i5-12500H FurMark'ta 94 dereceye çıkıyor

rick.q

Zeptopat
Selam. HP Victus 16-D1026NT i5-12500H ve 3050 ekran kartlı laptopu kullanıyorum alalı 1 hafta olmadı. Driverarını düzgünce kurdum. Laptop günlük kullanımda ve kod yazarken falan Max 45 derece oluyor fan sasi falan hiç çıkmıyor kasada ısı da hissetmiyorum. Ama denemek için FurMark ile önce GPU'yu test ettim en yüksek de Max 75 dereceyi gördü, ondan yukarı da gitmedi sonra işlemciyi test ettim işlemci başlattığımda direk 97 dereceyi gördü 1 saniyeliğine ama sonra da 77 dereceyi geçmiyor test esnasında. Yine de denemek için valley benchmark 1.0 da en yüksek ayarlarda teste soktum orada da işlemci ortalama 77 derece falandı ama ilk başlattığımda ve aralarda 1 2 saniyeliğine 94 97 olup direk normal sıcaklığa iniyor. Oyun falan oynarken ortalama 75 aksiyon olan yerlerde 88 oluyorr ama dediğim gibi aralarda 97 dereceyi görüyor 1 saniyeliğine. İlk defa böyle bir şeye denk geldim acaba bir sorun mu var işlemcide sorun varsa iade edeceğim. Sizce sorun var mıdır işlemcide yoksa normal mi böyle olması?

Son düzenleyen: Moderatör:
Termal macunu yenile normal değil. Bende Athlon X2 220 var eski falan ama 60 dereceyi gecmedi hiç.

Sorun olduğunu sanmıyorum. Aynı bilgisayarın 3050 Ti olanı var. Anlık olarak sıcaklığın yükselmesi fanın geç kalmasından ötürüdür.

Termal macunu yenile normal değil. Bende Athlon X2 220 var eski falan ama 60 dereceyi gecmedi hiç.

Sizce aynı seviyede işlemci mi? Biri yepyeni biri çok eski. Ayrıca 60 derece hangi oyun görebilir miyim?
95 dereceye kadar eh işte. 95 üstü sıkıntı yaratır.

Sizce aynı seviyede işlemci mi? Biri yepyeni biri çok eski. Ayrıca 60 derece hangi oyun görebilir miyim?

Arastirdim evet anakart 100 dereceye kadar dayanikliymis. 97-98 de kendini korumak icin islemci frekans dusuruyormus ya da sistem kendini kapatiyor, her neyse 60 derece dedigim oyun PES 2017, ben bilmiyordum yeni islemcilerin daha fazla isindigini AMD islemcilerde isinma var diyorlardi o dönem sizce bendeki normal mi?

Termal macundan kaynaklı olduğunu sanmıyorum. Şu an kod yazıyorum vsCode ve emülatör açık Debug falan alırkan 40 dereceye çıkıyor normalda 35 derece macundan olsa bu seviyelerde olmaz ısı.

War Thunder ve jusc cause 3 de en Max ayarlarda bile 90 üstünde 1 saniyeden fazla durmadı. Aralarda ne oluyorsa 10 15 derece birden fırlayıp iniyor anında.

Geri
Yukarı