i3 10105F 6500 XT sistem nasıldır?

e.bukucu

Hectopat
Yer
Gaziantep
Merhaba, maksimum 8000 TL civarına sistem arıyordum. Aklımda APU bir sistem toplayıp ardından ekran kartı almak vardı ancak oldukça iyi gözüken bir sisteme denk geldim, fikirlerinizi almak istiyorum. Sistem linki atmak yasak mı bilmediğimden linki atmıyorum, bilgilendirirseniz sevinirim.

Bu sistemde sıkıntı olabilecek parçalar veya değiştirilmesi gerenler varsa belirtebilirseniz çok sevinirim. Özellikle RAM ve SSD nasıldır onu merak ediyorum. Genel olarak sistem nasıl çalışır, 1080p oynayacağım oyunları darboğaz gibi durumlar olur mu belirtirseniz çok sevinirim.

Intel Core i3 10105F.
MSI H510M Pro anakart.
Goodram 8 GB IRDM X 3200MHz CL16 DDR4 kırmızı Single kit RAM. (2 tane)
MSI Radeon RX 6500 XT Mech 2X 4G OC 4 GB GDDR6 ekran kartı.
Game Booster GB-060B 550W RGB mesh panel USB 3.0 mid tower kasa.
MLD M300 500GB NVMe 2280 GEN3x4 M.2 SSD. (3300 MB okuma / 3100 MB yazma)
Microsoft Windows 11 Home Plus Single Language 64 Bit Türkçe. (elektronik lisans)

Şimdiden teşekkürler ve iyi sosyaller.

Hocam ben de aynı sistemi almayı düşünüyorum çok kararsızım, sanırım eğer almam mümkün olursa alacağım. Değişmesi gereken parça olarak ben garanti bir şekilde SSD'yi görüyorum ve RAM de sonradan değişebilir. 1080p monitörde rahatlıkla oynatır diye düşünüyorum ben de 900p monitörde oynayacağım.

Merhaba, maksimum 8000 TL civarına sistem arıyordum. Aklımda APU bir sistem toplayıp ardından ekran kartı almak vardı ancak oldukça iyi gözüken bir sisteme denk geldim, fikirlerinizi almak istiyorum. Sistem linki atmak yasak mı bilmediğimden linki atmıyorum, bilgilendirirseniz sevinirim.

Bu sistemde sıkıntı olabilecek parçalar veya değiştirilmesi gerenler varsa belirtebilirseniz çok sevinirim. Özellikle RAM ve SSD nasıldır onu merak ediyorum. Genel olarak sistem nasıl çalışır, 1080p oynayacağım oyunları darboğaz gibi durumlar olur mu belirtirseniz çok sevinirim.

Intel Core i3 10105F.
MSI H510M Pro anakart.
Goodram 8 GB IRDM X 3200MHz CL16 DDR4 kırmızı Single kit RAM. (2 tane)
MSI Radeon RX 6500 XT Mech 2X 4G OC 4 GB GDDR6 ekran kartı.
Game Booster GB-060B 550W RGB mesh panel USB 3.0 mid tower kasa.
MLD M300 500GB NVMe 2280 GEN3x4 M.2 SSD. (3300 MB okuma / 3100 MB yazma)
Microsoft Windows 11 Home Plus Single Language 64 Bit Türkçe. (elektronik lisans)

Şimdiden teşekkürler ve iyi sosyaller.
PSU çok kötü hocam.
Sistemi alınca PSU satılmalı.

Bu sistem hakkında en doğru yorumu yapabilmek için sistemin ağırlıklı olarak hangi amaçla kullanılacağını bilmemiz en doğrusu olur. Ancak, genel olarak şu bir kaç nokta hakkında nacizane tavsiyelerim şunlardır:
>Ekran kartı olarak 6500xt tavsiye etmiyorum. Bu kartın yavaş olması bir tarafa, medya hızlandırma özelliği de kırpılmış durumda. Çok ucuza geliyorsa veya başka çare yoksa olabilir.
>İşlemci olarak 11 serisi i3 işlemcileri tavsiye etmiyorum. 11 serisi olaracaksa en azından i5 olmalı.
>Anakart olarak 510 değil de B560 çipset olursa bazı sınırlandırmalar ortadan kalkar, daha ileri dönük bir sistem olabilir.
>Güç kaynağı +12v yolundan en az 35 Amper sağlayabilmeli ve 80+ olmalıdır.
Geri kalan parçalar sizin seçiminize kalmış.
Genel olarak AMD işlemcili bir sistem de bakılabilir.

SSD'yi Kioxia marka bir SSD ile değiştirebiliyoruz ama bu sefer de yazma okuma hızı yarı yarıya düşüyor gibi gözüküyor, tabii stabilite daha önemli.
Hocam ben de aynı sistemi almayı düşünüyorum çok kararsızım, sanırım eğer almam mümkün olursa alacağım. Değişmesi gereken parça olarak ben garanti bir şekilde SSD'yi görüyorum ve RAM de sonradan değişebilir. 1080p monitörde rahatlıkla oynatır diye düşünüyorum ben de 900p monitörde oynayacağım.

PSU çok kötü hocam.
Sistemi alınca PSU satılmalı.
6 ay kadar idare edebilir mi sizce hocam? Sonradan değiştirebilirim.

Bence APU toplayıp sonradan 3060 veya 6600 ekleyin.
Aslında isteğim bu yönde ama o zaman da en az 1 yıl APU sistemle geçirmem gerekiyor, kafamı karıştırdı bundan ötürü.

SSD'yi Kioxia marka bir SSD ile değiştirebiliyoruz ama bu sefer de yazma okuma hızı yarı yarıya düşüyor gibi gözüküyor, tabii stabilite daha önemli.

6 ay kadar idare edebilir mi sizce hocam? Sonradan değiştirebilirim.
Hocam idare anlamında değil ama PSU gerçek bir c4 denilebilir ve cs oynayın biriyseniz 400 dolara imha kiti alıp çözemezsiniz. 😅

Hocam idare anlamında değil ama PSU gerçek bir c4 denilebilir ve cs oynayın biriyseniz 400 dolara imha kiti alıp çözemezsiniz. 😅
Anladım hocam, kısıtlamalar dolayısıyla ne ucuz kasa tercihi var ne de PSU'yu değiştirebilme, alınırsa dediğiniz gibi satıp düzgün bir tane almak gerekecek öyleyse.

Hocam ikinci el de bakabilirsiniz. Ben geçen ay ikinci el bir sistem buldum 10bine iyi bir sistemdi. Şöyle temizinden bir sistem belki bulunabilir.

Hocam ikinci el de bakabilirsiniz. Ben geçen ay ikinci el bir sistem buldum 10bine iyi bir sistemdi. Şöyle temizinden bir sistem belki bulunabilir.
Hocam bulunduğum memleketten midir bilmem ama o fiyatlara 2. el GT 1030, GT 730, RX 550 sistemler satıyorlar. Maalesef pek mümkün görünmüyor ama teşekkür ediyorum.

Geri
Yukarı