Ideapad Gaming 3 laptopta FPS düşüşleri

İşletim sistemi
Windows 10
Daha fazla  
RAM
8 GB
SSD veya HDD modeli
512 GB M2 SSD
Ekran kartı
GTX 1650 4 GB
İşlemci
AMD Ryzen 5 4600H with Radeon Graphics
Lenovo Ideapad Gaming 3 laptopumda son zamanlarda oyunlara girdikten 15-20 dakika bir zaman sonra oyunlarda ciddi bir FPS düşüklüğü yaşıyorum. Misal CS:GO oynarken en yüksek ayarlarda FPS değerlerim en düşük 180 olurken bu bahsettiğim durum yaşandığı an FPS değerlerim 10'lara düşmekte. Bunu her türlü oyunda yaşıyorum. Bir tek CS 1.6 oynarken yaşanmıyor o da gereksinimleri çok düşük olduğundan zaten. 1 aydır bu durumdan muzdaribim, önceleri God of War'ı orta ayarlarda 70 FPS ile oynuyordum aynı laptopla. Böyle bir durumun yaşanması çok can sıkıcı. 2 gün önce de format attım, temiz bir başlangıç olsun diye ama o da fayda etmedi. Bu arada laptopumun garantisi de çok yakın bir tarihte bitmiş bulunmakta. Hatta garanti bitiminden neredeyse 1 gün sonra başladı diyebilirim bu saçmalık. Artık 55 yaş üştü telefoncu dayılar gibi düşünmeye başlayacağım.

Güncel driver, güncel BIOS, temiz format başka da aklıma gelecek çözüm yolu yok yazılımsal olarak.
Şöyle ki DDU ile AMD grafik işlemcisini kaldırıyorum ve Windows Update ile güncellemeyi yapıyorum, ardından Nvidia grafik işlemcisini kaldırıp son sürüm olan 528.02 yüklüyorum ve gene FPS'ler berbat ötesi. Hayır 2 sene önce nasıl kullanıyorsam yine aynı şekilde kullanıyorum orayı çözemedim. Acaba içini hiç açıp temizlemedim, ondan kaynaklı olabilir mi?

Güncel driver, güncel BIOS, temiz format başka da aklıma gelecek çözüm yolu yok yazılımsal olarak.
Ayrıca BIOS güncel olma durumunu nasıl kontrol edebilirim?

Birde bir arkadaş başka bir konu için şöyle demiş:
"İşlemcin throttle oluyor olabilir. Throttlestop indir ve undervolt yap." Bu ne demek acaba?

Arkadaşlar fanları diş fırçası ile temizledim, üfledim püfledim, peçeteyle sildim, bir şekilde temizledim. Şuan eski haline döndü gibi, kısacası benimki bakım gerektiğinden oluyormuş. Size de tavsiyem güvenilir bir yere götürüp macunlarını sürdürmek, ben daha sürdürmedim. He birde alt kısmının(fan açıklıklarının) açık kalması önemli yoksa gene aynı durum oluyor o yüzden ben bi soğutucu alacağım size de öneririm.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı