Peki size 1930 dünya ekonomik krizi sorulursa, M.Ö. Paranın icadından mı başlarsınız açıklamaya? :) bence evet siz öyle yaparsınız.

Günümüzdeki olayların çıkış sebeplerini öğrenmek için tabii ki de geçmişte yaşanan olaylara bakacaksın. Ben sana tebratın indiği zamandan beri incele demiyorum. 1948 İsrail'in kuruluşu ve ardından gelişen olayları incelediğin zaman olayların patlak vermesinin nedenini anlamak bu kadar da zor olmayacaktır.

Kavgam değil tevrat oku diyor. Kavgamı okursan tek taraflı kaynağın olur diyor. Sonra tevrat oku diyor. İslama inanıyordun değil mi? O zaman son inen kitap olan Kuran'da veya hadislerde yahudilerden nasıl bahsedildiğini oku.

Bir bölgenin kime ait olduğunu belirleyen şey anlaşmalardır, paktlardır. Önce gelen alır değildir. Tarihi ele alırsak orta doğudaydık, yakın tarihte Arap yarımadasının yarısı bize aitti. Bugün hiçbir sebep göstermeden biz buraya aitiz diye savaş açamayız. Mantık yeteneğiniz 0'ın altında seyrediyor.

Mantık yeteneğinize bir şey katayım mı? Olayı yahudilerden dinlediğinizde size katledildiklerini söylerler, alman tarafından dinlediğinizde ise neden katlettiklerini öğrenirsiniz. Siz yahudilerden dinleyebilirsiniz.

Yahudilerin alman ekonomisine hiçbir katkısı yoktu. Bütün yahudi iş adamları ve vatandaşları ülkeden çekildiğinde, 1934-1945 tarihleri arasında Almanya'nın ülke geçmişindeki en değerli ekonomiye ve en çok üretim safhasına nasıl eriştiklerini açıklayabilir misiniz?

Kendi kendinize saçmalamaya devam ettiğiniz için daha fazla cevap vermeyeceğim. Lütfen bu kafa yapısından asla ayrılmayın. Sınavlarda veya söyleşilerde sizin gibi rakipler olduğu sürece kendimi hiç yormadan alt edebilirim. Çünkü bir insan soruya cevap veremediği yerde kendi kendine bir şeyler üretiyorsa, kendi dünyasında ürettiği şeylerden karşısındaki insana soru soruyorsa, o kişi cahildir.
Yaptığınız mantık hataları;

Ayrıca alman halkının yahudilere karşı nefret beslemesinin ana sebeplerinden biri yahudilerin, fakirleşmiş alman halkına kıyasla çoğunluğunun zengin olması. Eğer iki üç kitap açıp okusaydın 1933'ten 1939 yılına kadar izlenen ekonomi politikalarıyla nazi Almanya'sının bataktan kurtulduğunu yahudilere bağlamadan anlardın.

Günümüzdeki olayların çıkış sebeplerini öğrenmek için tabii ki de geçmişte yaşanan olaylara bakacaksın. Ben sana tebratın indiği zamandan beri incele demiyorum. 1948 İsrail'in kuruluşu ve ardından gelişen olayları incelediğin zaman olayların patlak vermesinin nedenini anlamak bu kadar da zor olmayacaktır.

Ayrıca alman halkının yahudilere karşı nefret beslemesinin ana sebeplerinden biri yahudilerin, fakirleşmiş alman halkına kıyasla çoğunluğunun zengin olması. Eğer iki üç kitap açıp okusaydın 1933'ten 1939 yılına kadar izlenen ekonomi politikalarıyla nazi Almanya'sının bataktan kurtulduğunu yahudilere bağlamadan anlardın.
Zaten ben de arkadaşa karşı aynı şeyi söylüyorum.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı