i5 6500 İçin İşlemci Soğutucusu Önerisi

Sezerblg078

Decapat
Aşağıdaki sisteme 1050Ti'ı yeni taktım. Oyun oynarken ( 1 saatten fazla ) sistem kendine reset atıyor. Tam bilgisayar açıldı derken tekrar reset atarak bir döngüye giriyor. Ben bu döngüyü bozana kadar devam ediyor. Reset döngüsünde bir hata bilgisi vermiyor. İşlemci sıcaklığı 65 derece civarlarında oluyor.

600W PSU'nun yettiğini düşünüyorum. RAM'leri Windows'ta test ettim sıkıntı bulmadı. Orijinal Windows kullanıyorum. İşlemciyi MSI Kombustordaki işlemci testine soktum 20 dk 55 derecede sabitlendi. Sistem resetlenmedi.

Ben de sorunu belli bir sıcaklığa kadar dönmeyen ekran kartına bağladım. Ekran kartından yükselen hava işlemci fanına doğru gidiyor.

Çözüm olarak fanları standart Zalman Z3 Plus düzeninden çıkardım. Üst taraftaki dışarı hava üfleyen 2 fandan birtanesini ön tarafa taktım. CPU fanı için BIOS'tan smart modu kapadım. Egzoz fanı system fana bağli. System fanını BIOS'tan 100/100'e çektim. Kalan 3 fandan 2'si Zalman fan kontrolcüsüne bağlı high ayarında diğeri ise molex fan.

Kasanın hava sirkülasyonu değişince ve fanlar full devir çalışınca resetleme süresi uzadı. Ben de bir işlemci soğutucu almayı düşünmeye başladım.

150-200 TL arası bir bütçe ayırabilirim.

Ayrıca bu reset döngüsü başka neden olabilir?

• - H110m Pro VD anakart
  • - MSI GTX 1050Ti Gaming X ekran kartı
  • - Gskill 8 GB RAM
  • - i5 6500 işlemci + stok fan
  • - Zalman z3 plus kasa
  • - Zalman 600Le 600w PSU

Son düzenleyen: Moderatör:
Sıcaklıkla ilgili bir problem yok iken neden bu kadar fanlara taktın kafayı anlamadım. Ben de 6500 ve z3 plus kullanıyorum. Benim de sıcaklık değerlerim benzer ve hiç sorun yok, ki zaten olmamalı. Sorunu başka yerde ara bence.
Şimdi aklıma geldi, 1 sene falan önce ilk kez msi fast boot özelleğini aktif ettiğimde bir kaç kez reset atması başıma gelmişti. Özelliği kapatınca düzelmişti. Daha sonra tekrar açtım sorun olmamıştı. Arada bios güncellemesi aldım mı? Tam hatırlamıyorum.

Sıcaklıkla ilgili bir problem yok iken neden bu kadar fanlara taktın kafayı anlamadım. Ben de 6500 ve z3 plus kullanıyorum. Benim de sıcaklık değerlerim benzer ve hiç sorun yok, ki zaten olmamalı. Sorunu başka yerde ara bence.
Şimdi aklıma geldi, 1 sene falan önce ilk kez msi fast boot özelleğini aktif ettiğimde bir kaç kez reset atması başıma gelmişti. Özelliği kapatınca düzelmişti. Daha sonra tekrar açtım sorun olmamıştı. Arada bios güncellemesi aldım mı? Tam hatırlamıyorum.
Sorun başka nerede olabilir ??

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı