Çözüldü Huawei P30 Lite suya düştükten sonra donmaya başladı

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

freakcnsl

Hectopat
Huawei P30 Lite telefonum suya düştü. Klozete düştü. Klozetin içi temizdi. Çıkarıp kuruttuk. Saç kurutma makinesi ile. Sonra neredeyse 1 gün pirince yatırdık. Sonra gittikçe ekranı kararmaya ve biraz donmaya başladı. Aradan 4 ay geçti sadece şarja takınca hafif şarj dolma simgesi gözüküyor. Neresi bozulmuş olabilir? Ne kadar fiyat tutar?
Başlığı Moderatörler düzeltmiş. Neresi bozulduğunu sormuştum.

Çözüm
Sizce neresi bozulmuştur?

Siz sökülmemiş cihaza fön tutunca oluşan buhar cihazın içinde farklı yerlere sızıyor. Oluşan hasar siz cihazı kullandıkça daha da büyümüş. Ekran gittikçe karardı ise ya ekranın kendisi bozuldu, ya da ışık ve ekran entegresi bozuldu. Cihazı direk pirinç içerisine yatırsanız böyle bir durum yaşamazdınız.
Ben olsam cihazın anakartını söker ve izopropil ile temizlerdim oksitleme vs gibi durumlara karşı ve tekrar denerdim, bir değişme olmaz ise mekanik bir onarım istediği kesinleşirdi. Ancak bu saatten sonra bir telefoncunun arıza tespit etmesi daha doğru.
Suya düşen telefonu fön ile kurutmak yapılacak en hatalı şey, ekran paneline zarar veriyor. Xperia M.2'de babam benzer şekilde kuruttu, ekranda ışık hüzmeleri başlamıştı.

Yetesiye zarar vermişsin fön ile, biz servis değiliz telefonu incelemeden arıza tespiti yapamayız, konu açmak yerine servise yollanan daha mantıklı.

Sizce neresi bozulmuştur?

Siz sökülmemiş cihaza fön tutunca oluşan buhar cihazın içinde farklı yerlere sızıyor. Oluşan hasar siz cihazı kullandıkça daha da büyümüş. Ekran gittikçe karardı ise ya ekranın kendisi bozuldu, ya da ışık ve ekran entegresi bozuldu. Cihazı direk pirinç içerisine yatırsanız böyle bir durum yaşamazdınız.
Ben olsam cihazın anakartını söker ve izopropil ile temizlerdim oksitleme vs gibi durumlara karşı ve tekrar denerdim, bir değişme olmaz ise mekanik bir onarım istediği kesinleşirdi. Ancak bu saatten sonra bir telefoncunun arıza tespit etmesi daha doğru.

Çözüm
Teşekkür ederim hocam. Sonucu söylerim.
Arkadaşın yazdığına herhangi bir lafım yok bir nevi olması gerekeni yazmış fakat sonuç odaklı değil, insanların mesleğini bilmeden bilgisiz demek ayrı ironi, bunu yaptıktan sonra işe yarayacağınımı düşünüyorsun? Gerçekten bilgili birisi olsaydın suya düştüğü an arka kapağı çıkarıp bataryayı söküp, telefonu tamamen söküp tiner ile temizlerdin, ne tiner ne alkol o telefonu düzeltemez.

Ben kendime bilgili biriyim demedim ki zaten arkadaşın dediklerini yapacak kadar uzman değilim. Benim merak ettiğim neresi bozulduğuydu.

Son düzenleme:
Teşekkür ederim hocam. Sonucu söylerim.

Ben kendime bilgili biriyim demedim ki zaten arkadaşın dediklerini yapacak kadar uzman değilim. Benim merak ettiğim neresi bozulduğuydu.

Canımın içi ben sana diyorum ki bu telefon, gözle göremediğimiz milyar tane parçası var ve telefona su gelmesi en rezalet ve en sıkıntılı olay, uzman olmadığını bende biliyorum seni aşağılamıyorum bilmemenn normal herkes bilecek diye bir şey yok, eğer sana birisi dediyse fön ile kurut diye arkadaşlığını kes, fiziksel olarak göremesemde adım kadar eminim ki o telefonun birçok kısmında oksitlenme var, her kullandığın süre boyunca onlar arttı, bu şans işi su geldikten sonra 10 yılda kullanabilirsin 1 saatte, ne mahalle telefoncusu ne başka yer, Huawei teknik servisine götür çok övülen bir yerdi 30 dakikada tamir vs, onlar direkt şekilde sorunu bulup masrafını söylerler.

Geri
Yukarı